Германски предприятия забраниха на своите служители да използват социалните мрежи в Интернет като Фейсбук поради опасения от промишлен шпионаж и загуба на производителност. Това съобщава в броя си, подготвен за излизане в понеделник, местното  икономическо издание "Виртшафтсвохе", предаде Франс прес.

Достъпът до някои външни социални мрежи е забранен за редица наши служители по съображения за сигурност, обяви втората по големина банка в Германия "Комерцбанк", цитирана в списанието. "Навремето основна възможност за внедряване на опасни програми бе електронната поща, а днес това са социалните мрежи", заяви Кристиан Фукс, експерт по информационна сигурност в компанията "Лаборатория Касперски".

Автомобилните фирми "Фолксваген" и "Порше" също блокираха наскоро достъпа на своя персонал до социалните мрежи от уеб пространството. Циментовата компания "Хайделбергцемент" пък забрани достъпа до Фейсбук и Туитър, най-голямата в света платформа за микроблогове, пише "Виртшафтсвохе", пише БТА.

Други предприятия като водещия енергиен гигант Е.ОН и производителя на индустриален газ "Линде" ограничили в някои свои обекти достъпа до Фейсбук и ЮТюб.

Освен че се страхуват от промишлен шпионаж или от хакерски атаки, някои компании като автоконцерна "Даймлер" спирали достъпа до социалните мрежи в Интернет поради опасения, че производителността на персонала може да намалее.

Петдесет и шест на сто от дружествата посочват като причина да ограничат достъпа до някои сайтове съображения, свързани със сигурността. Трийсет процента обаче твърдят, че по-скоро не желаят служителите им да прекарват часове от работното си време в Интернет, сочи проучване на фирмата за информационна сигурност "Клиърсуифт", цитирано от АФП.