В Министерството на здравеопазването (МЗ) няма постъпили сигнали за проблеми при окомплектоването на ТЕЛК в страната, съобщиха от здравното ведомство.
От ведомството на Кирил Ананиев припомнят, че от влизането в сила на 3 август 2018 г., на Наредбата за медицинската експертиза в Министерството на здравеопазването не е постъпил нито един сигнал от Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) в цялата страна за затруднения при окомплектоването на съставите.
В министерството няма постъпили и сигнали на граждани за намален процент неработоспособност. Проверка на ведомството показа, че и в Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) няма постъпили обжалвания на експертни решения, издадени след влизането в сила на промяната.
От Здравното ведомство напомнят, че новите правила действат по-малко от месец. По никакъв начин не може да се говори за масово намалени проценти и за неокомплектованост на ТЕЛК в страната. Според тях е недопустимо да се тиражират подобни твърдения и обществото да се въвежда в заблуда преди да е извършен анализ на действието на направените нормативни промени.
В Наредбата изрично се посочва, че до шест месеца от влизането в сила на Постановлението ще бъде извършена оценка на въздействието му и при необходимост ще бъдат предприети действия.
От здравната администрация уточняват, че с промените в Правилника за медицинската експертиза отпаднаха изискванията за основен и за трудов договор на членовете на ТЕЛК по отношение на окомплектоването на ТЕЛК съставите. Това дава възможност да се привличат повече специалисти, както от същото, така и от други лечебни заведения, в съставите на ТЕЛК.
От МЗ ще изпратят указания до териториалните комисии за прилагането на промените в медицинската експертиза. Целта е да се уеднакви тълкуването на новите текстове, за да се унифицира подходът при освидетелстването на лицата.
Припомняме, първите дългоочакваните и доста спорни промени в системата на медицинската експертиза ТЕЛК, които през пролетта срещнаха отпор от хората с увреждания, бяха оттеглени от кабинета.
На 10 април 2018 г. след като стана ясно, че подготвяния протест от 18 национално представителни организации на и за хората с увреждания ще се състои, по разпореждане на премиера Бойко Борисов предлаганите промени в системата за медицинската експертиза (т.нар. ТЕЛК) бяха изтеглени от Министерство на здравеопазването. Както министър Ананиев, така и социалният министър Бисер Петков обявиха, че очакват диалог с организациите на хората с увреждания.
на 17 юли 2018 г. участниците в Тристранния съвет за национално сътрудничество подкрепи предложените от правителството промени в методиката за оценка на медицинската експертиза. Промените бяха подкрепени от КРИБ и КНСБ.
Сферата на медицинската експертиза е една от най-нереформираните системи от 28 години. Погрешната реформа е много по-лоша от липсата на такава, констатираха от АИКБ.
Малко след като бяха отхвърлени, а по-късно приети нови изменения в системата за медицинската експертиза, в обществото се вдигнаха и майките на децата с увреждания с искане за достоен живот и ясни правила в Закона за хората с увреждания.
Припомняме във връзка с протеста на майките на деца с увреждания социалният министър Бисер Петков подаде оставка, но ден по-късно беше върнат на поста си от премира Борисов.
След него оставка подаде и зам. социалният министър Росица Димитрова. Премиерът Бойко Борисов прие оставката на заместник социалния министър.Тя подаде оставка заради общественото недоволство по повод участието й в 11-тата сесия на Конференцията по Конвенцията за правата на хората с увреждания, която се проведе в Ню Йорк.
Въпреки рокадите палатковият лагер пред парламента на протестиращите майки остана.
Омбудсманът Мая Манолова заяви, че е много важно въпросният законопроект, който, по думите й, е изработен заедно с майките на деца с увреждания, да влезе в парламента.