Apple обявиха в понеделник, че ще инвестират над 500 милиарда долара в САЩ през следващите четири години, включително планове за изграждане на нов завод, удвояване на фонда си за съвременно производство и наемане на 20 000 души, съобщава Yahoo Finance.

"Оптимисти сме за бъдещето на американските иновации и се гордеем, че надграждаме дългогодишните си инвестиции в САЩ с този ангажимент от 500 милиарда долара за бъдещето на страната," заяви главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук.

Apple увеличи износа си на сглобени в Индия смартфони до исторически рекорд

Apple увеличи износа си на сглобени в Индия смартфони до исторически рекорд

Близо две трети от целия износ на смартфони от страната е на американската компания

Новият завод ще е в Тексас, а обявлението идва само дни, след като президентът Доналд Тръмп съобщи, че Кук му е обещал стотици милиони долари инвестиции в САЩ и че производството на технологичния гигант ще се премести от Мексико в САЩ.

Плановете включват започване на производство на сървъри в Хюстън по-късно тази година, като голям завод трябва да отвори врати през 2026 г. Apple посочи, че тези сървъри ще играят ключова роля в захранването на Apple Intelligence - новите им AI инструменти.

20-те хиляди души, които Apple планира да наеме през следващите четири години, ще се фокусират основно върху научноизследователска и развойна дейност, силициев инженеринг, разработка на софтуер, изкуствен интелект и машинно обучение. Компанията ще открие нова производствена академия в Детройт, където нейните инженери ще консултират бизнеса относно внедряването на AI и техники за интелигентно производство.

Apple със срив на китайския смартфон пазар - кои марки ги изпревариха

Apple със срив на китайския смартфон пазар - кои марки ги изпревариха

Huawei не са били толкова високо в класацията от US забраната насам

Компанията също ще удвои своя Фонд за съвременно производство в САЩ, създаден през 2017 г. за подкрепа на висококвалифицирани производствени работни места. Този нов ангажимент ще увеличи фонда от 5 на 10 милиарда долара, включително многомилиардeн ангажимент за производство на модерни силициеви чипове в съоръжението на TSMC в Аризона.

Този ход идва в момент, когато технологичните лидери, включително Марк Зукърбърг от Meta, Сундар Пичай от Alphabet и Джеф Безос от Amazon, работят за възстановяване на отношенията си с администрацията на Тръмп след преизбирането му.