Има хиляди езици за програмиране, но някои са далеч по-известни от други. Когато дадена компания търси нов талант в програмирането, тя иска хора, които са запознати с езиците и системите, които вече използва и невинаги е готова да експериментира с новобранци като Google Go или Apple Swift.

Изданието BusinessInsider изготви списък с езиците за програмиране, които е добре да научите, ако искате винаги да имате работа. Листата е съставена на база на популярния TIOBE индекс и класацията на езиците за програмиране на Redmonk.

Java: Изобретен през 1991 г. като език за програмиране за смарт телевизия, днес Java на Oracle е най-известният език в света. Това се дължи на факта, че Java е решаващ за разработването на приложения в Android и много от бизнес софтуера.

PHP: Този език за програмиране на уебсайтове е невероятно популярен. Някои оценки сочат, че той захранва една-трета от мрежата. Използват го големи сайтове като WordPress, Facebook и Yahoo. Въпреки това, много програмисти силно мразят PHP.

Perl: Първоначално разработен от инженер от NASA през късните 80 години на миналия век, Perl се отличава в обработка на текст и се развива по този начин, защото е могъщ и гъвкав. Описван е като „тиксото на мрежата", защото е много добър в сплотяването на сайтове, но не е най-елегантният език.

C: Един от най-старите езици за програмиране, които все още се използват често. C е създаден в началото на 70-те години на XX век. През 1978 г. е публикуван за първи път легендарният и до ден-днешен много четен наръчник за езика от 800 страници - „Програмният език C".

Objective-C: Оригиналният език за програмиране C бил толкова влиятелен, че вдъхновил подобно назовани приемници, всички от които почерпили вдъхновение от оригинала, но и добавили характеристики от други езици. Objective-C доби популярност като стандартния език за правене на приложения за iPhone, въпреки че Apple лансираше и своя език Swift.

JavaScript: Това е изключително популярен програмен език, главно използван при уеб приложенията. Всъщност няма много общо с Java, като изключим името. JavaScript поддържа голяма част от модерната мрежа, но също така бива доста критикуван за забавяне на браузърите и излагайки понякога потребителите на уязвима сигурност.

Visual Basic: Visual Basic на Microsoft (и наследникът му Visual Basic .NET) се опитва да направи програмирането по-лесно с графически елемент, който позволява да промените частите на дадена програма чрез „влачене и пускане".

Ruby: Разработчиците харесват този 24-годишен език, защото е лесен за четене и писане на кода. Rails също се радва на популярност - това е добавка към Ruby, която много улеснява употребата на езика за създаването на уеб приложения. Официалният девиз на програмния език е „Най-добрият приятел на програмиста".

Python: Този език е създаден през 1989 г. и е обичан от феновете си заради изключително четливия си код. Много програмисти го определят като най-лесния език като за начало.

CSS: Съкратено от "Cascading Style Sheets" (Каскадни набори от стилове), CSS е програмен език за проектиране на формата и оформлението на уебсайта. Много от менютата в уебсайтовете и мобилните приложения са написани с CSS, в съчетание с JavaScript и HTML.

R: Това е програмният език за статистиците и всеки, който се занимава с анализ на данни. Google публично изрази позицията си на голям фен на R заради възможностите, които дава на математиците.