Стартъпът за електрически коли Faraday, зад който стои бившият шеф на компанията LeEco Дзя Юетин, спря плановете си да инвестира 1 милиард долара в САЩ. Първоначално парите трябваше да се вложат в изграждането на фабрика в Невада, но задълбочаващите се проблеми за "китайската Tesla" осуетиха намеренията.

Азиатският богаташ се бори за оцеляването на китайския си автомобилен бизнес след агресивната експанзия на компанията му.

Строежът на завода е бил спрян, посочва изявление, изпратено по електронната поща и цитирано от Bloomberg.

В съоръжението трябваше да се сглобява електрическият автомобил на компанията, за който се твърдеше, че ще e най-бързият в света и ще победи Model S на Tesla.

Строителството на завода срещна затруднения още в края на миналата година, когато строителният предприемач на обекта заяви, че плащанията са прекратени. Най-малко двама други доставчици, включително производител на автомобилни седалки и доставчик на медийни услуги, предприеха правни действия, за да принудят Faraday да изплати дълговете си.

Китайската LeEco се отказа от сделка за $2 милиарда

Един от големите конкуренти на Tesla даде заден за сделка за $2 милиарда

Регулаторни проблеми стоят в основата на решението

Спирането на фабриката е още едно препятствие за китайския предприемач. Богаташът изгради Leshi Internet Information & Technology, която се конкурира с Netflix в Китай, след което се опита да се разшири към производството на смартфони, филми и автомобили.

Настъпилата криза обаче принуди главния изпълнителен директор да се откаже от мястото си, като миналата седмица заяви, че ще се оттегли, за да се съсредоточи върху компанията LeEco.

Миналата седмица стана ясно още, че съд в Шанхай е замразил активите на предприемача, като стaвa дyмa зa пари нa cтoйнocт 1.24 милиapдa юaнa или 183 милиoнa дoлapa.

Замразиха активите на китайски милиардер

Замразиха активите на китайски милиардер

Компанията на предприемача е в разкара на криза