Европейският съюз е твърде зависим от руските изкопаеми горива и трябва да се измъкне от тази зависимост по начин, който да не нарани твърде много собствената му икономика, защото това е най-силният лост, който имаме срещу Путин и неговата война. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от TeleTrader.
Тя посочи, че ЕС ще поиска от Съединените щати повече втечнен природен газ, за да се диверсифицира от руското синьо гориво.
Фон дер Лайен увери, че блокът ще има достатъчно запаси от газ, за да издържи през следващата зима дори ако Русия намали своя износ на суровината.
Председателят на ЕК отново подчерта, че ЕС трябва да инвестира във възобновяеми енергийни източници, уточнявайки, че гражданите също могат да направят своя принос, като използват по-малко енергия.
Днес 27-членният блок ще обсъди възможни нови санкции срещу Русия, включително ембарго върху петрола и евентуално изключване на още руски банки от международната система за банкови разплащания SWIFT.
САЩ и Великобритания вече се отказаха от руския петрол, но ЕС не посмя да направи тази стъпка. В същото време Европейската комисия разработи план за постепенно извеждане на петрол, въглища и газ от Русия до 2030 г.
boian-stanchev
на 21.03.2022 в 23:16:05 #5Единствения начин е ядрена енергия. И то много. 5-6 реактора допълнително ще са нужни само в България. Но САЩ никога няма да го позволи.
friend
на 21.03.2022 в 22:34:36 #4Кастело Газът наистина го има навсякъде. Може да се получава и по синтетичен път, може и да се получава и по биогенен път.... Това не е проблем.Освен това може да бъде само част от микса, без да се пренебрегват другите източници на енергия. Това разбира се може да стане, когато се накажат тези, които въведоха забрана на фракинга у нас под влияние на руснаците и тяхното лоби БСП. Мога да ти дам малко информация: В почти цяла Сев България има т.нар шистов газ. Средна дебелина на шистите е около 1000 м. От един куб м се добиват около 20 куб м газ. Изчисли колко кв км е Сев България. После сметни, че 1 кв км е = 1 000 000 кв м. Умножи го по 800 и после по 20 и ще видиш колко трилиона ще се получат. Негативите са никакви, защото след около 6 месеца шистовата скала (аргилити) се затваря и все едно нищо не е било. Колкото до химикалите, русофилите използваха една измислица, че се вкарват 600 вида химикали. Истината е, че наистина са даже над 600, но това са химикалите на "въоръжение", от които се използват само няколко, в зависимост от резервоара (карбонатен, силикатен, глинест и т.н.). Когато започнем да добиваме собствен газ и нефт, тогава няма да има нужда от руския.... тогава ще станем, като Румъния - без зависимости от РФ.
Кастело Белведере
на 21.03.2022 в 16:18:30 #3Може и да се помъчим известно време, но окончателното скъсване с империята на злото и дерусификацията няма цена и е добра инвестиция за бъдещите поколения, които няма да са облъчени от червената чума.
GolaVoda
на 21.03.2022 в 15:39:23 #2Тази накрая ще я разкарат германските индустриалци, защото те не знае какво говори.
oktavian
на 21.03.2022 в 15:26:45 #1Пътят е правилен.Рано, или късно това трябваше да се случи.Напълно реално е максимум в рамките на едно десетилетие енергийните доставки от Русия да бъдат сведени до нула.ЕС е производител на модерни и качествени продукти с добър пазар в целия свят.Той ще заби малко развитието си но няма да загуби огромния си потенциал надвишаващ многократно този на Русия.Газът не е оскъдна суровина.Има го в огромни количества и в Близкия изток и в Северна Африка и в Египет и в Израел.Проблемът е само в пренасянето и той вече е решен в глобален мащаб.Има и вариант СП2 да заработи, но само ако Русия подарява газа, който се пренася по него..