Сирийската армия е разположила нови противовъздушни (ПВО) системи и противовъздушни ракети по фронтовите линии в Алепо и Идлиб. Това обяви командир във военния алианс, сражаващ се в подкрепа на сирийския президент Башар ал Асад, цитиран от "Ройтерс".
"Те покриват въздушното пространство на Северна Сирия", уточни командирът, като определи разполагането на силите като "послание за всички".
ПВО системите са били изпратени на фронтовите линии с екстремистите в затънтени райони в Алепо и Идлиб.
Турски военни самолети продължават да провеждат въздушни удари в северозападния сирийски кюрдски анклав Африн, който е част от провинция Алепо, което е част от голямата офанзива срещу сирийските кюрдски бойци от "Отрядите за защита на народа".
Преди започването на турската офанзива срещу Африн, сирийското правителство заплашваше да сваля всички турски бойни самолети в сирийското въздушно пространство.
Ръководената от САЩ коалиция срещу ДАЕШ ("Ислямска държава") също действа в Северна Сирия, макар и на известно разстояние от град Алепо в територия, простираща се от град Манбидж до иракската граница на изток.
Сирийските правителствени сили, подкрепяни от шиитски милиции, които са спонсорирани от Иран, провеждат офанзива в контролираната от бунтовниците провинция Идлиб, която граничи с Африн на запад и е най-голямата територия от Сирия, която все още е под контрола на бунтовниците.
chafeto
на 06.02.2018 в 13:33:11 #4karamazov на 06.02.2018 в 09:22:07 #1 На кого да вярваме ? На Путин който отдавна публично заяви , че Башар Асад и руската армия са победили в Сирия окончателно , или на ежедневните новини за продължаващи бомбардировки , сражения с цивилни жертви , убити руски войници , турска военна инвазия на сирийска територия и т. н. .Явно е , че всяка новина пристигаща от официалните руски пресслужби трябва да се подлага на съмнение. _______________________________________________________________________________________ Най-добре не вярвай на никоя медия на 100%. Защо смяташ, че ако руските информационни средства изопачават информацията, то западните такива не го правят? Това е наивно. Мога да ти дам примери и то специално от Сирия. Като например за цели батальони от Християни, сражаващи се срещу Асад. А демократичната опозоция, видяхме какво е всъщност. Аз с темата Сирия не съм запознат директно, но пряко съм запознат с Иран и повярвай ми, изпадам в потрес от глупостите, дето ги пишат. В началото се ядосвах, после се забавлявах, а сега ми е безразлично. Както и да е, просто исках да ти кажа да не се доверяваш на големи медии(без значение от коя страна на барикадата са), да сравняваш различни гледни точки и доколкото е възможно, да мислиш и да стигаш до някакви собствени заключения на базата на всичко това.
chafeto
на 06.02.2018 в 13:22:41 #3karamazov на 06.02.2018 в 11:36:02 #3 А на мен пък ми се струва , че Турция си гледа само своя си интерес и той никак не съвпада с руския интерес за запазване на властта на Башар Асад.Турците искат да създадат буферна зона на сирийска територия по границата си със Сирия и да се разпореждат там без да се съобразяват с никого. И няма да допуснат Асад да им се пречка.От друга страна руснаците зависят пряко от личната власт на Асад защото ако той падне и те си отиват веднага от Сирия. За да останат след Асад , то трябва да отворят широкомащабна война като в Афганистан . Каквато вече позорно загубиха един път .Просто присъствието им там зависи само от една личност. Така ,че за да спечели Путин Турция той трябва да зареже Асад и иранците , които не са турски приятели. Батакът е пълен и никой не може да се похвали , че е победител. _________________________________________________________________________________________ В началото Ердоган направо си беше на "полусъдинител" да нахлуе в Сирия и да сваля Асад. Не знам как Москва и Техеран му извиха ръцете, но той се отказа от тази своя идея. За радост на сирийците, защото от една страна Асад има подкрепата на по-голямата част от населението (всички знаем, че това, дето в началото ни го пробутваха като опозиция си бяха главорези, внос от СА, Катар и Турция) и второ, при евентуално падане на Асад, то страната неминуемо ще потъне в хаоса на кървава гражданска война, прекалено е разнородна е в религиозно и етническо отношение, а и това неминуемо ще се използва от тези, дето имат интерес там. Сега Ердоган не се напъва да сваля Асад, но се опитва да забави проблема с кюрдите, който така или иначе ще продължава да назрява. Т.е., иска да откъсне кюрдите в Ирак и Сирия от тези в Турция. И според мен има негласното одобрение на Русия. Според мен, това до някъде е изгодно и за Асад, тъй като занапред кюрдска експанзия би създала проблеми и на Сирия, имайки предвид нарастването на кюрдското население в страните, където то живее. А аналогията с афганското фиаско не знам дали е удачна. Както виждаш, до сега който не е стъпил там, той не е затънал в лай*ната, ама това е "друга бира"
karamazov
на 06.02.2018 в 11:36:02 #2А на мен пък ми се струва , че Турция си гледа само своя си интерес и той никак не съвпада с руския интерес за запазване на властта на Башар Асад.Турците искат да създадат буферна зона на сирийска територия по границата си със Сирия и да се разпореждат там без да се съобразяват с никого. И няма да допуснат Асад да им се пречка.От друга страна руснаците зависят пряко от личната власт на Асад защото ако той падне и те си отиват веднага от Сирия. За да останат след Асад , то трябва да отворят широкомащабна война като в Афганистан . Каквато вече позорно загубиха един път .Просто присъствието им там зависи само от една личност. Така ,че за да спечели Путин Турция той трябва да зареже Асад и иранците , които не са турски приятели. Батакът е пълен и никой не може да се похвали , че е победител.
karamazov
на 06.02.2018 в 09:22:07 #1На кого да вярваме ? На Путин който отдавна публично заяви , че Башар Асад и руската армия са победили в Сирия окончателно , или на ежедневните новини за продължаващи бомбардировки , сражения с цивилни жертви , убити руски войници , турска военна инвазия на сирийска територия и т. н. .Явно е , че всяка новина пристигаща от официалните руски пресслужби трябва да се подлага на съмнение.