"Странно чувство предизвика това, че ЕЦБ обявиха заедно с намаляване на лихвите и повишаване на прогнозата за инфлацията за следващата година с две десети", коментира Мартин Търпанов, член на борда и ръководител направление "Търговия с дългови и ценни книжа" в "Делтасток". "Това веднага подтикна повечето анализатори и мислещи хора да си кажат: в крайна сметка беше ли нужно (това), при положение че вие очаквате инфлацията не само да не спада, а леко и да се увеличава."
Гостът в студиото на Money.bg коментира лихвената и парична политика на Европейската централна банка (ЕЦБ), както и как се очаква тя да повлияе на пазарите в Европа и в частност - България. Конкретен повод бе намаляването на лихвените равнища от ЕЦБ от началото на месеца.
Търпанов определи решението като "напълно очаквано", но коментира, че поглеждайки по-дълбоко се вижда символика и политически оттенък.
Той отбеляза, че предварително комуникираното решение за намаляване на лихвите през юни месец и евентуалното негово отлагане би довело до бурна реакция на пазара и би предизвикало сериозна волатилност.
Като друга причина той изтъкна желанието на ЕЦБ в някаква степен да се еманципира от Федералния резерв.
Друг фактор, намиращ се под повърхността, който експертът посочи, е силната борба между "севера" и "юга" в Европейската централна банка.
"Последните месеци южните страни придобиха едно сериозно самочувствие и започваха да оказват много сериозен натиск. Не знам дали забелязвате, но южните страни последната година имат доста по-добър растеж от тези от Центъра и Севера", заяви Търпанов и допълни: "Всички тези фактори накуп всъщност дадоха някаква сила, дори (ги) принудиха да направят това символично първо намаляване на лихвите."
Той отбеляза и посланието, че Европа се справя малко по-добре в процеса на намаляване на инфлацията, използвайки нов термин - дисинфлация.
Гостът представи в студиото графики, илюстриращи балансовото число на Европейската централна банка и Федералния резерв 20 години назад. Той анализира етапите, през които преминават промените на показателя и посочи това като обяснение за огромните дисбаланси, които се наблюдават към момента.
Целия разговор гледайте във видеото!