Американският производител на чипове Intel като че ли най-после успя да поеме глътка въздух, пише Fortune. Акционерите му - също. Това се случи на фона на информацията, анонсирана по-рано от Bloomberg, че водещата финансова компания Apollo Global Management има готовност да предложи инвестиция в размер на 5 милиарда долара.

Според Fortune подобно намерение може да се приеме като сериозен "вот на доверие" към усилията, които полага главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер за преструктуриране и стабилизиране на емблематичното дружество.

От началото на годината резултатите бяха толкова лоши, че пазарната капитализация на компанията е намаляла със 100 милиарда долара, а акциите са паднали с над 50%. В началото на седмицата след новината за потенциалната финансова инжекция те отбелязаха 5-процентен ръст и останаха нагоре с около 1,5% спрямо стойностите в края на петъчния ден, надграждайки отчетените печалби.

Положителни резултати

Позитивният тренд започна след новината през миналата седмица за сделка с Amazon Web Services за производство и доставка на AI чипове. Друг катализатор бяха анонсираните планове за отделянето на изпитващия сериозни затруднения леярски бизнес. Така на практика акциите получиха повишение с 14,5% през последните две седмици.

Intel се готви за най-тежкото "затягане на колана" от десетилетия - това е планът

Intel се готви за най-тежкото "затягане на колана" от десетилетия - това е планът

Компанията може да се раздели с една от най-скъпите си придобивки

Разбира се, трудната ситуация, в която се намира Intel има още аспекти и няма как да бъде разгледана едностранно. Един от най-значимите фактори е информацията, че конкурентът в производството на чипове Qualcomm има сериозен интерес към т. нар. приятелско придобиване, базирано на първоначално сътрудничество. Това би показало на практика положението, до което е изпаднал някогашният най-голям световен производител, пише Fortune.

За предизвикателствата пред американската компания значение има и фактът, че в бума на AI сякаш Intel остана извън списъка на печелившите въпреки първоначалната висока заявка. Нещо повече, наложи се през август компанията да анонсира намаляване на служителите си с 15% (около 15 000 души) в опит да намали разходите си.

Въпреки трудностите обаче, нищо за Intel не изглежда загубено. Компанията продължава да се ползва с подкрепата на правителството на САЩ, откъдето обявиха до 3 млрд. долара финансиране за производството на чипове за военните. Това е вторият финансов стимул след безвъзмездните 8,5 млрд. долара, отпуснати целево през февруари за изграждането на нови производствени мощности.

Intel отлага с години инвестиции за милиарди долари в два нови завода за чипове в Германия и Полша

Intel отлага с години инвестиции за милиарди долари в два нови завода за чипове в Германия и Полша

Американският технологичен гигант при това щеше да получи милиардни субсидии от двете страни