"България с двама кандидати за ООН, цели континенти - с нито един” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
България изпадна в абсурдната ситуация да участва в надпреварата за генерален секретар на ООН с две кандидатури. Правителството номинира вчера зам.-председателя на Европейската комисия (ЕК) Кристалина Георгиева за поста и се отрече от досегашната кандидатура на Ирина Бокова. Минути след решението на кабинета Георгиева публикува видеоклип, в който заяви, че приема, и излезе в неплатен отпуск, за да води кампанията си. Бокова отговори в "Туитър", че остава в надпреварата. Номинацията й не може да бъде оттеглена от правителството, тъй като няма такава процедура в ООН.

Решението на кабинета е факт малко преди ключовото гласуване на 5 октомври в Съвета за сигурност с цветни бюлетини, на което ще проличи кои кандидати ще отпаднат от надпреварата.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“БГ домакинствата с най-малко спестявания и дългове в ЕС” четем във в. “Монитор”

Българските домакинства са с най-малко спестявания и финансови задължения в Европейския съюз. Това сочи анализ на "Евростат" за процента на финансовите спестяванията на домакинствата през 2014 г. Семействата у нас отчитат отрицателен процент на спестявания - минус 0,2 на сто, като зад нас по този показател са само страни като Латвия - минус 0,8 на сто и Кипър - минус 10,8 на сто.

Седем страни-членки се отчитат спестявания над средните за ЕСкато той е бил 10,3%. Държавите, в които домакинствата са със заделени пари над средното за Евросъюза са Германия, Словения, Франция, Австрия, Холандия, Белгия и Италия. В Германия процентът на спестявания на домакинствата е бил 16,9%, в Словения и Франция - по 14,1%, в Австрия и Холандия - по 13,3 на сто, в Белгия - 12,6% и в Италия - 10,6 на сто.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“50% от стоките в търговските вериги да са български" четем на първа страница на в. “Труд”
От министерството настояват процентът да бъде по-висок

50% от стоките в търговските вериги да са български предлагат Министерството на земеделието и храните и представителите на търговските мрежи в страната. Това стана ясно на кръгла маса на тема „Подкрепяме българското“ днес в Хасково.

По думите на заместник министърът на земеделието Цветан Димитров делът на българските стоки в потреблението с всяка изминала година се повишава. „В момента има чисто нов Закон за храните и за хранителната верига, те формират нови пазарни отношения, при които българският производител може да се чувства сигурен в собствената си страна“, каза Димитров.

Прочети още от в. “Труд”

“10 държави зад Кристалина”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
10 държави са декларирали подкрепата си за Кристалина Георгиева като кандидат на България за генерален секрепар на ООН само няколко часа след като кабинетът я номинира официално. Това научи "Стандарт" от дипломатически източници.
Писма, приветстващи решението на България и деклариращи подкрепа вече са пристигнали в София от Унгария, Латвия и Хърватска. Днес се чакат официални декларации в подкрепа на Георгиева от Румъния, Полша, Албания, Армения. Още преди две седмици стана ясно, че пълна подкрепа на Кристалина Георгиева дава Германия. Според запознати Великобритания също стои зад българката. Очаква се подкрепата и на САЩ.

Прочети още от в. “Стандарт”

"България става малко по-конкурентна", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Корупцията и липсата на адекватно обучени кадри са сред основните проблеми на бизнеса в страната според доклада на Световния икономически форум
България отново се изкачва с няколко позиции в Глобалния индекс по конкурентоспособност на Световния икономически форум (WEF) и вече заема 50-о място от общо 138 анализирани държави. Последното издание е на база данни от 2015 г. и отчита лек напредък по показателите технологична готовност (интернет свързаност, мобилни абонати и т.н.), макроикономическа стабилност, пазар на труда. Основен проблем на средата на правене на бизнес остава ефективността на институциите и особено на съдебната система.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Цецка Цачева и още 7 фаворити на ГЕРБ за президент", четем на първа страница на в. „24 часа"

Фандъкова и Дончев са отличниците, но за да не се оголват местната и изпълнителната власт, Борисов може да се довери на Цачева или на Младенов Сигурен е кандидатът ни за вицепрезидент - депутатът вицеадмирал Пламен Манушев. Но за президент имаме повече от една достойна номинация. Това казват пред “24 часа” от ГЕРБ 3 дни преди Борисов да обяви в неделя кандидата. Сред лидерите, без да броим самия премиер и шефа на парламентарната група Цветанов, са трима членове на националното ръководство. Йорданка Фандъкова и Томислав Дончев са отличниците, станало ясно на Изпълнителна комисия на партията в понеделник. Столичният кмет категорично отказва да участва в битката. Цачева, която преди два месеца посочиха като номинация на ГЕРБ, остава водеща. Макар и на патерици, тя ще изнесе кампанията - това вече прави Борисов по парламентарните избори през 2009 г.
Прочети още от в. „24 часа"

