"Българските евродепутати губят битката срещу плана "Макрон"" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Въпреки процедурните трикове за отлагане на пакета той ще бъде гласуван и най-вероятно приет до края на април
Въпреки показната и шумна борба на българските евродепутати в навечерието на евроизборите за забавяне гласуването на пакета "Мобилност 1" (плана "Макрон") той все пак ще влезе скоростно в пленарната зала. Европейският парламент го включи в дневния си ред за четвъртък. Законодателството предвижда нови европейски правила в товарния автотранспорт, срещу които остро възразяват българските транспортни фирми. Те са подкрепяни от колегите си от източноевропейски държави, сред които Румъния, Полша и прибалтийските страни. Прогнозите са, че утре планът ще мине на първо четене, а до края на април ще измине цялата парламентарна процедура.
Вчера парламентът отхвърли предложението на българския евродепутат от ГЕРБ Андрей Новаков да извади от програмата на двудневната си сесия в Брюксел гласуването на пакета. Новаков заяви пред депутатите, че се прави пети опит да се върне пакетът "Мобилност" в пленарната зала, което по думите му не се е случвало в историята на ЕП. Според него не е направена нито една стъпка за постигане на компромис. Той призова колегите си да гласуват за отлагане на пакета. Инициативата му бе отхвърлена по предложение на германския социалдемократ Исмаил Ертуг, който е един от докладчиците за пакета "Макрон". 219 гласа бяха "за" отлагане и 267 - "против". Наскоро Ертуг заяви, че се бори за правата на шофьорите от Източна Европа и не разбира смисъла на протестите им.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Глад за БГ пилоти, всеки десети чужденец" извежда на първа страница в. "Монитор"
Нискотарифни авиокомпании ги примамват с €4000 заплата
Bисоки изисквания, скъпо обучение и конкуренция за кадри от low cost компаниите води до недостиг на професионални пилоти в българските авиокомпании. Срещу високо заплащане до 4000 евро в Европа нискотарифните превозвачи "крадат" подготвените ни авиатори от всички останали. Както в сфери, като медицината и образованието, качествени кадри вече липсват, защото бягат в други европейски държави за по-големи заплати, коментираха от авиационния бранш пред "Монитор".
В момента конкуренцията на пазара води до недостиг на летци и заради това се налага внос от трети страни у нас, като Украйна, Македония, Сърбия и др. Така на практика 10% от пилотите на българските авиокомпании са чужденци. От бранша се оплакват, че у нас на чуждите кадри от трети страни в авиацията не разрешават да летят с дипломи за средно образование, за разлика от Европа и останалата част от света. Там се дава превес на квалификацията, а не на тапията за магистър. За пилот се изисква специално обучение и изпити, което у нас не е възможно, а не университетското образование, аргументират се шефовете на БГ компаниите за пречките за набиране на кадри.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"ПИБ внесе още съмнения около сделките на Пламен Георгиев", четем в "Капитал"
От доклада на независимия оценител излиза, че тризонетът в "Гео Милев" дори без терасата е струвал 80 хил. повече от платеното
В своя позиция, разпространена във вторник, Първа инвестиционна банка (ПИБ) внесе още съмнения около обстоятелствата, при които Пламен Георгиев е придобил т.нар. тризонет в столичния квартал "Гео Милев" през 2017 г.
В опит да защитят Георгиев за това, че не е декларирал терасата от 186.5 кв.м, която иначе фигурира в нотариалния акт на имота, от банката на практика потвърждават твърдението, че сделката е станала под пазарната стойност и данъчната оценка.
Тезата на шефа на КПКОНПИ е, че не е трябвало да декларира въпросната тераса, намираща се на второто ниво на апартамента му, тъй като тя съставлява "общи части". Тя обаче влиза в квадратурата, описана в нотариалния акт за покупко-продажба на жилището, а освен това е била заложена от Георгиев като обезпечение пред ПИБ при получаване на ипотечен кредит. Не на последно място на въпросната тераса може да се стигне само през апартамента на Георгиев и на нея са изградени барбекю, чардак и сауна. А на третото ниво над нея има спалня с баня.
"54 експертни съвета към министър Ананиев вместо националните консултанти" е заглавиe от в. "24 часа"
Експертни съвети по 54 медицински специалности заменят националните консултанти към министъра на здравеопазването. Списъкът е утвърден с подписа на Кирил Ананиев.
Всеки от съветите има главен координатор и по 5-7 членове. Екипите са натоварени с експертно-съвещателни и организационно-методични функции по въпроси от държавната политика в здравеопазването. Ще се произнасят също по качеството и оценката на медицински дейности.
Целта на новата организация е при обсъжданията на политиките и медицинските дейности да се осигури участие на широк кръг изявени професионалисти в дадената медицинска област. Сред мотивите за промяната беше очакването с новия модел на работа да се повишат качеството и контролът на здравните дейности на основата на достиженията на медицинската наука и практика. Съветите ще вземат решенията си с мнозинство от над 50%. Становищата им ще се предоставят на ръководния екип на министерството от главните координатори.
"276 българи имат лиценз за малък самолет", четем във в. "Стандарт"
През последните години все повече българи минават подготовка за пилоти на малки самолети. В момента такъв лиценз имат 276 българи. Самолетите от този тип, които са налични у нас са около 146.
