"Без болка няма напредък" е мантра, която в спортните среди е със силата на закон. Без усилия в тренировките няма резултати на терена - това ще го кажат всеки треньор и всеки атлет. Колко усилия обаче са достатъчни и колко вече стават прекалени? Кога болката се оказва непреодолимо препятствие пред напредъка? До неотдавна отговорите на тези въпроси стъпваха единствено на субективната преценка.

А грешките струват скъпо - влошено представяне, тежки контузии и, в най-лошите случаи, припаднали играчи на терена. Състезателният спорт тества лимитите на човешкото тяло и една българска компания дава на треньорите възможността всяко действие да бъде плод на информирано решение с измерими резултати.

С помощта на собствена разработка и хиляди единици информация, от Barin Sports превръщат движенията на атлета в данни - за по-добри резултати, но и за по-стабилен прогрес и по-дълга кариера с по-малко контузии. Правят го за водещи отбори в няколко държави, но амбициите им са глобални и в тях главен елемент са не толкова звездите, колкото децата - бъдещето на големия спорт.

Какво представлява?

Ако следите мачовете в българското първенство, може и да сте виждали Barin Sports Pro в действие. Познава се по потника, който даденият футболист носи под фланелката си. В него се слага специално устройство, което в сегашната версия на системата предава 12 000 точки информация в секунда към т.нар базова станция, която е свързана с таблет в ръцете на треньора.

На него той вижда всички основни параметри на вътрешното натоварване (напр. работата на сърцето), както и на външното (измината дистанция, спринтове и т.н.), като с тяхна помощ в реално време следи състоянието на всеки от играчите си. Допълнителен тактически модул поставя всичките данни в контекста на плана на тима за срещата.

Снимка 605988

Източник: Явор Николов

Директорът по бизнес развитието на Barin Sport Даниел Шопов признава, че на пазара не липсва конкуренция, но по-бюджетните решения са компромисни, докато утвърдените продукти на професионално ниво използват технология на равнището на 2008-2009 г. и не могат да се сравняват нито като обем на снеманите данни, нито като възможности за интерпретирането им в реално време.

Снимка 605990

Източник: Явор Николов

"Нашата компания чисто като експертиза е хардуерна. Затова при нас много внимание е обърнато на хардуера. При нас той е преоразмерен, тоест ние в момента го използваме на 8-10% от възможностите му. В следващите 5 години този хардуер няма нужда да се пипа. За всички е много секси да говорят за аналитика, за софтуер, за апликации, което е супер, но ако хардуерът не може да го поеме - все тая!", категоричен е той.

Снимка 605991

Източник: Явор Николов

Говорим си в офиса на Barin Sports - голямо помещение, в което инженери и програмисти работят на няколко метра от лаборатория с разнообразно оборудване. И хардуерът, и софтуерът са изцяло разработени тук, в България.

От идея до трета генерация продукт

Компанията започва своята разработка през 2015 г., като са нужни две години, за да създаде първата генерация на своя продукт.

В края на 2017 г. вече има и клиент - "Славия".

Прототипите на Barin Sports Pro (горе) и трите генерации на системата, които се прилагат по терените у нас и в чужбина (долу)

Източник: Явор Николов

Прототипите на Barin Sports Pro (горе) и трите генерации на системата, които се прилагат по терените у нас и в чужбина (долу)

Година след това ФИФА разрешава използването на измервателни инструменти по време на официални мачове. Barin Sports буквално за месеци надграждат продукта си в рамките на втора и трета генерация, като актуалната система мери не 15 (както е в началото), а 12 000 параметъра в реално време и по български дизайн се произвежда във високотехнологичен завод в чужбина, който прави и детайли за Apple.

Компанията работи директно с треньори, кондиционни специалисти и спортни лекари с цел всичко, което им е нужно, да бъде бързо и лесно достъпно за тях. Всякакви групови спортове на открито се внедряват с минимални програмни промени.

Професионално отношение

Хора от екипа на Barin Sports са заставали рамо до рамо с треньорите по време на официални мачове - включително и на националния ни отбор, но от компанията са категорични, че работата им е единствено да помагат за вземането на правилните решения: "Ние даваме инструмента, с който треньорът може да вземе информирано решение - дали иска да приоритизира представянето на отбора, или състоянието на играча. Ние даваме обективни данни, върху които може да се базира това решение, например 60% шанс за безконтактна контузия, ако той играе над 50 минути".

В зимния спорт на бъдещето дронът играе ключова роля (ВИДЕО)

В зимния спорт на бъдещето дронът играе ключова роля (ВИДЕО)

Или какво представлява дронбордингът

А т.нар безконтактни контузии са 40% от всички на терена. По думите на Даниел Шопов само разтежението на адукторите - една от най-масовите такива травми, води до щети за 100 млн. евро в първенствата на Англия, Испания, Италия, Германия и Франция под формата на играчи, чиито заплати се плащат, докато те са "в лазарета" и се налага да им се търсят заместници. Тук не слагаме медицинските разходи и гледаме само топ отборите - а ако прибавим и останалите професионални тимове и техните школи? "Потенциалът чисто пазарно е огромен от гледна точка на ползите, които можем да донесем на отборите", категоричен е той.

