Отдавна зад гърба ни е времето, когато смартфоните имаха само по една силна "черта". Някои устройства залагаха само на големи и ярки екрани. Други - на мощни процесори. Трети - на качествени камери. Четвърти - на издръжливи батерии. Днес премиум устройствата на всички производители се опитват да отговорят на търсенията на възможно най-голяма част от потребителите - а сред тях има мобилно фотографи, геймъри, любители на дизайна или просто заети хора, които не искат да мъкнат със себе си зарядно.

Не е лесно да отговориш на очакванията на толкова разнообразна част от публиката. Именно с такава заявка дойде в нашия офис Honor Magic6 Pro. Топ смартфонът на международната технологична компания е част от серия, която винаги сме свързвали с качествени камери, но сега имаме пред себе си устройство, което обещава не само топ снимки, но и висока производителност - и то с една от най-амбициозните AI интеграции до момента. Смела заявка - ще видим в рамките на този текст дали тя се оправдава.

Снимка 666946

Източник: Honor

Първо, обаче, няколко думи за Honor. Вече 4 години компанията се развива независимо и като софтуер, и като хардуер. Така устройствата от тази марка днес са с изцяло собствено инженерно ДНК, процесори, екрани и камери от водещи световни производители и Magic OS, която има както богата собствена екосистема, така и пълна Google Play интеграция.

Honor бележи 400% годишен ръст в Европа

Тази марка смартфони се "прероди" и сега бележи 400% годишен ръст в Европа

Почти една четвърт от продажбите са флагманската серия Magic

Дизайн и дисплей

Още първото впечатление от Honor Magic6 Pro е, че това е един доста голям, но в същото време много балансиран смартфон. Теглото от 225 грама и размерите (162,5x75,8x8,9 мм) се усещат в джоба, но не и при употреба в ръката.

Водеща роля за силното първо впечатление (а и за усещането за по-компактно устройство, отколкото спецификациите подсказват) има 6,8-инчовият LTPO дисплей. Той е много добре интегриран с потребителския интерфейс и няма инцидентни интеракции. Освен това в него са интегрирани и различни технологии за щадене на очите. Самият панел е защитен с Honor NanoCrystal Shield със сертификат за устойчивост при множество сценарии - това би трябвало да носи допълнително спокойствие на тези, които ще носят Magic6 Pro в джоба си.

Снимка 666937

Източник: Явор Николов

Нашата тестова бройка е с матово черен стъклен гръб, който изглежда футуристично, но и освен това носи нужния минимализъм на устройство, което за много от притежателите си ще бъде и основна фотографска камера. Има и вариант със зелена изкуствена кожа, който със сигурност прилича повече погледи.

Снимка 666940

Източник: Явор Николов

Като цяло, задната страна на устройството е доминирана от куполообразния модул на камерите - нещо характерно за Honor Magic серията. Той изпъква, но без да разваля баланса.

Софтуер

Magic OS в своята осма версия задвижва Honor Magic6 Pro. Потребителският интерфейс на компанията стъпва върху Android 14, но го префасонира почти изцяло. По подразбиране интеракцията с приложенията е само през началните екрани (подобно на iOS), но можете и да си активирате "чекмедже" с инсталираните на устройството програми и игри.

Снимка 666956

На началния екран можете да си правите папки и да извеждате различни по функционалност джаджи, като освен това виждаме и че Honor са възприели подхода на Apple по отношение на горната част на екрана. Става дума за пространството в района на селфи и ToF камерите. Т.нар Magic Capsule позволява лесен контрол на възпроизвеждането на мултимедия.

Изкуственият интелект при смартфоните е все по-гореща тема, като Honor не остават по-назад със своя флагман. За разлика от някои други играчи на пазара, компанията не поставя чатбот в центъра на усилията си, а по-скоро "въвлича" AI във всички основни аспекти от работата с устройството - истински "асистент" за потребителя.

Първото такова приложение е Magic Portal. Това е локална мултимодална платформа, базирана на собствения голям езиков модел MagicLM. Тя подпомага потребителите, като превръща сложни задачи в процес с една стъпка - например, разпознава адрес в текстово съобщение и ви изпраща в Google Maps, разчита текстове от скрийншоти или ви помага да потърсите онлайн продукт, подобен на този, който виждате на снимка.

Това са все неща, които на компютър не представляват проблем, но традиционно не са приятни при използване на touch-базиран интерфейс. Още от старта си Magic Portal поддържа над 100 от най-ползваните приложения.

От Honor работят за адаптирането за Европа на още по-амбициозните функционалности на MagicLM. Те са в основата на чатбот, който работи локално и помага при изпълнението на различни задачи в диалогов режим. Тъй като говорим за мултимодален модел, той ще помага и за по-ефективно търсене на снимки и по-бързо създаване на видеа.

Снимка 666941

Източник: Явор Николов

Отново на по-късен етап ще видим в действие и възможността да контролирате интерфейса с поглед. И в момента Honor Magic6 Pro засича кога сте пред устройството и го отключва или не дава на екрана му да угасне, като също така се поддържат някои основни команди с ръка от дистанция - скролване, стъпка назад и правене на скрийншот.

Като стана дума за приложения, Honor Magic6 Pro идва с немалко предварително инсталирани - от TikTok до Netflix. За щастие, можете да ги деинсталирате. Имате пълен достъп до Google Play Store, но също така можете да се възползвате и от собствения магазин за дигитално съдържание на Honor - App Market.

