Лятото е дъждовният сезон в Тайланд, когато столицата Банкок и други градове могат да преживеят силни бури. През изминалите години проливните дъждове превръщаха улиците на града в реки, преодоляваха дренажните системи и заливаха домовете на хората, пише Business Insider.

Ситуацията в Банкок се влошава, тъй като градът потъва с повече от един сантиметър годишно и може да бъде под морското равнище до 2030 година.

Това е голям проблем както за местните, така и за туристите, тъй като през последните години столицата на Тайланд е най-посещаваният град в света, приемайки по над 21 млн. посетители през 2016 г. и 2017 г.

Това е най-посещаваният град в света

Това е най-посещаваният град в света

И неговите подгласници

За да предотвратят бъдещи наводнения, градът и местните организации наскоро се впуснаха в няколко проекта, включително изготвянето на подробен план за управление на водите през миналия юни.

Един от по-големите проекти за борба с наводненията е Вековният парк на Университета Чулалонгкорн - зелена площ от 40 декара, която може да побере до 3800 куб. м дъждовна вода.

Паркът е проектиран от базираната в Банкок компания за ландшафтна архитектура Landprocess, за да се справи с наводненията в околните квартали.

Банкок е кандидат за най-замърсен град в Азия

Как най-посещаваният град в света се превърна в най-замърсения

Смогът е голяма опасност за тайландската столица

Ето как работи той:

Известно неофициално като Парк CU, проектът е построен върху земя на стойност 700 млн. долара близо до централната част на тайландската столица през 2017 г.

Снимка 371434

Източник: Landprocess

Основателят на Landprocess Котчаткорн Вораахон, който израства в Банкок, ръководи плановете за проектиране. Паркът се намира в кампуса на Университета Чулалонгкорн, който е възложител на проекта.

Паркът разполага с няколко характеристики, които му помагат да запази и пренасочи потока от води, които в противен случай ще се излеят по улиците на града.

Снимка 371429

Източник: Landprocess

Едната част на парка е разположена върху склон, който помага да се напълни водата в гигантски контейнер.

Повдигнатият зелен покрив насочва оттичащата се вода през наклонени дъждовни градини с местни растения.

Снимка 371428

Източник: Landprocess

След това водата пътува през изкуствена влажна зона и се оттича в голямото задържащо изкуствено езеро, което я поглъща.

Влажната зона също действа като система за филтриране, където водата може да се третира за токсични материали.

Снимка 371431

Източник: Landprocess

В случай на силно наводнение задържащото изкуствено езеро може почти да удвои размера си, като се разшири върху главната поляна на парка. Паркът може да побере общо до 3800 куб. м вода.

Други части на парка включват билкова градина, пътеки и зона за отдих.

Снимка 371432

Източник: Landprocess

Линейна дъждовна градина, която също поглъща водата, граничи с периметъра на парка, за да предпази околните пътища.Те включват велосипедни алеи и широки пешеходни пътеки, така че обществеността лесно да стига пеша до парка.

"Вековният парк на Университета Чулалонгкорн е проектиран да посрещне бъдещите несигурности, свързани с изменението на климата", се казва в изявление на компанията.

Снимка 371433

Източник: Landprocess

20-милионният Банкок ще продължи да се изправя пред заплахата от покачване на морското равнище и наводнения. Макар 40-те декара да покриват само малка част от града, CU Park е стъпка към по-устойчив Банкок.

Основателят на Landprocess в момента проектира още по-голям парк, чиято цел също е да смекчи наводненията. Той се намира в кампуса на Университета Тамасат в Банкок и се очаква да бъде открит през 2019 г.