Китайските политики, насочени специално към намаляване на населението на мюсюлманите уйгури в северозападната област Синцзян, могат да предотвратят раждането на около четири милиона бебета през следващите две десетилетия, установи ново изследване, цитирано от "Франс прес".
Прогнозите показват, че намалената раждаемост на малцинството може да увеличи дела на китайците хан - мнозинство в останалата част на Китай - от сегашните 8,4% на 25% в областта.
Години наред Пекин се опитва да затегне хватката си върху обширната погранична зона, исторически белязана от икономическо неравенство и спорадични избухвания на вълнения.
Милиони китайци хан се преместиха в Синцзян през последните десетилетия, за да намерят работа в богатата на въглища и газ област в стремеж за заселване, който предизвика напрежение на място.
Германският изследовател Адриан Зенц заяви, че публично достъпни документи на китайски изследователи по сигурността обвиняват гъстотата на малцинствените общности като "основна причина" за размириците и предлагат контрол на населението като метод за намаляване на риска.
В същото време документирани официални опасения от липсата на природни ресурси в сухия регион в подкрепа на притока на заселници хан показват, че китайските власти виждат потискането на ражданията като ключов инструмент за манипулиране на демографския състав на района, каза Зенц.
Миналата седмица Китай обяви мащабна реформа на политиката, регулираща броя на децата, които една двойка може да има, увеличавайки я до три, тъй като страната се бори със застаряващо население.
Но учени казват, че Пекин не разглежда всички бебета като еднакво желани в Синцзян и активно провежда политика за намаляване на броя на децата, родени от етническите малцинства.
Стратегиите включват затегнати политики за контрол на раждаемостта в региона - включително затвор за раждане на твърде много деца и твърдения за принудителна стерилизация.
Китай насилствено стерилизира уйгурите за контрол на населението
Докладът вероятно ще разгневи Пекин
Фокусирайки се върху четири префектури в южната част на Синцзян и използвайки модели, препоръчани от множество китайски учени, Зенц е изчислил, че Пекин може да цели увеличаване на броя на хан в тези "традиционни уйгурски територии" до една четвърт от населението.
Зенц каза, че е установил "намерение да се намали нарастването на населението на етническите малцинства, за да се увеличи пропорционално населението хан в южната част на Синцзян".
Официални данни показват, че раждаемостта в Синцзян е почти наполовина между 2017 и 2019 г. - най-големия спад от всички китайски региони и най-екстремния в световен мащаб от 1950 г. насам, показва анализ на Австралийския институт за стратегическа политика.
Зенц е изчислил, че естественият прираст на населението на етническото малцинство в южната част на Синдцян би достигнал 13,14 млн. до 2040 г., но мерките за потискане могат да предотвратят до 4,5 млн. раждания сред уйгури и други етнически малцинства.
Китай се сблъска с нарастваща международна критика заради политиката си в Синцзян, където САЩ твърдят, че Пекин извършва геноцид.
Най-малко 1 млн. души от мюсюлмански малцинства са държани в лагери в областта според правозащитни организации, които също така обвиняват властите в налагане на принудителен труд.
Пекин отвърна на обвиненията, хвалейки своите антитерористични и икономически постижения в Синцзян, прилагайки ответни санкции и подкрепяйки съдебни дела срещу най-шумните си критици, включително Зенц.