Китайският външен министър Ван И коментира, че мирът и развитието остават лайтмотив на нашето време, а сътрудничеството и всеобщата печалба остават общ стремеж за всички страни, съобщава ТАСС.
Пекин и Москва ще поддържат многостранния формат и откритостта на глобалната икономика и ще противодействат на глобалните предизвикателства. допълва Ван И след среща с руския външен министър Сергей Лавров.
"Ние ясно ще защитим многостранността и развитието на отворена световна икономика", обяснява той, добавяйки, че и двете страни възнамеряват да "се изправят срещу глобалните предизвикателства".
"Едностранните действия, хегемонията и деспотизмът не се ползват с подкрепа и нямат перспективи. Очернянето, клеветата и санкционният натиск, въпреки че те могат да работят в някакъв момент, рано или късно ще бъдат приковани на позорния стълб", допълва китайският министър.
Той отбеляза, че Китай и Русия се отнасят отговорно към съдбата на света. "В контекста на безпрецедентните промени през вековете, ние, като постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и нарастващите икономики по света, признаваме отговорността си пред света", коментира той, като подчертава, че Пекин и Москва са готови "с всички членове на международната общност да подкрепят международния ред под егидата на ООН, световен ред, основан на международното право."
Според него, доказателства за укрепване на двустранните отношения са и редица съвместни проекти, както и фактът, че стокообменът е над 100 милиарда щатски долара.
"Има бум в хуманитарните контакти, създава се контур на задълбочено, многостранно и взаимноизгодно сътрудничество между двете страни, което постоянно носи нови ползи за нашите народи и народите на всички страни по света", обяснява китайският външен министър.
Китайските власти се надяват, че Белият дом ще има достатъчно мъдрост да изработи взаимноизгодно търговско споразумение.
Според китайския външен министър търговските преговори между Китай и САЩ "са постигнали значителен напредък". "Междувременно има трудни въпроси, които изискват сериозно проучване и решение", отбелязва той.
"Безсмислено е да се обвинява едностранно и да се прехвърля отговорност на други лица при такива обстоятелства."
"Надявам се, че двете страни ще имат достатъчно мъдрост в решаването на проблемите, за да сключат взаимноизгодно споразумение", обяснява Ван И, подчертавайки, че Пекин, в преговори с която и да е държава, ще "защитава твърдо своя суверенитет".
Политическото решение на ситуацията на Корейския полуостров изисква разработването на конкретни стъпки, допълва ръководителят на китайската дипломация.
"Трябва да се има предвид, че след срещата на върха, САЩ-КНДР в Ханой регулацията на Корейския полуостров буксува, а факторите на непредсказуемоат нарастват. Севернокорейската страна все още се придържа към основните задачи за ядрено разоръжаване на полуострова".
Ван И счита, че основният проблем е липсата на общ подход, който все още не е разработен, към което се стремят както Пхенян, така и Вашингтон. "Това, разбира се, е правилният курс, който се подкрепя и от Китай, и от Русия, и от цялата световна общност".
Според него, в момента, единственият реален изход от ситуацията е в определянето на сложните поетапни задачи и тяхното синхронно прилагане, което се предлага по-специално от съвместната китайско-руска пътна карта.
Тази инициатива предвижда спиране на ядрените ракетни дейности на КНДР в замяна на намаляване на мащаба на военните учения на Южна Корея и САЩ, както и двустранен диалог между Пхенян и Вашингтон, а след това и пълен диалог с участието на всички заинтересовани страни.
Китайският външен министър призовава и за борба с клевета като метод в световната политика. Според Ван И, колкото по-голяма е една държавата, толкова по-волево се държи.
Той призовава Москва, заедно с Пекин, да устоят на начина, по който някои страни използват клевети и лъжи за постигане на политическите си цели.
"Днес клеветата и очернянето са един от методите на провокация. Може да се окаже, че след стократно повтаряне, такива клевети и лъжи могат да бъдат възприети като факт. Това е неприемливо. Колкото по-голяма е държавата, толкова по-голяма е отговорността, но за съжаление сега колкото по-голяма е държавата, толкова по-арогантно се държи", обяснява той.
Ван И коментира, че Китай и Русия, като отговорни държави, в условията на турбуленция и нестабилност в международната политика, трябва да засилят сътрудничеството си в защита на общите национални интереси, както и на интересите на цялата световна общност.
"Настоящите преговори ще дадат по-нататъшен положителен тласък на китайско-руските отношения и ще засилят нашето стратегическо сътрудничество в търсенето на отговори на различни глобални предизвикателства", допълва китайският външен министър.
Пекин не се интересува от участие в преговорите на Москва и Вашингтон за ядрено разоръжаване, обяснява още Ван И.
"Китай не се интересува и не вижда необходимостта да се присъедини към преговорите между Русия и САЩ за ядрено разоръжаване, тъй като ядреният арсенал на Китай постоянно се поддържа на минимално ниво, което отговаря на интересите на отбранителната политика".
