Миналата година броят на неизползваните дни отпуск в САЩ достигна връх от 40 години насам. Изследователи от Oxford Economics установили, че неизползваната почивка е била около 169 милиона дни, равняващи се на 52,4 милиарда долара пропуснати ползи.
Основният виновник? Културата им на работохолици. Причината не се крие в това, че американците не искат почивка, а се страхуват да си я вземат, пише британският вестник Guardian.
Четирима на всеки 10 американци не използват всичките си почивни дни. В момента средно всеки американски служител не успява да използва около 5 дни платен отпуск годишно.
През 2012 г. едва 77% от американците, работещи за частни компании, са получили платения си отпуск. Средно почивката им продължавала между 10 и 14 дни.
56% от американците или около 135 млн. души не са ползвали отпуската си през миналата година, според застрахователната компания Allianz Global Assistance.
Миналата година американската асоциация по пътуванията установила, че 28% от служителите не излизали в отпуска, за да докажат посвещението си и да не бъдат сметнати за кръшкачи. Други 40% се страхували от тоновете работа, която ще ги чака, когато се върнат от почивка.
Дори и да си вземат отпуска, повечето служители поддържат постоянна връзка с колегите си, тъй като са склонни да се чувстват виновни и да изпитват притеснение от натрупващата се работа.
Спадът в почивките идва дори и на фона на компании от ново поколение, които предлагат неограничен брой почивни дни на служителите си. Технологичната компания Evernote въведе подобна програма за неограничена ваканция през 2012 г. и предложи на служителите си по 1000 долара на година, ако си вземат истински отпуск и пътуват далеч от дома.
Работната култура на Америка обаче може да разколебае дори най-добрите намерения. Една година след като Evernote обяви инициативата си, стана ясно, че главният изпълнителен директор Фил Либин, който въведе програмата, не е излизал в отпуск от година.