В тазгодишния си доклад Световната банка предупреди за бързо увеличаване на климатичните промени.
Финансовата организация започва да отделя милиарди долари за предотвратяване на наводнения и природни стихии, за да подпомогне големите градове в Азия с цел да избегнат щетите от ефектите на климатичните промени, пише news.bg.
Според представители на банката места като Банкок, Джакарта и Хо Ши Мин Сити са червените точки, които са на първа линия при предстоящото покачване на нивата на световния океан. За разлика от минали години тези градове вече не се считат за рискови в далечно бъдеще, а са включени от банката „в настоящия период на планиране".
В огласеното днес проучване банката отчита, че към 2030 година голяма част от Банкок ще е под вода.
„От друга страна мащабната отводнителна система в Хо Ши Мин сити, построена преди по-малко от 10 години, е остаряла, защото заплахата от подобен вид наводнения е преминала", посочва Рейчъл Кайт, вицепрезидент на банката.
„Поради това, системата се нуждае от цялостно преустройство, което ще струва допълнителни 2 милиарда долара, за да е ефективна и срещу покачването на нивото на океана" обобщава Кайт.
Световните лидери са постигнали съгласие да работят за ограничаване на глобалното затопляне в рамките на 2 градуса през следващите няколко години.
Сред най-рисковите региони за наводнения и бури са Субсахарна (Тропическа) Африка и Азия, където опасността от тропически бури рязко се е увеличила. Освен това пресъхването на големи райони от Африка е предизвикателство за генното инженерство и се възлагат големи надежди на създаването на посевни култури, които да създадат условия за земеделие по време на дълги суши.
В крайбрежните зони на Югоизточна Азия и по-конкретно във Виетнам съществува сериозна опасност от покачване на морското ниво, което може да намали рязко популацията на риби в реките. Това би имало ужасни ефекти върху населението поради факта, че рибата е основният източник на храна в южната страна.
От друга страна съществува сериозна опасност от допълнително обедняване на страните от Югоизточна Азия и Африка поради факта, че с увеличаването на разходите за защита от наводнения и тропически бури, парите за здравеопазване, образование и социални програми ще намалеят значително.
Отчитайки нарастващите заплахи, в заключение Кайт отбелязва, че банката е отделила 25 милиарда долара за миналата година в сравнение с 10-те милиарда през 2011 година.