Азербайджанският държавен енергиен гигант SOCAR обяви планове за инвестиране на допълнителни $7 милиарда, насочени към намаляване на зависимостта на Турция от вносни нефтохимически продукти. Дружеството вече е най-големият чуждестранен инвеститор в страната, като през последните 17 години е инвестирало около $18,5, пише Daily Sabah, цитирайки Елчин Ибадов, който е главен изпълнителен директор на турския филиал на компанията.
Инвестицията е по проект, наречен "Главен план", като ще се съсредоточи върху създаването на няколко нови съоръжения за производство на полиолефини за разширяване на капацитета в нефтохимическото звено Petkim на SOCAR Türkiye в западната провинция Измир. Подробен преден инженерен проект (FEED) за съоръженията ще бъде изготвен през 2025-2026 г., което ще изисква около $50 милиона първоначални инвестиции.
Решението беше одобрено на заседание на борда на дружеството през декември, като се очаква проектът да бъде реализиран през следващите пет до 10 години.
Източник: SOCAR
Турция внася до 90% от своите полиолефини, но настоящата голяма инвестиция ще намали зависимостта от внос и ще увеличи приходите на SOCAR Türkiye", коментират от енергийното дружество. Окончателно инвестиционно решение се очаква до края на 2026-а година.
След съобщението акциите на Petkim скочиха с 5,5%. Компанията, основана преди близо 60 години, стана изцяло собственост на SOCAR през 2008 г., след като азербайджанската енергийна фирма придоби контролния пакет акции за $2,04 милиарда. Звеното управлява 16 производствени предприятия и през 2024 г. е произвело 2 милиона метрични тона нефтохимически продукти, отговаряйки на 11% от вътрешното търсене на Турция.
Страната е изправена пред сериозни предизвикателства, свързани с глобалния нефтохимически сектор, като се очаква продължителен спад в търсенето в сравнение с предишни периоди, коментират експерти. Според прогнозите степента на използване на капацитета ще намалява до 2030 г., преди да започне да се възстановява.
Разпространението на нафта-етилен, индикатор за рентабилност, в момента е на исторически ниски нива, но се очаква да се подобри, когато секторът навлезе във фаза на растеж. Проучване на турския пазар показва, че за нуждите на страната трябва да се стигне до удвояването на капацитета на завода за етилен и утрояване на съоръжението за полиетилен-полипропилен.
Новата инвестиция има за цел да изгради съоръжения с капацитет от 1,2 милиона тона годишно за етилен, 550 000 тона годишно за полипропилен и 827 000 тона годишно за HDPE/LLDPE. Компанията тепърва ще взема решение относно методите на финансиране и разпределението на капитала за инвестицията.
В турския филиал на SOCAR са заети над 10 000 души, което осигурява значителна подкрепа за заетостта в страната.