"Икономиката на Европа е в много лоша кондиция, намира се в много неблагоприятна ситуация, тъй като е с много щедри социални политики." Това заяви Mapтин Tъpпaнoв, члeн нa бopдa и pъĸoвoдитeл на отдел "Дългови инструменти" в "Дeлтacтoĸ", в студиото на Money.bg, в разговор за развитието на международните дългови пазари и как това ще повлияе на българската икономика.
"Докладът на Марио Драги показа, че конкурентоспособността на Европа е изключително ниска", коментира той. И посочи, че на практика в момента се наблюдава около два пъти по-ниска производителност за последните две десетилетия и то спрямо Щатите, а не спрямо далеч по-стабилните и динамично развиващи се азиатски страни. Задлъжнялостта на Европа също е сериозен проблем и със сигурност неговото решение не е харчене, коментира гостът.
"Затова и германците веднага размахаха пръст. (...) Когато стана въпрос за общ дълг, те казаха, че няма как да поемат на плещите си общия фискален товар. Още повече, че страната е в много лоша позиция, Германия на практика се деиндустриализира", разгледа процесите, които текат на ниво Европейски съюз гостът в студиото и допълни, че "Европа трябва да затяга коланите", тъй като икономическата среда е много неблагоприятна.
Търпанов отбеляза, че се намираме в период, който е доста интересен за международните капиталови пазари и в частност дълговите. Той направи предположение дали и в какъв размер ще бъдат намалени лихвите както в Европа, така и в Съединените щати:
"По-интересното е при Федералния резерв обаче - там като цяло мнението е двупосочно, една част от пазара очаква 25 базисни точки, а друга част очаква 50 базисни точки намаление. "
По негово мнение на американския пазар не протичат някакви притеснителни процеси. "Наблюдаваме едно нормално намаляване на икономическата активност, леко понижение на потреблението, инфлацията спада с темп, който Федералният резерв очаква и имаме омекващ пазар на труда."
Гостът засегна и друга интересна тема, а именно депозитите на домакинствата у нас и фактът, че те продължават да растат независимо от това, че "банките държат срамно ниски лихви".
"Но няма как да не признаем, че българинът е доста по-заможен спрямо преди 10 или 15 години", зави той и допълни, че на база на много данни е видно, че средностатистическият българин "може да живее най-зле от най-богатите 20%, но живее по-добре от останалите 80% от света. Това е видно и по БВП на глава от население, и по нетен доход, и по много други показатели", заяви той.
"Има региони в България, които живеят по-добре от някои региони в Щатите, от някои региони в Европа, дори Франция и Германия" допълни Търпанов.
Целия разговор гледайте във видеото!