"Газпром" продължава да доставя руски газ за Европа през Украйна. Това заяви говорителят на холдинга Сергей Куприянов, цитиран от TeleTrader.
"Газпром" доставя руски газ през Украйна по нормалния начин в съответствие с исканията на европейските потребители: 109,5 милиона куб. метра на 12 март", докладва той.
Този обем съответства на доставките по дългосрочен резерв на газ през Украйна - около 109,5 милиона куб. метра на ден.
Европейският пазар на газ е трескав от много месеци насам. През пролетта на миналата година цените се колебаеха около 250-300 долара за хиляда кубически метра, но през октомври за първи път преминаха над хиляда, а през декември достигнаха и до над две хиляди. След това последва известно понижение, но цените останаха стабилно високи - нещо невиждано в цялата история на европейските газови хъбове.
След като Москва официално призна за независими двете сепаратистки републики в Източна Украйна, бившият президент и премиер на Русия Дмитрий Медведев написа в Туитър: "Добре дошли в новия свят, в който скоро европейците ще плащате по 2 000 евро за кубичен метър газ!".
От началото на руската инвазия в Украйна редовно се съобщава, че транзитът на руски газ през страната с военни действия не е прекъсван и природният газ към Европа тече в договорените количества. Беше обявено обаче, че европейските страни са изтеглили над 70% от природния газ, нагнетен през летния сезон в подземните газохранилища, като запасите от синьо гориво са достигнали исторически ниски нива от под 30%.
В последните два месеца потокът на газ по газопровода "Ямал - Европа", който минава през територията на Беларус и Полша към Германия, беше периодично спиран, след като държавната корпорация "Газпром" отказваше да резервира капацитет. Също така Русия от няколко месеца се е оттеглила от свободния пазар и изпълнява само дългосрочните си договори. Това стана на фона на обрата в политиката на Германия, която с нахлуването на руски войски в Украйна замрази пускането на построения вече газопровод "Северен поток - 2". Проектът беше завършен през септември миналата година, въпреки съпротивата на страни като Полша и наложените санкции от САЩ.
Решението на Германия да спре за неопределено време газопровода "Северен поток 2" не засяга цените на газа, увери тогава зам.-председателят на Европейската комисия Маргрете Вестагер.
Ескалиращото напрежение между Запада и Русия и войната в Украйна породи опасения относно доставките на руски газ към Европа. Това накара ЕС да преразгледа плана си за извънредни газови доставки, да се подгови за състояние с частично прекъсване на вноса на газ от Русия, както и да потърси алтернативи. Това бе обявено и от британският премиер Борис Джонсън, който обяви като цел постепенно откъсване от руската зависимост от енергийни продукти.
Преди дни САЩ обявиха, че забраняват вноса на руски петрол и газ като реакция на нахлуването на Русия в Украйна.