„Роумингът в ЕС все пак отпада от юни 2017 г.", пише в. “Капитал Daily”
Мобилните оператори ще следят клиентите за злоупотреби, а SIM карти ще се купуват според местоживеенето
Роумингът в Европейския съюз ще отпадне от 15 юни 2017 г., но при специални обстоятелства мобилните оператори ще могат да поискат от съответния национален регулатор разрешение да таксуват допълнително клиентите си. Това предвижда новата чернова на плана на Европейската комисия, в която отпадат ограниченията от предишния проект, които лимитираха безплатното ползване на "домашния" абонамент в страните в ЕС на 30 последователни или общо 90 дни годишно. Няма да има лимити.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Другари, да вземем пример от Нова Зеландия!", пише в. “Сега”
Или как за кратък период островната страна успя да се раздели с централизираната икономика, да направи реформи и да увеличи доходите

Историята на България след Освобождението е до голяма степен история на догонване и имитиране на смятани за успешни модели от други държави. Излизайки от Османската империя, страната е с наченки на развитие на съвременно стопанство и обществени нрави. За пример по време на Възраждането се гледа на Запад, към Европа. Внасят се политически, икономически, архитектурни идеи от там. Така се появяват монархисти и републиканци, социалисти и националисти, дори и анархисти, борещи се да променят устройството на младата страна. Архитектурата, мебелите, дрехите, изкуството се вземат до голяма степен от Австро-Унгария, Франция и Англия и страната преживява бурно развитие, което я превръща във фактор на Балканите и Европа. България често си е поставяла за цел да бъде "Швейцария на Балканите", което ще рече, свободна, богата и просперираща европейска държава. През 1938 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението на страната достига $700 (в долари от 1990 г.), при $1300 за Италия, по $800 за Португалия и Гърция, $1800 за Австрия.

Прочети още от в. “Сега”

“Тройкаджии учат право, отличниците знаят защо” пише в. „Труд"
Как „изкуството за доброто и справедливото“ стана специалност за връзкари

 При последното класиране в Алма Матер минималният праг за прием в специалност „Право“ е паднал до 14 при 24 максимален. 44 зрелостници са влезли при обявени 47 свободни места. Кандидати с тройки на конкурсните изпити по история и български език се записват в Юридическия факултет, където 35 места в задочната форма на обучение остават незаети.

Кой Юридически факултет?

Този ли, който в своята 125-годишна история е бил лелеяна мечта за милиони амбициозни млади хора? Този ли, сред чиито възпитаници има стотици изтъкнати върховни съдии, прокурори, адвокати, депутати, министри? Този ли, в който са учили и са се хабилитирали светли личности като Алеко Константинов? Този ли, в който и днес преподават световноизвестни теоретици по право с уникален практически опит от важните постове, които са заемали в съдебната, законодателната и изпълнителната власт – проф. Лазар Груев (бивш председател на ВКС), проф. Борис Велчев (бивш главен прокурор и шеф на КС), проф. Даниел Вълчев (бивш министър), проф. Георги Близнашки (бивш премиер), проф. Пламен Панайотов (бивш вицепремиер), проф. Катя Матеева, проф. Емил Мингов, проф. Евгени Танчев, проф. Тенчо Колев?…

Прочети още от в. „Труд"

“Качествената лютеница за износ, евтината у нас – с нишесте“, четем във в. “Монитор”
Масово ядем лютеница с картофено нишесте, а качествената без допълнителни примеси се изнася в чужбина. Това съобщи за „Монитор“ Павлина Параскова, директор на Института за консервна промишленост в Пловдив. „Консервите, които са за износ са с много високо качество. Това, което обаче остава за вътрешния пазар е съобразено с покупателната способност на българина“, бе категорична тя.

По думите й всички производители се съобразят с финансовите възможности на хората, тъй като евтините лютеници са масово предпочитан продукт сред потребителите.

Лютениците, които съдържат нишесте обикновено са на цени от 1 до 2 лева в разфасовки по 270-375 г, обясни Параскова. „В нашата лаборатория все по-малко хващаме фирми, които слагат нишесте.

Основно това са продукти от ниския клас -фино смляна лютеница. Количествата, които установяваме са в рамките на браншовия стандарт на Съюза на производителите и преработвателите на плодове и зеленчуци“, допълни директорът на института.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Незаконно имущество за 73 милиона е отнето за последните 4 години", пише в. „24 часа"

България дава пример на Европа как гражданската конфискация дава възможност за връщане на държавата на имущество и без влязла в сила присъда, стана ясно на конференция в Брюксел Имущество за 73 млн. лв. е отнела Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество по дела с влезли в сила присъди за периода 2012-2016 г. Това съобщи председателят й Пламен Георгиев на дискусия в Европарламента за ролята на гражданската конфискация в борбата срещу трансграничната престъпност в ЕС. Тя се организира от евродепутатите от ГЕРБ Емил Радев и Мария Габриел с участието на представители на съответните служби от ЕК, Ирландия и Великобритания.
Прочети още от статията на в. „24 часа"