Руският държавен газов гигант "Газпром" се готви да преразгледа ценовите параметри на договора за доставка на газ за България.
Според информация на руското издание "Комерсант" вместо да бъде обвързана с петрола, цената на газа може да бъде индексирана по модела на западноевропеските хъбове.
По оценка на анализатори цената на руския газ за България може да падне с над 50%, до 140 долара за 1000 куб. метра.
При всички случаи "Газпром" ще трябва да преразгледа формулата на цените заради задължения към Европейската комисия в рамките на уреждането на антимонополното разследване, предприето от Брюксел. Освен това от есента България ще може да получава газ от Азербайджан, както и втечнен природен газ от световния пазар.
"Газпром експорт" може да промени формулата на цената в дългосрочния договор за доставка на газ с българската държавна газова компания "Булгаргаз", са посочили пред "Комерсант" източници, запознати с преговорите.
На 10 февруари "Булгаргаз" обяви, че се надява да приключи преговорите с "Газпром експорт" до края на февруари, което ще позволи значително намаляване на цената на газа за България.
Източници на "Комерсант", запознати със ситуацията, са потвърдили напредналия стадий на преговорите. Според някои от тях става дума за промяна на индексацията в договора от петрол към хъб.
При сегашните условия, когато цените на газовите хъбове в Европа паднаха до почти 100 долара за хиляда кубически метра газ, промяна в индексацията наистина ще доведе до по-ниски цени за България.
anton-boychev
на 16.02.2020 в 08:28:17 #14ВИЕ КАКВО СИ МИСЛИТЕ ? ЧЕ НИЕ БЕЗРОПОТНО ЩЕ СТОИМ И ЩЕ ИМ ПОДПИСВАМЕ ВСЯКО ЕДНОСТРАННО НАМАЛЕНИЕ НА ЦЕНИТЕ ? ОТКЪДЕ НА КЪДЕ? НИЕ СМЕ СТРАНА ПО ДОГОВОРА И ЩЕ ИМ СЕ ОПЪНЕМ! ЩЕ ОТКАЖЕМ! ЩЕ ПОКАЖЕМ, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАТ С НАС, ЩОТО СМЕ НАТОВСКА ДЪРЖАВА И ТЕ НЕ МОГАТ ДА СИ ИГРАЯТ С НАС КАКТО СИ ИСКАТ. ЦЕНАТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАМАЛЯВА БЕЗ СЪГЛАСИЕТО НА БСП-ДПС-ДС И РУСОФИЛСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ У НАС. КОЙТО ИСКА ЕВТИНА ГАЗ ДА ХОДИ НА ТЕРМИНАЛ 3 И ДА НЕ СЕ ВРЪЩА.
:
58eng
на 12.02.2020 в 16:11:35 #13Преносната мрежа в БГ не е на РФ. Нека е $140, но ще ги плаща Газпром или...както щаза Карата!
karamazov
на 12.02.2020 в 16:07:17 #12България вече държи кранчето за доставка на руски газ към единствената останала лоялна на Путин държава в Европа (ако не се смята васалната Молдова). Или ще купуваме по-евтино от руснаците, или ще си купим от други и през нашата тръба, ако Путин скача много, ще пуснем и на сърбите евтин газ.Сега предлагане колкото щеш.А Сърбия чака обещаното от Путин.До кога?Оказа се, че зависи от нас!Газовият хъб на Бойко Борисов е факт и работи в полза на България! Не врякайте излишно!
halo
на 12.02.2020 в 16:06:19 #11Юрдек, няма такава тенденция, доста съм здрав за годините си, освен това до "заветната пенсия" има цяла петилетка.
halo
на 12.02.2020 в 15:55:28 #10Юрдек, клю-клю-клю..
Газова независимост НЕ се прави за час или година.
:
Хъба на ББ бил фантазия, плюхте го до последно.
