"Целият вой срещу интернет пиратството на практика е плач да се запази по един мракобесен начин лъвския пай, който индустрията държи". Така определи присъединяването на България към международното споразумение АСТА (Международно търговско споразумение за борба с измамите - Anti-Countefeiting Trade Agreement) блогарът Асен Генов в сутрешния блок на „Нова телевизия". Той каза, че предстои протест срещу присъединяването на страната ни към АСТА и лично се надява България да оттегли подписа си от това споразумение.

Българският посланик в Япония заедно с още 21 свои колеги от държави-членки на ЕС е подписал на 26 януари от името на България споразумението, след като българското правителство реши да се присъедини към АСТА през ноември 2011 г., но без да има дебат по темата.

Блогъри и правозащитници у нас реагираха остро срещу споразумението, което беше подписано тихомълком от България, а официална информация за подписването бе получена с няколко дни закъснение.

"АСТА е търговско споразумение за борба и противодействие на фалшификациите. Един от неговите аспекти е свободният обмен на информация в интернет", обясни Генов. Според него споразумението е продължение на два други законопроекта, които не бяха приети в САЩ. Това са SOPA (Stop Online Piracy Act - спиране на онлайн пиратството) и PIPA (Protect Intellectual Property Act - защита на интелектуалната собственост). Това е третата стъпка, която аз бих нарекъл мракобесна, защото тя размива границата на така нареченото пиратство", подчерта блогърът.

Според него индустрията не губи милиарди, както се твърди, от това, че хората свалят филми от торентите преди да са излезли по кината. "Аз също съм свалял филми от интернет, но ходя и на кино. Проблемът е защо киносалонът не е пълен. Индустрията трябва да се промени, за да се адаптира към динамичната среда. Пътищата са два - или се адаптира и отговаря на потребностите, които интернет залага, или се опитва да наложи рестриктивни мерки. Индустрията засега избира второто", обясни още Асен Генов.
Той е категоричен, че авторите трябва да разберат, че индустрията стои между потребителите и тях.

Българското правителство все още може да оттегли подписа си от споразумението АСТА, което ограничава свободата в интернет. В обяснителния меморандум е записано, че всяко правителство може да излезе от споразумението до 180 дни от ратификацията. В противен случай българските министри ще се окажат в ситуацията на полските си колеги, които вече седмица са под натиска на улични протести.