Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения Пламен Вачков откри преди обед Център за въвеждане на информационни и комуникационни технологии в малките и средните предприятия в сградата на "Интрансмаш" в София.

Това ще бъде основният център за обучение с 20 работни места и изцяло мобилна мрежа от преносими компютри. Вече има 10 подобни, по-малки, открити в различни селища на страната.

Над 200 000 лева струва хардуерното и софтуерно обезпечаване на проекта в новия център, като се очаква да има развитие на идята, подчерта Вачков. По неговите думи вече са изготвени схемите, по които ще се кандидатства по Структурните и Кохезионни фондове на ЕС, за да се разрасне системата за обучение.

Не става дума само за оцеляване на българските малки и средни предприятия при влизането ни в ЕС, а да им бъде помогнато да заемат полагащото им се място наравно с фирмите от другите държави в съюза. Това е замисълът на авторите и изпълнителите на проекта.

Идеята е да се повишат резултатите от работата в малките и средни предприя при ползването на възможностите на електронното правителство. Новата система на обучение дава шанс да се ползват цялостни комплексни решения, система за управление на клиентите и дори казуси за неуспешни случаи.

Завършилите курсовете на обучение в центъра ще получават сертификати по ECDL - европейската система за качество, от където са поставили единственото условие нивото и стандарта за качествено обучение да се поддържат високи.

Този център е един експеримент на публично-частното партньорство, каза директорът на ЦАПК "Прогрес" Матеев. Той уточни, че фирмата, обезпечила хардуерната и софтуерна база на проекта, не се води от алтруистични пориви, а е с пълното съзнание, че бедните пазари на Изток ще бъдат завладявани посредством интернет технологиите, което ще ги направи конкурентноспособни на ЕС -пазара