Най-голямата интернет търсачка Google Inc е заплашена да прекрати работата си в Китай, но все още има възможност да направи компромис с Пекин, който да бъде изгоден и за двете страни, предаде агенция Reuters.
Преди два дни, на 12 януари, Google направи неочаквано съобщение, че ще прекрати работата си на територията на Китай, заради постоянно погазване свободата на словото в най-голямата азиатска държава. Режимът в Китай поиска от интернет компанията да забрани дискусиите и показването на текстове и снимки по неприемливи за официален Пекин теми. За пример се дава независимостта на Тибет и погазване правата на вярващите будисти.
Подобно искане беше отправено и към местните интернет лидери Baidu и Sina, както и към Microsoft, макар че според Reuters те много рядко коментират китайската цензура публично.
Въпреки това анализаторите и участниците на интернет пазара прогнозират, че тонът на Google може да бъде смекчен по чисто практични мотиви и заради комерсиални интереси да потърси компромис. „Сигурен съм, че те ще бъдат много по-прагматични и едва ли така лесно ще напуснат този огромен пазар", казва професорът от UCLA Anderson School of Management Кристофър Танг.
Потребителите на интернет са около 350 млн. и те ще нарастват, а годишният оборот на услугите през мрежата вече достига $1 млрд.
Танг прогнозира, че Google може да постигне споразумение с Пекин, като се откаже от услуги и информация срещу които се обявява официален Пекин. Като компенсация американската компания може да получи право да излезе на китайския пазар със своите Voice услуги и архивиране на електронни книги на китайски и английски език.
От друга страна китайското правителство може да снеме наложените ограничения срещу ограничаване на достъпа на китайците до някои услуги, предлагани от интернет портала. "Google е заинтересована да запази присъствието си в Китай, както и самото китайско правителство. То иска да поддържа имиджа на страната, че тя е привлекателна за американските компании", прогнозира професорът от Stanford University Graduate School of Business Хаим Менделсон.