За колко време екип от най-добрите специалисти създава чисто нов процесор - 4560 часа. За колко време се справя с тази задача нов AI модел - 5 часа. За забележителното постижение научаваме от научен доклад на китайски изследователски екип.
Макар все още уменията на изкуствения интелект да са относително ограничени, това е важна първа стъпка към бъдещето, в което машините еволюират сами. За добро или за лошо.
Детайли: Процесорът използва създаден от AI набор от инструкции, наречен RISC-V 32IA, достига максимална тактова честота от 300 MHz и като производителност е сравним с Intel 486SX от 1991 г. Това звучи скромно, но е важно да се каже, че е първи опит на една мислеща машина да създаде друга мислеща машина - и то с резултат, дошъл 1000 пъти по-бързо.
Според китайските учени с използването на AI на практика се елиминира продължаващия най-дълго процес при разработката на нов процесор - програмирането и верификацията.
Обучението на модела е на база поредица от входни и изходни данни от процесори. Генерираният след това дизайн е реализиран при 65-нанометрова технология и на него успешно е инсталирана операционна система Linux.
Какво следва: Авторите на прототипния AI процесор виждат в разработката си голям потенциал за масова реализация в полупроводниковата промишленост - изкуственият интелект може значително да ускори разработката на нови решения. Те не са далеч и от мисълта за системи, които се ъпгрейдват сами.
Още нещо: Макар и не толкова смели, опити с AI има и на други места по света. Nvidia внедряват изкуствен интелект при проектирането на чиповете си с цел възможно най-ефективно използване на пространството.