Тайванският технологичен гигант Foxconn ще получи рекордните 3 милиарда долара в замяна на изграждането на свой завод в Уисконсин, САЩ.

Американският щат одобри щедрaта субсидия за технологичната компания, а губернаторът Скот Уолкър подписа решението, превръщайки го в закон. Това е най-големият стимул за чуждестранна компания в историята на САЩ.

"За нас е чест, че Foxconn избра Уисконсин и съм благодарен на Тери Гу (изпълнителният директор на компанията, б.р.) и на членовете на двете партии в законодателната власт за всичко, което са направили, за да направят това историческо събитие реалност", казва Уокър в декларация.

Foxconn обеща да инвестира 10 милиарда в новата фабрика, която ще произвежда LCD екрани. Компанията, която произвежда дисплеи за технологични гиганти като Apple, Dell, Hewlett-Packard, Huawei,Motorola, Microsoft, Sony, Nokia, Nintendo и др., се ангажира да създаде между 3000 и 13 хил. нови работни места.

Изграждането на фабриката ще стартира през пролетта, а точната й локация все още се обсъжда. Очаква се тя да е готова и да започне производство до 2020 г.

Републиканците, които управляват Уисконсин, са изключително позитивно настроени към фабриката на Foxconn. Те я определят като "най-големия проект за икономическо развитие в историята на щата", изтъвайки новите възможности, които ще създаде промишленото предприятие.

Сделката бе подкрепена и от президента на САЩ Доналд Тръмп, който нарече Гу "един от големите бизнесмени по света".

Foxconn инвестира $9 милиарда в завод за дисплеи

Лидер в производството на електроника налива $9 милиарда в завод за дисплеи

Съоръжението ще се намира в южната част на Китай

Щедрата субсидия от 3 млрд. долара е свързана именно с инвестициите и новите позиции, които Foxconn ще разкрие.

Годишната субсидия от Уисконсин за Foxconn ще бъде между 200 милиона и 250 милиона долара, според Корпорацията за икономическо развитие на Уисконсин. Това означава, че щатът ще плати между 15 хил. и 19 хил. долара годишно за всяко работно място, ако се създадат 13 хил. позиции.

Стимулите включват до 1.5 млрд. долара данъчни облекчения за създаване на работни места, до 1.35 млрд. долара облекчения за капиталови инвестиции и 150 млн. долара под формата на освобождаване от данъци върху продажбите.

"Foxconn се стреми да автоматизира, те искат да спечелят пари. Нека не се превъзбуждаме", призова сенаторът от демократите Крис Ларсън.

Критиците нарекоха сделката "корпоративна социална помощ" и поставиха под въпрос намерението на тайванската компания да отвори 13 хил. нови работни места, както се надяват американските власти.

Според експертен анализ, дори при най-оптимистичните прогнози на щата ще са нужни повече от 25 години, за да си възвърне инвестицията от 3 млрд. долара.