Войната в Украйна промени из основи световната енергетика, но освен това и спомогна за ускоряване на много перспективни разработки, които могат да ни помогнат да използваме по-ефективно енергия, която във все по-голяма част се произвежда и съхранява екологично. Вече има един добър такъв пример - във Финландия вече експериментално се използва "батерия" от пясък. Тя е много по-екологична и по-евтина от литиево-йонните решения, пише Business Insider.
Контекст: Няма нищо случайно в това, че в тази част на Европа се разработват подобни иновации. "Русия искаше да си гарантира, че Украйна няма да получи никаква помощ от съюзниците или че тя ще е минимална (...) Един от начините за това беше да държат Европа като заложник чрез огромната ѝ зависимост от руските енергийни доставки", коментира зам.-директорът на Глобалния енергиен център на Атлантическия клуб Олга Хакова.
ВЕИ енергията е не само по-чиста, тя дава и независимост от изкопаемите горива, които Стария континент трябва да внася - включително от държави, които ги използват за геополитически боздуган.
Да добиваш енергия от слънце, вятър и вода и да ги съхраняваш в литиево-йонни батерии, обаче, не е дългосрочното решение. Литиевите доставки постепенно вървят към монополизиране от няколко глобални играчи - както е с петрола. Добивът на никел и кобалт допринася за огромни щети за природата, а в държави като Демократична република Конго десетки хиляди деца се налага да работят в мините при нечовешки условия.
Освен това, li-ion батериите са силно пожароопасни.
Детайли: Алтернативата на финландската компания Polar Night Energy използва безопасния и изобилен пясък, за да съхранява енергия. Как работи тяхната батерия?
- Когато има достатъчно количество ВЕИ енергия, тя се използва за нагряването на съдържанието на специално изолиран съд, в който има десетки тонове пясък.
- Пясъкът се поддържа с помощта на вентилатор на постоянна температура, която е значително над точката на кипене на водата.
- Когато е нужно използването на съхранената енергия, нагорещен от пясъка въздух може да се използва превръщането на вода в пара - например, за задвижването на турбина.
Песимистите отбелязват, че пясъкът е до 10 пъти по-неефективен от химическата батерия, но в същото време от Polar Night Energy отбелязват, че тяхната технология е и десетократно по-евтина и единствената движеща се част в нея е вентилаторът, който не е скъп.
Прототипът им е с капацитет от 8 мегаватчаса топлинна енергия и може да отдава по около 200 киловата - достатъчно за 100 домакинства и обществен басейн. Това се постига със 110 тона пясък, при това от видове, които не са подходящи за строителство.
Според компанията технологията може да се използва и за създаването на 1000-мегаватчасови батерии.
От друга страна: Даже компанията производител е много внимателна в коментарите си за възможностите пясъчните батерии да се използват специално с цел генериране на електроенергия. Причината - превръщането на топлината в ток изисква допълнителни системи и води до определени загуби.
Освен това, нуждата от големи количества пясък означава, че този тип системи са по-добри за цели населени места или заводи - а не толкова, например, за отделни къщи.
Какво предстои: От Polar Night Energy твърдят, че вече има голям интерес към техните батерии от компании от различни сфери.