Производителност и батерия

И най-добрият интерфейс би се представял плачевно, ако е комбиниран с разочароващ хардуер. Случаят, за щастие, най-меко казано не е такъв. Honor Magic6 Pro е с процесор Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 и неговата производителност е сходна с тази на останалите актуални Android устройства от тази ценова категория.

5G свързаността е отговорност както на флагманския SoC, така и на специалния чип Honor C1+, който управлява радио модулите.

Нашата бройка е с 16GB оперативна памет и 512GB място за съхранение на данни, като това е средният модел - най-сериозният е със същото количество RAM, но и 1TB памет.

Снимка 666939

Източник: Явор Николов

Тъй като бенчмарк резултатите често не разказват цялата история, обръщаме поглед към игрите. Genshin Impact на възможно най-високи настройки върви абсолютно плавно и на качествения екран е настина едно (не)малко визуално шоу. В нормални условия не се усеща и твърде голямо нагряване на корпуса.

Битките във виртуалните светове ще продължават дълго, защото смартфонът идва с голяма 5600 mAh батерия и управляващ чип Honor E1. Поддържа се зареждане до 80W с кабел и до 66W безжично, като обаче в комплекта няма адаптер.

Камера

Всеки Honor Magic идва с амбицията да бъде най-добрият камерафон на своята генерация и шестата генерация не прави изключение. Фотографската система Falcon Camera System включва 3 задни модула, като всеки от тях заслужава внимание.

Снимка 666944

Източник: Явор Николов

Основната камера е 50-мегапикселова и оптично стабилизирана, като освен това има две положения на блендата - f/1.4 за по-ясни кадри при ниска осветеност и естествен дефокус и f/2.0 за по-равна фокусна равнина и по-плавни видеа (обикновено тази бленда се предпочита от софтуера на камерата при автоматичен режим, но имате и възможност за ръчен контрол). Тук е монтиран и най-големият сензор.

Ултраширокоъгълна камера

Източник: Явор Николов

Ултраширокоъгълна камера

Много силно впечатление прави и телефото камерата - 180-мегапикселов сензор зад 2,5-кратен вариообектив отново със стабилизация и бленда f/2.6. Ако обективът достигаше, например, 135 мм (екв.), това определено щеше да е най-мощното решение за оптично приближение на пазара - без никаква конкуренция.

Основна камера

Източник: Явор Николов

Основна камера

Триото се оформя от ултраширокоъгълната камера. Тя е наистина ултра - с ъгъл на виждане, еквивалентен на 13 милиметра при пълноформатен фотоапарат. 50-те мегапиксела на сензора позволяват да съберете в кадър наистина много.

Телефото камера

Източник: Явор Николов

Телефото камера

50-мегапикселовата селфи автофокусна селфи камера пък е комбинирана с ToF модул, който позволява триизмерно сканиране на лицето и използването му за надеждно отключване и заключване на устройствата.

Телефото камера (5x)

Източник: Явор Николов

Телефото камера (5x)

Зад Falcon Camera System стои AI модел, който според Honor е трениран върху 28 пъти по-голяма база данни с изображения в сравнение с предходните модели. Има и специални оптимизации за заснемането на кадри с движение. Има три режима на работа на алгоритмите - по подразбиране е избран Vibrant, а другите варианти си Natural и Authentic.

Кадър при лоша осветеност

Източник: Явор Николов

Кадър при лоша осветеност

Подобрените софтуер и хардуер си личат. Кадрите от основната камера в Natural режим са с изключително качество при всякаква осветеност, като особено впечатление прави зрелият подход към фините детайли. Телефото камерата прави доста добри снимки даже при 5x приближение, когато очевидно се наслагват няколко снимки за получаването на една. Тя запазва качество и на тъмно - нещо, което далеч не е даденост.

Мотористът на снимката не е спрял - всъщност се движи доста бързо

Източник: Явор Николов

Мотористът на снимката не е спрял - всъщност се движи доста бързо

Ултраширокоъгълната камера прави ярки и контрастни снимки през деня, а на тъмно отстъпва с малко на останалите модули.

Видеозаписът от всички модули е 4K (до 60 кадъра в секунда при задните камери и 30 кадъра в секунда при предната), като няма да удари в земята всички останали сходни устройства, но все пак качеството е доста добро.

В употреба

Колкото повече време прекарва човек с Honor Magic6 Pro, толкова повече оценява огромния път, който компанията е извървяла от 2020 г. до днес. В момента имаме насреща си един абсолютно достоен флагмански смартфон, който не се опитва да копира този или онзи конкурентен модел.

ToF заключването е екзотика в света на Android и определено е голямо удобство. Magic OS е логично подреден потребителски интерфейс, като AI потребителските улеснения са на правилните места - зад кулисите. Мощният хардуер помага за добрите резултати.

Снимка 666945

Източник: Явор Николов

Камерите напълно покриват очакванията при всякаква осветеност. Определено телефото модулът е силно попадение и по него ще се равняват и останалите флагмански камерафони на 2024 г.

Може би неочаквано за тези, които следят спорадично смартфон света, Honor Magic6 Pro се очертава като един от най-добрите смартфони от висок клас за 2024 г. Постига не толкова чрез големи цифри и големи думи от маркетинговите презентации, колкото с постоянство. Навсякъде.

Ще ви харесат

  • Утвърден и разпознаваем премиум дизайн;
  • Един от най-добрите екрани на пазара;
  • Камери на топ ниво;
  • Зрял потребителски интерфейс;
  • Голяма батерия;

Имайте предвид

  • Малко по-сериозни габарити;
  • Не поддържа 8K видео;
  • Не всички AI функционалности са достъпни в началото;