Освен изключително трудната подготовка, за да пилотираш подобни самолети, трябват и доста пари. Курсовете са изключително скъпи и малцина могат да си платят скъпото удоволствие.
Петър Гетов е професионален пилот и инструктор на леки самолети. Обучава кандидат пилоти. Познавал лично загиналия пилот.
"Мога да кажа, че даже бяхме приятели. Летели се заедно. Съвестен и добре подготвен пилот. От 2 години и половина - три лети на "Чесна"-та. Доста полети е направил на него", каза той.
"Проектът за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" напредва", пише "Капитал"
ВАС отхвърли жалбите срещу екооценката на нова мощност в ядрената централа, а проектът засега няма инвеститор
Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) е отхвърлил окончателно днес жалбите срещу оценката за въздействие на околната среда за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Така сагата с екооценката за 7-и блок на ядрената централа претърпя пълен обрат, след като на 17 май 2018 г. тричленен състав на съда постанови отмяна на ОВОС заради допуснати множество нарушения както на процедурата, така и на материалния закон.
Жалбите бяха подадени от сдружение "Коалиция за устойчиво развитие" и двама граждани екозащитници през 2015 г., когато правителството на Пламен Орешарски обяви намерение да строи нов блок в АЕЦ "Козлодуй".
Макар настоящото правителство да задвижи процедура за избор на стратегически инвеститор за проекта АЕЦ "Белене", идеята за 7-и блок в "Козлодуй" все още не е зачеркната. Дружеството "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" продължава да функционира и поне документално да подготвя терена за евентуалната нова мощност.
"Борисов не би възразил на Доган, та на Ердоган ли?", пише в. "Сега"
Когато Анкара твърди, че натиска българския премиер, значи той е в ситуация
Пет часа Борисов натискал за извинение миналия петък в Букурещ турския вицепрезидент Фуат Октай, но той така и не бил разбрал, че е натиснат. Ден преди това турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви на предизборен митинг, че Турция е оказала натиск върху България за промени в закона за вероизповеданията, който бе приет с гласовете на ГЕРБ и ДПС, но и Борисов също не усетил натиска. Скандалът се разрасна като лавина и говорителят на турското външно министерство Хами Аксой отчаяно размаха ръце да го спре преди два дни, като обясни, че българите неправилно са разбрали думите на неговия началник, защото са се подвели от погрешен превод.
"Пет часа обяснявам кое е натиск и кое - ситуация. Те твърдят обратното", заяви гневно пред български журналисти премиерът. "Те не могат да осъзнаят и продължават да твърдят, че това не било никакъв натиск, това било ситуация." Само че Борисов е настоявал за извинение, което означава, че е засегнат от твърдението на Чавушоглу за натиск над България.
Но запитан дали би се срещнал с президента Реджеп Ердоган, за да изясни този въпрос, смени посоката на 180 градуса: "Абсолютно никой не ни е оказвал каквото и да било въздействие за закона за вероизповеданията." По този начин се присъедини към усукванията на Октай, че не е имало натиск. А какво е било? Може би ситуация.
"Има изтичане на млади учени, но много от тях вече се завръщат" пише в. "Монитор"
Не може бизнесът само да иска задържаме кадри, трябва да привличаме такива и отвън
Във вузовете и в БАН да има направления на чужд език, коментира пред "Монитор" зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева
- Г-жо Ангелиева, миналата седмица отличихте "Най-активните учени" от рамковата програма "Хоризонт 2020". Какви са постиженията на българските учени?
- За постиженията на учените ще имаме възможност да говорим след 20-и май, когато просветното министерство ще организира националните награди за най-добър български учен - "Питагор". За първи път ще дадем възможност и общността да номинира учени за техните постижения. По този начин конкурсът няма да е институционално затворен и учените да се номинират помежду си. Миналата седмица отличихме най-активните участници в рамковата програма "Хоризонт 2020" - най- голямата европейска програма, която финансира наука и иновации. Учредихме тази награда, за да можем да изтъкнем тези, които са осъществили контакти с най-много хора в света. Разделихме институционално категориите, защото няма как да правим сравнение между Българската академия на науката, в която има различни институти, със Софийския университет".
"Нов герой: телевизор + "не съм като тия горе" го изстрелва в политиката", пише в. "24 часа"
Един е с лозунг "Не съм корумпиран", друг с "Корупция за всеки"
Една сутрин пред дома на Василий Голобородко спират дузина лимузини. От тях изскачат телохранители, протоколчици и държавни служители, нахлуват в дома му и го отвеждат още сънен и по пижама под смаяния поглед на семейството му. Голобородко трябва да започне да управлява страната незабавно.
Причина за неочаквания дори за него пост е една реч, която учителят държи пред свои възпитаници седмици по-рано. В нея той страстно критикува корупцията и липсата на професионализъм у политиците. Един от учениците му тайно заснема думите му и те се превръщат в такъв хит в ютюб, че Голобородко незабавно е избран за президент без неговото знание.
Напоследък този сценарий си звучи съвсем реалистично, но той все пак е от комедиен филм. Филмът е "Слуга на народа", в който участва Володимир Зеленски в ролята на изненадания президент. И заради който Зеленски е на път наистина да стане президент на Украйна.