Новозеландският долар, една от т.нар. високодоходни валути, рухна след решението за намаление на лихвите през тази нощ. Централната банка заяви, че може и да продължи с редукциите, особено ако икономиката отслабне заради резкия спад в Китай.

„Кивито" потъна от 0.6405 на 0.6256. Лихвите в Нова Зеландия бяха намалени с 25 базови пункта до 2.75%, както се и очакваше при рязкото намаление на цените на износа и при забавянето на строителните работи след земетресението, информира Бул Тренд Трейдър.

Управителят на централната банка Греъм Уилър заяви, че голям спад на китайската икономика може да има негативно влияние за Нова Зеландия, което подчерта нарастващите опасения сред инвеститорите от рязко забавяне в Китай.

Друга такава валута, като австралийския долар, която се счита за барометър за Китай, тъй като Австралия зависи от износа на ресурси за Китай, падна до 0.6947, не далеч от шест и половина годишното дъно в понеделник на 0.6892. Валутата успя да върне част от загубите по-късно, когато данни за заетостта в страната излязоха по-добри от очакваното и приближи нивата от 0.70.

Данни показаха, че инфлацията на потребителските цени в Китай е нараснала през август с повече от очакваното, но производствените цени са спаднали с най-бърз темп за последните шест години, което сигнализира за рискове от дефлация в страната.

Повечето от другите основни валути не показаха големи движения.

Съотношението долар/йена е на 120.40 след едноседмичен връх вчера на 121.20. Курсът евро/долар е почти без промяна на 1.1215. Несигурността дали Федералния резерв ще повиши лихвите по време на заседанието си на 16 и 17 септември и опасенията за Китай държат пазарите предпазливи. Според мнозина от търгуващите, последната волатилност на финансовите пазари ще накара ФЕД да се въздържи от вдигане на лихвите през септември.
Златото се търгува днес близо до четири седмично дъно, запазвайки вчерашните големи загуби, докато силни данни от САЩ и отлив от фондовете за търговия със злато намалиха до минимум интереса на инвеститорите към него.
Спот цената е 1106 долара за тройунция след поевтиняването вчера до 1101 долара, което е най-ниско ниво след 11 август. Жълтият метал може и още да пада с приближаването на заседанието на ФЕД на 16 и 17 септември.

Цената може да се насочи към дъната от юли след пробива вчера на някои важни подкрепи. Дъното от юли на 1077 долара е най-слаба стойност след февруари 2010 година. Зоната между 1115 и 1120 долара би трябвало да ограничи опитите за растеж. Търгуващите са предпазливи преди заседанието на ФЕД, тъй като се опитват да отгатнат кога ще е първото повишение на лихвите за последното десетилетие.

Интересът на инвеститорите към златото е слаб. Най-големият в света фонд за търговия със злато SPDR Gold Trust обяви, ме активите му са спаднали с 0.61% до 678.18 тона в сряда, което е най-голям спад след 12 август.