В същото време той добавя, че преговорите между Москва и Вашингтон по тази тема са от голямо значение за поддържането на глобалната стабилност.
"Очакваме американската страна да отговори на интереса на Русия в близко бъдеще да се върне към рамката на Договора за премахване на ракети със среден обсег и да разшири договора за намаляване на стратегическите нападателни оръжия. Тази позиция е от общ интерес за световната общност", допълва Ван И.
Русия и Китай споделят позицията си относно недопустимостта за намесата в делата на Венецуела, коментира Сергей Лавров.
Руският външен министър отбелязва, че венецуелски народ трябва да реши съдбата на страната чрез мирен диалог.
Москва и Пекин вярват, че намесата във вътрешните работи на Венецуела ще доведе до ескалация на кризата, допълва Лавров.
"Обсъдихме какво се случва във Венецуела. Ние се съгласихме, че съдбата на тази страна трябва да бъде решена от самия венецуелски народ чрез мирен цялостен диалог в рамките на националната конституция. Акцентираме, че всяка външна намеса, особено въоръжена, за която сега говорят горещи глави, това само ще усложни перспективата за политическо уреждане на кризата и ще създаде нова конфликтна ситуация", подчертава Лавров.
58eng
на 14.05.2019 в 22:06:32 #11Щом така мислиш...само,че арендират земя от Русия ,а не от Казахстан ,за твое неудоволствие...Ако ще сравняваме индустриалната база на Китай и Русия,по добре да не почваме! Кой води хорото е ясно и това не са участниците по-горе. Съгласен,че война няма да има и не е нужна. Много ще и е трудно на Русия. Някой трябва да и купува суровините,а Иран също чака на опашката.
panopsihikum
на 14.05.2019 в 05:31:32 #10На Китай като му трябва земя да анексира Монголия и Казахстан, хем са му по-лесни, хем просторни и безлюдни... Енергия не му трябва ако няма пазари за продукта от производството, само вътрешното потребление не го задоволява. Русия е голям залък за Китай и те го знаят, взаимноизгодна търговия обаче съществува и сега, а Китай може да постигне и повече отстъпки от Русия. Никой от трите велики сили не иска война, въпроса обаче е кой да води хорото, ама това да стане някак си без война. Всички останали бръщолевения тука са глупави. By the way не взимам страна и следователно не съм трол…
58eng
на 14.05.2019 в 05:06:53 #9Нека да пробваме твоята ..такова...На Китай му трябва земя...но не дребния Тайван ,а Сибир! Тъпото тролене е твоето тролене.
panopsihikum
на 14.05.2019 в 04:14:45 #8За какво му е на Китай война с Русия малоумници, на Китай му трябва огромния пазар на щатите, ако го няма този пазар за какво му е източен Сибир и Сахалин. Русия е огромна територия и хипотетичната война ще се превърне в перманентна, унищожителна и за двете страни от която ще спечели само ФАЩ, нито Китай нито Русия ни най-малко биха искали това да стане... Заврете си тъпото тролене в малката кафява дупка
58eng
на 14.05.2019 в 01:00:53 #7Китай бяга от договор плотив ракетите със среден и малък обхват,понеже ще му са полезри ,ако воюва с Америка,нали Гнуси? Положението е като 1939г ,но Русия играе за Германия ,а Китай -за СССР.
58eng
на 13.05.2019 в 23:02:33 #6рср11 - Русия ще партнира само в "отстъпването" на земя на Китай... Останалите глупаци-опитайте се да опровергаете колегата с факти и заклЮчения,ако можете...мисири!
ICO
на 13.05.2019 в 22:00:16 #5Жалко че хартията на новите долари е много твърда......, трудно ще се преработват на тоалетна хартия. Но пък може добре да горят на пелети....Все някак си ще трябва да се утилизират.
psp_11
на 13.05.2019 в 20:35:07 #4Комунистите в Китай не са се отказали от Маркс. Това общество ще победи в най-силната във производствено отношение страна.. Те не е необходимо да изнасят нито комунизъм нито демокрация... Затова и Русия е била и ще бъде техен съсед и партньор.
nsmilitia
на 13.05.2019 в 20:20:12 #3Намерили са се, да се вземат. Само, че да не занимават света с глупостите си.
MyH4o
на 13.05.2019 в 20:16:40 #2Очевидно има нов спамър в тоя форум, наречен Брейкинг Нюз! Поредният "разбирач" с развинтена фантазия - бас ловя, че някой от трите многоникови трола-русофоби си е направил нов профил Да хвърляш бисери на килограм в тоз анонимен форум се превръща в спорт
hmmm
на 13.05.2019 в 20:09:45 #15 цента, които получават американските гъзоблизци за да чернят поръчково, скоро няма да им сигат да си платят психотропните