Около 150 000 души се събраха в центъра на Тел Авив в събота, като големи митинги се проведоха в същия ден в Йерусалим и други големи градове, съобщава АП.

Късно в събота десетки хора се опитаха да блокират главната магистрала на Тел Авив, но бързо бяха отстранени от полицията. Избухнаха сбивания, а полицията напръска тълпата с водно оръдие.

Поводът за протестите отново бе непопулярната съдебна реформа. Протестът в събота е последният от поредица демонстрации, които от януари доведоха хиляди израелци да излизат по улиците.

Протестиращите осъдиха и отстраняването от власт на шефа на полицията в Тел Авив Ами Ешед, който каза тази седмица, че е бил принуден да подаде оставка поради политически натиск да действа насилствено спрямо протестиращите. Ешед редовно влизаше в конфликт с твърдолинейния министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир, който настояваше полицията да заеме по-твърда позиция срещу месеците на антиправителствени протести.

Кнесетът в Израел одобри на първо четене съдебната реформа на Нетаняху

Кнесетът в Израел одобри на първо четене съдебната реформа на Нетаняху

"Разумността" ще бъде определена като стандарт за съдебен контрол.

Припомняме, че по-рано тази седмица Кнесетът в Израел одобри на първо четене съдебната реформа на премиера Бенямин Нетаняху.

Законопроектът цели да ограничи правомощията на Върховния съд да издава решения, неблагоприятни за правителството

Законопроектът беше подкрепен от парламентарната конституционна комисия по право и правосъдие, която е доминирана от националистическо-религиозната управляваща коалиция на Нетаняху. Според законопроекта, "разумността" ще бъде определена като стандарт за съдебен контрол.

Усилията на правителството да промени законодателството в съдебната система станаха явни след възвръщането на Нетаняху на власт в края на декември миналата година. Тези промени вече предизвикаха безпрецедентни протести, пораждащи загриженост за демократичното здраве на Израел и икономиката на страната.

Протестиращите срещу съдебната реформа блокираха израелско пристанище

Протестиращите срещу съдебната реформа блокираха израелско пристанище

Вашингтон призова Нетаняху да търси широк консенсус, вместо бързо да прокарва едностранни промени

Нетаняху опита да облекчи напрежението през март, като спря законодателството и започна компромисни преговори с опозицията. Въпреки това, тези преговори не доведоха до постигане на съгласие, и сега той стреми да представи по-скромна версия на предложените реформи. Опозицията твърди, че тези промени представляват заплаха за демокрацията.

Нетаняху защитава реформите, описвайки ги като възстановяване на баланса между различните клонове на правителството и коригиране на предполагаемото съдебно прекомерие. Критиците му, обаче, виждат тези стъпки като опит на Нетаняху да ограничи независим независимостта на съда, въпреки че той отрича своето участие в дългогодишния съдебен процес за корупция.