Балансът на силите в света на петрола се променя. И един индикатор дава доказателство за това, пише Bloomberg.
За първи път от осем години насам общите резерви от кеш, злато и други активи на централната банка на Русия ще надхвърлят тези на Саудитска Арабия. Промяната подчертава и тежестта на двете държави в преговорите около намаляване на добива на петрол.
![Снимка 438250](https://webnews.bg/uploads/images/50/8250/438250/640x.jpg?_=1565609311)
Докато Саудитска Арабия източва резервите си, за да покрие социални плащания на фона на ниските цени на петрола, Русия затегна бюджета си и вече излиза на излишък заради страховете от нови санкции. Така Москва се превръща във все по-решителен глас по време на дискусиите в рамките на Организацията на страните-износителки на петрол в разширения ѝ формата.
"ОПЕК не може вече да игнорира Русия, тъй като страна е от ключово значение като износител на петрол и като икономика", подчертава Елина Рибакова, зам.-главен икономист в "Института за международни финанси" във Вашингтон.
Цената на петрола от сорта брент се срина с над 20 процента от април насам и днес е около $58 за барел - ниво, което е далеч по-ниско, отколкото се иска на повечето страни от картела. Държавите, включително Саудитска Арабия, пресмятаха в бюджетите си по-висока цена на петрола, а оттам и повече приходи в хазната, с които да покрият публичните разходи. През декември ОПЕК+ реши да намали дневния добив, но към момента не е ясно дали Русия ще даде съгласие за нови ограничения. Президентът Владимир Путин даде да се разбере, че е доволен от цени, близки до сегашните.
През последните четири години резервите на Русия набъбнаха с 45 процента до общо $518 милиарда през юни. Тези на Саудитска Арабия са поели по противоположната траектория, намалявайки до $527 милиарда през юни, след като кралството харчи пари, натрупани, когато цените на петрола бяха по-високи.
![Снимка 438249](https://webnews.bg/uploads/images/49/8249/438249/640x.jpg?_=1565609310)
Тенденцията показва, че Русия ще изпревари Саудитска Арабия и ще заеме четвърта позиция по размер на резервите. В същото време тези на Рияд най-вероятно ще продължата да падат, след като търговската война натежава над световния растеж, а оттам и на цените на петрола.
Кремъл е готов и за далеч по-ниски цени. Русия пресмята в бюджета си цена на петрола от около $40 за барел, около половината от прогнозите на Рияд. И докато използва тези цени за основа, страната ще продължава да натрупва средства за "черни дни". Скорошните санкции от САЩ, които забраняват покупката на руски дълг в чуждестранна валута, са още една причина за Москва да трупа кеш.