Опитът на две световни войни показа, че най-смъртоносното оръжие на бойното поле не са танковете и артилерията а пехотинските картечници. През 20-те век това леко стрелково оръжие сериозно еволюира, превръщайки св незаменимо и ефективно средство за огнева поддръжка на бойните операции.

С времето всички модерни армии преминаха към стандарт на единна картечница, с която може да се стреля удобно и ефективно и от ръка и от транспортна машина с помощта на опорни стойки.

Ето най-добрите световни образци на това оръжие, разказани от РИА Новости.

Снимка 353294

Източник: Wikipedia

Най-далекобойната

Руската стандартна 7,62-миллиметрова "Печенег" е съвременна модификация на широкоразпространената в света картечница " Калашников" (ПК), приета на въоръжение през далечната 1961 година.

Макар да е в голяма степен наследник на старата картечница "Печенег" е съществено подобрена. Удвоен до 600 е броят на ефективния картечен откос без да пострада далекобойността и точността на стрелбата.

Целевата далечина на стрелбата от "Печенег" е 1500 метра, с което значително превъзхожда чуждестранните аналози по този показател. Както и по максималната далекобойност - 3800 метра.

Други нейни достойнства са висока надеждност, относително леко тегло - 8,2 кг. и мощни, но масови патрони 7,62х54 милиметра.

Снимка 353297

Източник: flickr

Най-скоростнострелната

Германската MG3, приета на въоръжение през 1960 г. е модернизирана версия на знаменитата картечница MG 42, с която немската пехота е воювала през Втората световна война. Основното отличие на съвременния вариант е натовският патрон 7,62х51 мм, сменил германския калибър 7,92х57 милиметра. MG3 е на въоръжение в Бундесвера и широко се изнася, а така също се произвежда по лиценз и в Австрия, Гърция, Иран, Пакистан, Мексико, Судан, Испания и Турция.

Главното достойнство на MG 3 е скоростта на стрелбата - от 1200 до 1500 изстрела в минута в зависимост от режима на стрелба. По този параметър значително превъзхожда аналозите в света , които имат скорост на стрелбата 600 - 900 изстрела в минута. Темпът на откосите зависи от масата на затвора, което позволява буквално на ход да се променя конструкцията на оръжието в зависимост от бойната задача. Това, заедно с нейната простота и надеждност, прави MG 3 една от най-популярните картечници в света.

Снимка 353295

Източник: flickr

Най-универсалната

Стандартната картечница M240, приета на въоръжени в армията на САЩ през 1977 година, е въплъщение на американския подход към производството на стрелково оръжие.

Картечницата е максимално универсална и е подходяща за всички видове и родове войски. Оръжието с тегло почти 13 кг се произвежда в десетки модификации за различни специфични цели. На стойка, триножник и ремък за пехотата, за бойни машини, самолети и вертолети - в по-лек или по-утежнен вариант - това оръжие премина успешно войните в Персийския залив, Ирак, Афганистан. С него воюват над десетки страни в света.

Тактико-техническите характеристики на M240 не се отличават особено то подобните аналози: Прицелна далечина - 1000 метра; от 650 до 950 изстрела в минута. Но дългогодишният опит в горещите точки, е позволил да се доведе нейната конструкция почти до съвършенство, да се отработят всички мислими и немислими случай за приложение.

Снимка 353298

Източник: flickr

Най-леката

Израелската картечница "Negev" със сменяема цев и калибър патрони съответно 5,56х45 и 7,62х51 милиметра също е на въоръжение в десетки страни по света.

Захранването е селективно, допуска се с патрондаш на метална лента със 150 или 200 патрона или с автоматен пълнител (от М16). По този начин "Негев" може да се използва и като леко пехотно стрелково оръжие за бой на близки и средни дистанции.

За това спомага и сравнително малкото тегло - 7,5 килограма. Съществуват и няколко модификации на оръжието, в това число с доста скъсена цев за полицейски операции в градска среда.

Експертите посочват като достойнства на тази картечница точността и мощността на изстрелите, а като недостатъци нейната надеждност и високите изискания към стрелеца.