Снимка 605986

Източник: Явор Николов

Затова и е на мнение, че инвестицията в здравето на футболистите е напълно по силите на професионален тим: "За всеки клуб това означава да вложи нещо от порядъка на 100 евро на месец, за да си подсигури това, че даденият играч има индивидуален план за тренировка, че не се претренира, че не се контузва, че се управлява неговата умора и се знае как да се възстанови след мача".

Поглед към младите

5 години по-късно и въпреки изтеклата си гаранция, първата работеща версия на Barin Sports Pro продължава да се използва - от юношите на "Славия", които я получават, след като първият отбор прави ъпгрейд към най-новата. Втората генерация в момента е в школата на "Берое", а младежите, които вървят към големия футбол в столичния "Национал" са с третата.

"И от бизнес гледна точка, за нас са по-интересни школите. Първият отбор е супер за престиж, той прави супер пиар, но при него говорим за 20-25 устройства. Една академия може да има от 100 до 1000 деца, много по-интересно е там - може да се следи тяхното развитие. Това, което много често се чупи, е преходът от юношеския спорт към професионалния. Много често наблюдаваме претрениране на децата в ранна възраст. Едно проучване в Щатите показа, че контузиите като скъсани предни кръстни връзки при деца между 8 и 14 г. са скочили с 400% през последните две години", посочва Шопов.

Смарт часовниците на Apple и Samsung се нуждаят от още бутони, ако искат да привлекат повече спортисти

Смарт часовниците на Apple и Samsung се нуждаят от още бутони, ако искат да привлекат повече спортисти

И двете компании се стремят да привлекат потребители от Garmin и Polar. Но дали ще успеят?

И тук даже не говорим само за превръщането на талантливо дете в успешен спортист или даже за избягването на контузии - с помощта на системата на Barin Sports в трите детско-юношески школи са били установени повече от 10 деца с пороци на сърцето. Сърдечните аномалии са ясно видими за треньорите на екрана и веднага след тренировката могат да насочат своя възпитаник към медицински преглед - даже и отстрани да не изглежда, че той има проблем.

Целите на компанията

Системата вече се използва от 6 отбора от Първа лига, от националните ни отбори мъже, жени, младежи и юноши, от националния отбор по ръгби, от тимове в Полша, Северна Македония и ОАЕ, а освен това Barin Sports затваря сделка в Португалия и гледа към експанзия в Германия.

"Това, което съвсем целенасочено избрахме да направим, е да изчистим продукта като свойства и бъгове на домашния пазар. Много по-лесно е за нас да реагираме - да отидем до Пловдив, защото в "Локо" имат някакъв проблем", обяснява Даниел Шопов.

Осем родни стартиращи компании получиха 3 милиона лева публично финансиране за иновации

Осем родни стартиращи компании получиха 3 милиона лева публично финансиране за иновации

През 2021-а година

Компанията получи 2 млн. евро от Фонда за капиталови инвестиции на ББР и няколко по-малки инвеститора в края на 2022 г., като това ѝ позволи да увеличи екипа си, но сега вече фокусът е върху продажбите. Уверени са, че Barin Sports Pro е достоен за това предизвикателство: "През последната година и половина по време на пандемията, ние се издържахме от продажбата на този продукт".

Barin Sports утре

В същото време не спира и развойната дейност - Barin Sports Pro е отворена система и се работи над интегрирането на допълнителни източници като данни за съня от смарт часовник или кръвни изследвания. Така ще се разбере още по-добре какво се случва в тялото на спортиста.

Имаме и новина: "Надяваме се до 2 месеца да имаме и потребителски продукт", посочва Даниел Шопов. Той ще използва натрупаното ноу-хау от платформата за отбори, но ще разчита на облачна система, в която ще става обработката на данните. Предстои да видим Barin Sports решение и за индивидуални спортове.

Снимка 605993

Източник: Явор Николов

Междувременно, компанията разглежда и варианти за интегриране на информацията в добавена реалност - при телевизионни преки предавания или във виртуалните стадиони на метавселената.

Стигаме до философски въпрос - губи ли се магията от съревнованието на терена, след като вече можем да превърнем в конкретни данни всяко движение на футболистите и след това да правим всякакви оптимизации? Не и според Даниел Шопов: "Нашата цел е да помогнем на играчите да станат по-добри, да помогнем техните кариери да се удължат, за да могат повече време да ни радват нас като фенове, защото в крайна сметка спортът обединява много повече от каквото и да било друго".