"Борисов нареди референдумът да бъде признат" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Премиерът Бойко Борисов ще нареди на депутатите си от ГЕРБ да узаконят и трите въпроса на референдума, иницииран от "Шоуто на Слави", макар че няма да е добре за държавата. Това се разбра от пространно негово интервю пред бТВ, в което обясни, че щом народът е поискал промяна, той е длъжен да се съобрази и да го прокара през парламента. "Дали ЦИК ще го приеме (признае референдума) ГЕРБ ще приеме закон", отсече Борисов, от което се разбра, че ролята на комисията в случая изобщо не е важна. Специално за намаляването на партийната субсидия той каза, че това ще доведе до влизане на олигарсите с куфарчетата и ще ги вкара не само в партиите, но и в новите проекти, за които работи правителството. "От днес нататък ще работим субсидията да е 1 лев. ГЕРБ може и без пари. След като 3 млн. искат това, ще работим за 120 мажоритарно избрани депутати", обяви Борисов.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Всяка втора свинска мръвка на трапезата ни вносна" четем във в. "Монитор"

Над 95% от виното на пазара у нас българско

Едва около 40-50% от свинското месо, което ядем, е българско, а за да се задоволи потреблението, се налага да внасяме и от чужбина. Това съобщи за "Монитор" Атанас Урджанов, председател на УС на Асоциацията на месопреработвателите в България, след откриването на международните специализирани изложби Месомания, Светът на млякото и Булпек Салон на виното. Според него родното производство не е достатъчно за месопреработката и масово преработвателите прибягват до чуждите фермери.

"Ние сме обречени да работим с чуждо месо, тъй като българското свинско не достига, а и много от него се продава в търговските вериги като свежо", бе категоричен Урджанов.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Доналд Тръмп е Капитан Америка" четем на първа страница на в. "Труд"

В разрез с прогнозите кандидатът на републиканците за президент на САЩ Доналд Тръмп срази убедително съперницата си от лагера на демократите Хилъри Клинтън в най-непредсказуемите избори от по-новата история на страната, предаде Би Би Си. Само ден преди вота социологическите сондажи продължаваха да дават надмощие от няколко пункта за Клинтън, макар че през последната седмица милиардерът стопи категоричната й преднина.

Истинската битка между двамата се разгърна в колебаещите се щати Вирджиния, Флорида, Охайо и Северна Каролина. Републиканецът обаче успя да вземе ключовия Охайо, където от 1964 г. вотът "уцелва" президента. След това Тръмп записа победа във Флорида, която дава 29 гласа в избирателната колегия. Без тях той нямаше да успее да продължи надпреварата, а след това си осигури и 15-те електора от Северна Каролина, с което се сдоби с повече от нужните за победа 270 гласа в колегията.

Прочети още от в. "Труд"

"Борисов: Грешката за изборите е изцяло моя", извежда на първа страница в. "Стандарт"

"Снощи до късно се карах на доста от кметовете, на дейците от ГЕРБ - на две места, които плашат "Като не е ГЕРБ, колко лошо ще стане." Не е нужно да се плашат хората". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по bTV. И цитира дядо си: "И без петел ще съмне."

"За първи път не се подадох на популизма и търсех най-подходящия човек за президент, а не най-харизматичния или най-рейтинговия кандидат", продължи Борисов темата защо кандидатът на ГЕРБ за президент остана втори. "Да, сгреших и ще си понеса отговорността", призна премиерът.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Светът с Доналд Тръмп", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Светът ще следи с нескрито притеснение бъдещите действия на новия президент и дали той ще спази направените по време на кампанията си изявления. Тръмп обеща да разтърси изоснови статуквото във Вашингтон и да промени драстично американската политика спрямо имигрантите, свободната търговия и международните договори за сигурност.

Много от амбициозните му планове обаче изискват съгласието и на Конгреса. В началото на мандата му се очакват близки отношения с доминираните от републиканците Камара на представителите и Сенат във Вашингтон. Не е известно колко дълго ще продължи този период и дали Тръмп и лидерите на партията ще преодолеят сериозните си идеологически различия.

Въпреки че 45-ият президент на САЩ така и не формулира ясно и в системна визия какво възнамерява да предприеме, няколко от политиките на САЩ най-вероятно ще претърпят огромни промени. Сред тях се очаква да бъдат здравната реформа на Барак Обама, ядрената сделка с Иран и външната политика на Вашингтон.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"9/11 - пазарите се сринаха като на 11/9", четем във в. "24 часа"

Доналд Тръмп шамароса политическия елит на САЩ "Мълчаливото мнозинство" му донесе шеметна победа, подведе социолозите Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ разтърси финансовите пазари, паднаха доларът, петролът и фючърсите върху американските акции, а златото поскъпна. Американската фондова борса се срина по-лошо от 11 септември. "Дау Джоунс" рухна с 4,4%, или над 800 пункта. През 2001 г. спадът бе с 684 пункта. Фючърсите върху основния борсов индекс в САЩ S&P 500 загубиха над 4%.

