Съединените щати предупредиха китайските компании, че ще се сблъскат с последствия при опит да избегнат експортния контрол, който бъде наложен на Русия при евентуално нахлуване в Украйна, съобщава "Ройтерс".
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс направи този коментар, след като китайското външно министерство обяви, че Китай и Русия са координирали позициите си относно Украйна по време на среща между външните си министри в Пекин вчера.
"Разполагаме с набор от инструменти, които можем да използваме, ако видим чужди компании, включително тези от Китай, да правят всичко възможно да избягват и заобикалят действията на САЩ за контрол върху износа", предупреди той.
Западът заплашва Русия със санкции в случай на инвазия, а Вашингтон обяви, че има готовност да наложи финансови санкции, както и мерки за контрол на износа.
Преди дни стана ясно, че Вашингтон работи по мерките за контрол на износа със съюзници в Азия, включително Япония и Южна Корея.
От Белия дом подчертаха, че Русия трябва да знае, че по-близките отношения с Пекин няма да компенсират наложените й рестрикции в отговор на евентуални нападателни действия от нейна страна.
"Ако Русия смята, че ще бъде в състояние да смекчи някои от тези последици чрез по-близки отношения с Китай, греши. Това всъщност ще направи руската икономика в много отношения по-крехка", изтъкна Питър Харел, член на Съвета за национална сигурност на Белия дом.
Той бе категоричен, че ако Москва се откаже от възможността да сключва сделки със Запада за внос от от Европа и Съединените щати, значително ще влоши производствения си капацитет и иновативния си потенциал.
Струпване на руски войски в близост до украинската граница породиха подозрения у Запада, че Москва планира нападение срещу Украйна. Въпреки че Москва отрича да има такъв план, тя се възползва от ситуацията, за да постави исканията си за гаранции в сферата на сигурността от страна на Запада, които включват прекратяване на евентуалното разширяване на НАТО на изток и налагането на официално вето върху възможността Украйна да се присъедини към Алианса.
Руският президент Владимир Путин обвини САЩ, че съзнателно създават сценарий, който да въвлече Русия във война, и пренебрегват опасенията за сигурността на Москва относно Украйна.
projekt
на 04.02.2022 в 13:12:40 #4наистина са безпомощни........страх ги тресе. ама ако Китай спре да купува и американските "супер" компании ще фалират или оценката им ще падне наполовина. а и ако Русия и Китай спрат износа на редки елементи и САЩ ще фалира. няма да може да произведе един телефон или една батерия за електромотори. така че света е зависим един от друг. през втората световна война най големия производител на автомобили за армията на Хитлер е собственост на американската компания GM. на въпрос защо са позволили това да се случи, политиците и собствените в САЩ са казали че ако се бяха възпротивили германците просто нямаше да плащат за патенти и просто щяха да си произвеждат автомобили без да се интересуват от интелектуалната собствено и т.н. така че страха от санкции е повече на тези които играят на борсата, а не при самите руснаци. Индия, Китай, Виентам...толкова страни от които Русия може да си купи "платки". а и като забраните да продават ще изгубят американските компании. като забраниха на GOOGLE да работи с Huawei какво стана. НИЩО. Китай разработи своя операционна система. може самата компания HUAWEI да не е топ доставчик, но в крайна сметка принудиха Китай да инвестира в собствена операционна система, в собствени заводи за чипове които да разработват собствени технологии. накрая САЩ губи. когато САЩ е зле никой не го усеща. когато Китай кихне целия свят се осира. няма доставки, няма материали, няма суровини......така че се замислете за тежестта на всяка една от страните в света. Русия от вносител стана износител, благодарение на санкциите на ЕС - изнася храни, месо, селскостопанска техника, военна техника,
ICO
на 04.02.2022 в 11:04:31 #3МАЛКО ФАКТИ За 2021г Русия е увеличила износа си за САЩ с 46 милиарда спрямо 2020г. Така износът на Русия за САЩ достигна 215 милиарда$. Износът на Русия за Китай също достигна рекордните 170 милиарда$, като целта е до 2025г да надвишава 220$ милиарда. П.П. САЩ внасят петрол, като 60% от вноса е от Русия. Русия би могла да пренасочи доставките на тежък петрол, но САЩ няма от къде да закупят тежък петрол. Въобще опорните че Русия ще фалира силно се различават от реалността. В момента валутните резерви бележат върхове, поради високите цени на газа, нефта, житото.
bajbor
на 04.02.2022 в 09:49:44 #2"...влоши производствения си капацитет и иновативния си потенциал..." Аз доколкото знам точно тия неща няма накъде повече, копаят дъното според някои капацитети тука във форума Тоз човечеч няма ли кой да му обясни за колхозници,ватници и като цяло за голямата бензиностанция - не за друго а да измисли нещо по плашещо....
projekt
на 04.02.2022 в 08:17:20 #1ужас. САЩ забраниха на Китай достъп до технологии и те развиха свои. сега забраняват на Китай да предоставя свои собствени технологии. ужас