Специалистите в  цялата осветителна индустрия работят усърдно по разработването на нови и по-енергийно ефективни крушки. След нашествието на компактните флуорисцентни крушки дойде ред на диодните и вече започна да изглежда така, сякаш крушките с нажежаема жичка са безвъзвратно минало.

Но въпреки това екип от изследователи от Масачузетския технологичен институт са решили да не ги оставят в историята. Вместо това те препроектирали крушката с нажежаема жичка и направили така, че тя да е даже по-ефективна от светодиодите и флуоресцентните си събратя, пише GreenTech.bg. 

Новата крушка е и значително по-добра в това да имитира естествената дневна светлина. Така може да се окаже, че тя наистина се завръща победоносно.

Традиционните крушки с нажежаема жичка обикновено имат само пет процента ефективност, тоест губят 95% от енергията си. Екипът на MIT е изчислил, че може да покрие волфрамовата спирала със специална кристална структура вътре в стъкления балон, така че да „рециклира“ енергията, която обикновено се губи. Резултатът, според тестовете за доказване на концепцията, е крушка с нажежаема жичка, която излъчва познатата „топла“ светлина, типична за крушките с нажежаема жичка, но постигайки ефективност около 40 на сто.

Освен че е едно огромно подобрение в сравнение с традиционните крушки, новото творение на MIT също така „удря в земята“ LED и луминесцентното осветление, тъй като то се отличава с 14 процента ефективност, казват учените.

Другият много силен коз на новата разработка е качеството на светлината, която излъчва. Вместо клинично бяла светлина, „актуализираната“ крушка с нажежаема жичка показва естествени цветове, които сполучливо имитират дневната светлина. Това постижение се измерва с т. нар. „индекс на цветопредаване“.

“Важна особеност е, че нашата крушка демонстрира почти идеално възпроизвеждане на цветовете”, заяви главният изследовател Иван Челанович. „Именно това е причината, поради която нажежаемата крушка остана доминираща за толкова дълго време: топлата им светлина е за предпочитане пред бозавото луминесцентно осветление от десетилетия.”