Сега, когато газопреносната ни мрежа е с реверсни и модернизирани станции, а наесен идва газ от Азербайджан и ЛНГ, какво стана бе, продажни русофилистици?
Сега просто ще наблюдавам внимателно каква цена ще се договори.
Ако има съществена разлика в цените на газа по хъбовете, на всички да е ясно ---> това е издръжката на русофилистиците.
:
58eng
на 12.02.2020 в 14:19:50 #9Нещо се е завъртяло покрай Балканкки поток? Помните ни как съскаше Дребния след ЮП? Щял да ни наказва...е,има и Видов ден!
Опако
на 12.02.2020 в 12:35:30 #8Точно това казвам, по заобиколен начин, значи сме съгласни!
skuns
на 12.02.2020 в 11:45:56 #7Защо като, батнаско си е ид.иот!
Опако
на 12.02.2020 в 11:19:50 #6Добре, че Бате Наско дойде, стана забавно! “Братският” руски народ може да ни даде само едно потупване по-рамото, защото е по-мизерен и от нас самите, а онези дето държат газта и петрола им, не се колебаят да ни свият парите при първа сгода! Помните ли предоговарянето на цените по времето на Р. Овч.? Тогава онези братоубийци от Кремъл твърдяха, че цените, на които сме купували от тях не били пазарни и договорът ни с тях трябвало да се промени, и че социализмът отдавна бил свършил! Чат ли си Нат Наско или имаш нужда от рисунка, като за и.д.иот?
Avatarx
на 12.02.2020 в 11:08:35 #5volume, и тогава пак не е сигурно. Русия винаги гледа да ни прекара по "братски". Само болни като Насето могат да обичат окупаторите
Кастело Белведере
на 12.02.2020 в 10:12:06 #4Като им изгоним още няколко нелегали и им върнем няколкото вагона малиновчета и безплатно ще се молят да ни го дават.
coco7
на 12.02.2020 в 10:09:34 #3Под натиска на САЩ, който осигури ниски цени на нефт и газ в света и ЕС, който ни защитава Газпром най-накрая може да свали цените си на газ в България до нормалните нива на които продава в ЕС. А те от повече от година са под тези 140 долара. https://www.powernext.com/spot-market-data
friend
на 12.02.2020 в 09:51:43 #2В досегашния договор за цената на газ от Русия беше записано, че цената се обвързва с цената на нефта. Да ама когато цината на нефта падна до 36 ЩД/тон, цената си остана непроменена. Когато зададоха въпроса на Милер, той просто отговори, че няма да е справедливо да се намали цената на газа паралено, така, както е записано в договора. С други думи: Ние нарушаваме договора в името на справедливостта. Да ама когато вземаха по 620 ЩД/1000куб м беше справедливо.... Сега, когато газ може да дойде отвсякъде, руснаците са съгласни да намалят цената до 140 ЩД. Това разбира се няма да стане, но предизборно е хубаво да се каже. Освен това на хъбовете в Западна Европа газът се продава сега за 100 ЩД, а у нас се предвижда да стане 140ЩД!!! Ето това не е справедливо. Не се радвайте много на такова намаление. Имаше една приказка: "Ако се наведеш в банята и видиш, че имаш не две, а четири топчета, не си мисли, че всички са твои, ами се обърни и виж, кой стои зад теб"
Опако
на 12.02.2020 в 09:17:43 #1Това, което се лансира от “експертите”, за 50% намаление говори за прекалено завишени цени, наличие на монополно положение на нашия пазар, установено от “Газпром”, и позиция “партер”, в която България е била поставена от руските фашисти! Президентчето на руснаците у нас се похвали наскоро, че цял час убеждавал Путин да се смени ценообразуването на газа за нас и он се съгласил. Въпросът обаче е дали реалното съотношение на силите на нашия пазар не е наложило тази промяна в ценообразуването? Разнообразяването на източниците на доставка сваля “Газпром” на земята и сега те ще се конкурират за добра цена.