Видео технологиите все повече навлизат в масовия автомобил. За първи път водещият германски производител на технологии и гуми за автомобилната индустрия Continental разработи система за дигитални огледала, които да заместят обикновените такива.

Германската компания използва прототип на автомобил, за да демонстрира как система за видео наблюдение може да замени външните и вътрешни огледала на автомобила, пише auto-press.net.

Continental напълно премахва огледалaта за обратно виждане и вместо тях водача има на разположение три специални камери на Continental и два монитора с вградени OLED диоди, насочени към обичайните посоки на погледа и показвайки какво се случва зад и в страни от автомобила.

Освен че дaва на водача по-широко полезрение, системата на Continental елиминира светлинните отблясъци, показва допълнителна трафик информация, свързана със системите за асистиране на водача, елиминира натрупване на мръсотия и прах, прави счупените странични огледала нещо от миналото и дава на водачите по-добър поглед при лоша светлина и дъжд. Не на последно място, потреблението на гориво и шума от вятър в автомобила също намаляват поради по-ниското въздушно съпротивление.

"Чрез тази видео система вече няма да има слепи точки във визуалното поле на водача. Ефектите от нежеланите оптични феномени като блясък и слаба светлина също за елиминирани.", отбеляза Алфред Екерт, директор на подразделението за висш инженеринг на Шасита и Безопасност в Continental. "Чрез елиминиране на страничните огледала ние редуцирахме въздушното съпротивление, а ниския коефициент на съпротивление намалява консумацията на гориво и шума при високи скорости."

За разлика от конвенционалните огледала, трафик ситуацията е показана чрез камера, така че блясъка причинен от ниско слънце и светлини на автомобили е елиминиран. Покритите лещи на страничните камери са по-малко чувствителни и имат по-малка повърхност от традиционните огледала, които по-лесно се зацапват. Това подобрява погледа назад, дори и в лошо време.

От Contiental очакват видео системата да премине одобрение през 2016 г. и да влезе в реална употреба през 2018 година .