Прочети още от в. "24 часа"

"Свободните търговски площи в София се увеличават", пише в. "Капитал Daily"

Нивото на свободните търговски площи в София нараства значително през третото тримесечие на годината, посочват в доклада си консултантите от MBL|CBRE. Според тях основната причина за това е продължаващото освобождаване на обекти от Carrefour. Общият обем на търговските площи запазва нивото си от 760 хил. кв.м към края на разглежданото тримесечие.Новото при моловете Едно от значимите събития в периода в София беше представянето на визията на ребрандирания City Center Sofia под новото име Park Center.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Няма да има облекчения при данък "уикенд" за колите", пише в. "Сега"

Брюксел е отказал на фирмите да се признават 50% от ДДС

Облагането с ДДС на личното ползване на фирмените автомобили няма да бъде облекчено от идната година, както обещаваха управляващите. Брюксел е отказал идеята на финансовото министерство за опростено облагане. Това е станало още на 30 юни, но не бе съобщено официално. Неодобрението на ЕК е записано в доклада за изпълнението на консолидираната фискална програма за първите шест месеца на годината.

Прочети още от в. "Сега"

"Близо 50 000 българи с над 100 бона на влог" пише в. "Труд"

Близо 50 000 българи държат на депозит в банките суми над 100 000 лв., показват данни на БНБ към края на третото тримесечие.

Най-голяма част от тях - 40 749 души, са с влогове от 100 000 до 200 000 лв., а общата сума на спестяванията им достига 5,7 млрд. лева. За една година броят им се е увеличил с 3553, които са вкарали в банките нови 490 млн. лева.

6734 българи държат депозити в размер от 200 000 до 500 000 лв., а общата им сума достига 1,86 млрд. лева.

Статистиката показва, че 8580 са българите с влогове над 200 000 лева. Сумата по тях е 4,39 млрд. лв., но тези пари остават незащитени от Фонда за гарантиране на влоговете, който по закон може да изплаща на един вложител дори и няколко депозита, но ако са до 196 000 лв. с лихвите.

Прочети още от в. "Труд"

"Висшето образование трябва да се получава за не повече от 2 г.", четем във в. "Монитор"

Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България, Сърбия и Хърватия:

- Г-жо Василева, как според вас ще се отрази на българите, които работят в САЩ и на трудовия пазар, изборът на Доналд Тръмп за президент?

- Не очаквам промени в следващата година. За по-нататък мисля, че Тръмп може да направи Нова Америка, от което може да пострада аутсорсингът.

- Как си обяснявате разместването в класацията на най-търсените кадри тази година, според която квалифицираните работници и шофьорите изместват по-висококвалифицираните кадри като ИТ специалистите?

- От няколко години аутсорсинг секторът в България се развива доста добре. От една страна това са компании, които обслужват чуждестранни клиенти, а от друга - фирми, влезли от чужбина в сферата на производството на автомобилни части. Когато говорим за производство, за функционирането на една фабрика се изискват много на брой работници. В случая говорим за квалифицирани работници, за работниците като цяло и за машинните оператори. Тези специалисти излизат на преден план в тазгодишното проучване, защото работодателите изпитват трудности при намирането на голям брой служители в определен географски регион. Това не означава, че ИТ специалистите не се търсят.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Балотажът като пазар - кой какво дава", пише в. "24 часа"

Този път най-искани са гласовете на Каракачанов и Марешки - общо 1 милион, а не на ДПС КОЙ какво ще даде на двамата претенденти за президенти? Този въпрос вълнува политическия елит в седмицата между двата тура на изборите за държавен глава. Ето с какво разполагат преди вота Румен Радев и Цецка Цачева. За подкрепения от БСП генерал от резерва на 6 ноември са гласували 973 408 души (25,45% от вота). За Цецка Цачева, кандидата на ГЕРБ, са дали подкрепа 840 396 души (21,97% от вота). И двамата ще разчитат на допълнителни гласове - от други партии или от независими кандидати. Смята се, че тук роля ще играят и политическите пристрастия на онези, които могат да станат донори.

Прочети още от статията на в. "24 часа"