Китай не злоупотребява с мюсюлмани в провинция Синцзян, но някои хора минават през курсове и обучение, за да се избегне разпространяването на екстремизъм, за разлика от Европа, която не успя да се справи с проблема, коментира Ли Ксяоджун, директор в Бюрото по правата на човека в Държавния информационен съвет на Китай пред ООН в Женева, съобщава "Ройтерс".
Докладите за масови задържания на етнически уйгури и други етнически мюсюлмани в далечния западен регион на Китай предизвикаха нарастваща международна полемика и предизвикаха администрацията на Тръмп да обмисли санкции срещу длъжностни лица и фирми, свързани с твърдения за нарушения на правата на човека.
"Това не е злоупотреба. Това, което прави Китай, е да създаде центрове за професионално обучение, образователни центрове. Ако не кажете, че това е най-добрият начин, може би това е необходим начин да се справим с ислямския религиозен екстремизъм, защото Западът не успя да го стори. Вижте Белгия, погледнете Париж, погледнете някои други европейски страни. Вие се провалихте", обясни Ли в кулоарите на ООН след Заседание на Съвета по правата на човека в Женева.
"А за наблюдението, Китай се учи от Великобритания. Вашето видеонаблюдение на глава от населението е много повече от това в китайския автономен регион Синдзян."
Върховният съд за правата в Европа реши вчера, че Великобритания е нарушила неприкосновеността на личния живот и свободното слово с програма за електронно наблюдение.
Ли коментира, че е нормална практика за полицията в Синцзян да използва затворена телевизия за общественото благо, особено след етническите бунтове през 2009 г.
Той додъпва, че центровете за обучение в Синцзян не са "центрове за задържане или лагери за превъзпитание, това е продукт и запазена марка на източноевропейски страни", обясни той.
"Това е като професионално обучение ... като вашите деца, които отиват в професионални училища, за да получат по-добри умения, за по-добри работни места след дипломирането", допълва Ли.
Той отхвърля идеята експерти на ООН да посетят района, заявявайки, че няма нужда.
Той каза, че най-бедните хора в отдалечените райони са най-податливи на радикализация и че джамиите се използват в този смисъл.
Ислямът е хубаво нещо от гледна точка на Китай, но ислямските екстремисти са обикновени врагове на човечеството, "те са много лоши елементи. Можете да видите това в Афганистан, Сирия, Пакистан, Ирак и много други страни", обясни Ли Ксяоджун.
Panther
на 14.09.2018 в 13:51:27 #2Европейските политици са базлични мижитурки, продажници и късогледи малоумници. Вече всички малко по-силни държави им го казват директно в очите (сащ, русия, китай че даже и средно голямата турция, населението също им казва че не знаят къде живеят и че решенията им са във вреда на европейските народи. Англия се махна от европейския съюз, сега се опитват да изгонят Унгария, защото Орбан е един от малкото политици които се вслушват в мнението на народа, а не в ямакви безумни "принципи". Чудно е как такива боклуци могат все още да остават на власт. Толкова ли няма няколко нормални хора със силни характери...
hard_boiled.jds
на 14.09.2018 в 13:08:32 #1Мисля, че е време ООН и администрацията на Тръмп да престанат да се бъркат във вътрешните работи на суверенни държави. Чух за тези "лагери". Мюсулманите -екстремисти се възмущавали, че им сервират свинко месо. Да се възмущават. Това не им е Европа, Австралия, Канада или Нова Зеландия, където масово се продава халал продукция, за да не разстройват тези боклуци. И аз се възмущавам от жестокостта на този начин на колене на животните и много бих искала да се сложи край, но тяхната ш*бана религия трябвало да се уважава, че да не се накърняват "нежните" им души! Радва ме, че китайците не се поддават. Така трябва. Радват ме и Орбан, и Салвини. Дано има повече такива лидери.