Бъдещето на Сирия е една по-малка Сирия, която ще продължава да бъде доминирана поне още известно време от Башар Асад. Най-вероятно тази държава никога повече няма да съществува в досегашните си граници.

Това коментира пред БНР Любомир Топалов, преподавател в университета Мейджи в Япония. 

Путин към Макрон: Грубо погазихте правилата с ударите в Сирия
Обновена

Путин към Макрон: Грубо погазихте правилата с ударите в Сирия

Това е подчертал руският лидер Владимир Путин в телефонен разговор с френския си колега

Той вижда като единствен начин за разрешаване на кризата в Сирия да не се търси радикално премахване на режима на Асад.

"До момента, в който не се намери дипломатическо решение между Запада (най-вече в лицето на САЩ) и Русия, няма да има споразумение. Очевидно е, че Русия вижда Сирия като много важен стратегически партньор и точка в Близкия Изток, където Русия може да има военни бази и излаз към Средиземно море и за тях е жизненоважно да запазят Асад на власт", изтъква експертът.

Юристи от Бундестага: Бомбардировките на Запада в Сирия са незаконни

Юристи от Бундестага: Бомбардировките на Запада в Сирия са незаконни

В нарушение на забраната за използване на сила в международното право

Асад няма какво да губи и руснаците от тази гледна точка нямат какво да губят - те са инвестирали в Сирия не само финансова и военна мощ, но и политически капитал, отбеляза анализаторът.

По думите на Топалов, военните удари срещу Сирия са били представени като хуманитарна интервенция, което е "интересно като концепция, защото за първи път от войната в Косово се извежда напред идеята за хуманитарна интервенция не само без никаква санкция от международна организация, но и без санкцията на национални парламенти".