Служебното правителство успя да преодолее изоставането в приходната част на бюджета, заяви в студиото на money.bg финансовият експерт и член на Фискалния съвет на България Любомир Дацов. Той бе гост в рубриката Експертите говорят и коментира изпълнението на бюджета на страната към момента, както и публикуваните наскоро конвергентни доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка за 2024 година, в частта, свързана с приемането ни в еврозоната.

Възприета е стратегия, която гостът определя като "гранична" и припомня, че бюджетът е приет със заложен дефицит от 3%, което е максималното като размер за България.

"Поради това, каквото и да се предприеме към момента, е ясно, че ще дойдат по-малко приходи. Затова и се налагат мерки за преструктурирането на бюджета в разходната му част", коментира той.

Дацов посочи като успех това, че е възстановен темпът на нарастване на приходите след първоначалните отрицателни резултати през първите месеци на годината.

Той разкри, че в момента има средно от 250 до почти 500 милиона лева повече приходи спрямо същия период на миналата година, което той определи като "меко казано добре" и може да се отчете общо 10% нарастване на приходите.

Другият аспект, който заслужава внимание, е това, че в бюджета няма нищо друго, освен пари за заплати и пенсии, коментира гостът: "За първите шест месеца, по предварителни данни, парите за разходи за персонал, т. е. съвкупно, абсолютно всичко, нарастват с почти 24% спрямо миналата година."

Снимка 673248

Любомир Дацов обърна внимание и на една специфика, свързана с връщането на 1,2 млрд. лева обратно в бюджета.

"И от тук нататък, за да направите бюджета съпоставим с миналата година, т. е. за да можете да правите някакъв анализ в разхода и в подчастта на капиталовите разходи, трябва да добавите 1,2 милиарда, за да не се изкривява картината. И като ги добавите, се получава всъщност, че имаме 1,8 милиарда дефицит за първите 6 месеца на годината. Което е приблизително около 1% от БВП."

Kонвергентнте доклади и какво ни казват те

По отношение на публикуваните наскоро критични конвергентни доклади, свързани с желанието ни да станем част от еврозоната, гостът сподели: "Няма как двете политики, монетарната и фискалната, да вървят в различни посоки." Той изказа и мнението си по отношение на разминаванията в докладите по два от основните показатели, както и кои са моментите, заслужаващи най-голямо внимание.

"Другата важна забележка, ако сте забелязали, е насочена към т. нар. конкурентоспособност на България. В доклада се казва, именно че България губи конкурентоспособност и всъщност те нямат увереност, че ценовият натиск при (...) спадаща конкурентоспособност на икономиката, т.е. производителността да спада, това може да бъде устойчиво."

За да разберете какви теми още бяха обсъдени в студиото, гледайте цялото видео!