Държавната петролна компания на Азербайджан (SOCAR започва подробни предпроектни проучвания с оглед евентуално участие в газоразпределителния пазар в България, съобщи шефът на SOCAR Balkan Мурад Хейдаров.
През 2015 г. правителството на България представи на Азербайджан пакет от проекти за енергийно сътрудничество. По-специално, азербайджанската страна е поканена да участва в изграждането на бензиностанции, да инвестира в изграждането на хранилища за нефт и газ, петролни рафинерии. България очаква да получи азербайджански газ чрез газопровода IGB, който ще бъде свързан с TAP (Транс-адриатическия газопровод).
"Внимателно изучаваме концепцията за Балканския газов хъб, разработен съвместно с правителството на България и Европейската комисия. Освен това, след призива на министър-председателя на България, нашата компания започна да проучва техническите и търговски предпоставки за възможно присъствие на газоразпределителния пазар в България. В момента пристъпваме към детайлни предпроектни проучвания, които се планират да приключат до края на второто тримесечие на 2019 г., цитира Хейдаров агенция Тренд.
Относно участието на SOCAR Balkan в разширяването на газохранилището "Чирен" в България, той каза, че компанията е участвала в търг за 3D сеизмични проучвания в газохранилището.
"Търгът е приключил. Според резултатите SOCAR Balkan зае второто място и прекрати участието си в този проект. Но за нас това беше много ценен опит. За първи път компанията ни участва в търг за техническа работа в страните от Европейския съюз. Освен това изпреварихме няколко европейские компании и заехме второ място, което само по себе си не е лошо за новак на пазара на технически услуги в ЕС ", заяви ръководителят на SOCAR Balkan.
IGB е газопровод, който ще позволи на България да получи азербайджански газ, по-специално добиван при втория етап от разработката на газовото находище "Шах Дениз". Това съоръжение ще бъде свързано с TAР, чрез който газ от "Шах Дениз" ще бъде доставян на европейските пазари. Първоначалният капацитет на IGB ще бъде три милиарда кубически метра газ годишно, припомня 1prime.ru.