“Борисов посочи Майката на нацията" четем на първа страница на в. “Труд”
Отдавна съм се наслушал за бащата на нацията, тази нация много бащи има. Много претенции за бащи има. Крайно време да имаме и една майка и да се погрижим действително майчински за този народ.“ С тези думи премиерът Бойко Борисов обяви, че Цецка Цачева е кандидат-президентът на ГЕРБ. Неин вице е депутатът от ГЕРБ и вицеадмирал от Военноморските сили Пламен Манушев.

Цачева е втори мандат председател на парламента. Тя бе избрана за кандидат за „Дондуков“ 2 измежду трима партийци – вицепремиера Томислав Дончев и кметовете на София и Бургас Йорданка Фандъкова и Димитър Николов.

„Президентът трябва да познава перфектно законодателството, да е юрист, защото ще трябва да налага вето. Не може кмет или някой, който е свикнал да изпълнява заповеди като генерал, не може да е и певец или артист.“ Така Борисов обясни защо партията е заложила на Цачева и допълни: „Тя е най-подготвена. Ако я накарам да пилотира самолет, ще го направи.“

Прочети още от в. “Труд”

”И двете да загубят, пак ще спечелим", пише в. “Стандарт”

Двубоят Кристалина-Ирина е на път да взриви нацията. Както винаги се разделихме, защото винаги искаме да сме разделени. Така сме свикнали да съществуваме: сини срещу червени, Левски срещу ЦСКА, София срещу провинция и т.н. Партийните битки заради ООН разделиха обществото, това ще се прехвърли и върху президенските избори, ще продължи и след това. Подозренията са, че ООН драмата с двете българки е удобен начин да се дестабилизира България. Поводът е достатъчно емоционален, за да завладее масите, да се загърбят реалните проблеми и да не се разбере истината. А тя е следната: ние сме безгласна буква в битката за ООН. От нас, както винаги, нищо не зависи. Вероятността българин да оглави ООН е малка и зависи изцяло от случая и Великите сили. Ясно е кои ще решат кой да застане начело на световната организация. САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция. Само те. Всичко друго е за парлама. Бокова е харесвана и явно и тайно подкрепяна от Русия, а Георгиева- от САЩ и Великобритания. Големите играчи си имат своя политика, свои глобални интереси и не ги интересуват ничии други. За да си ги прокарват й трябват поставени лица, които да слушат и изпълняват. И така е във всички световни организации. На тях им е все едно, дали ще е Бокова или Георгиева, дали ще е от Марс или Венера, но който и да е ще изпълнява тяхната политика.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Борисов посочи най-непопулярния кандидат за президент: Цецка Цачева", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Два дни преди крайния срок за регистрация на кандидатите за президент в ЦИК отпадна голямата мистерия за президентските избори: Бойко Борисов обяви имената на председателя на парламента Цецка Цачева за кандидат за президент и на депутата вицеадмирал Пламен Манушев за вицепрезидент от ГЕРБ.

Въпреки че името на Цачева бе едно от първите, обсъждани от ръководството на ГЕРБ като кандидатура и въпреки че от няколко дни то се носи полуофициално като 99% сигурно, публичната й номинация озадачи както социолозите, така й гражданите и дори опозицията. Председателят на БСП Корнелия Нинова коментира, че това е "началото на края на ГЕРБ", а лидерът на ДСБ Радан Кънев написа във фейсбук профила си, че е сериозно загрижен и разтревожен "и за отношението към десните избиратели, и за бъдещето на страната".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Проф. Вихра Миланова: Заплатите на преподавателите са много ниски, 10% скок е само началото", четем на първа страница на в. „24 часа"

Трябва спешно да подобрим правилата за прием на чуждестранни студенти, казва ректорът на Медицинския университет - София

- Проф. Миланова, какво става в Медицинския университет? Хората извън него и ваши преподаватели четат данните от одита за управлението му в последните 8 г. и не вярват на очите си...

- Развиват се два паралелни процеса. От една страна, тече нормалната дейност по обучението на студентите, защото новата учебна година започна на 12 септември за българските и за част от чуждестранните студенти. Желаещите да се обучават в нашия университет са повече, отколкото е капацитетът ни, повече и от миналата година. Заедно с това, в университета текат проверки на много нива
Прочети още от в. „24 часа"

"Властта залъгва данъкоплатците с абсурдно данъчно облекчение” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Новото обещание за приспадане на данък при получаване на доходи и харчене по банков път е неработещо и може да се окаже "врата в полето"

Пакетът с данъчни промени за 2017 година не спести на данъкоплатците поредната залъгалка с неработещо данъчно облекчение. Новото намерение на държавата да стимулира разплащанията по банков път чрез приспадане на част от дължимия от гражданите подоходен данък е абсурдно по замисъл, неподлежащо на контрол и рисково за бюджета. В облагането на гражданите се предлага и друга скандална мярка, която надали ще донесе и лев в бюджета, но пък ще натовари данъкоплатците с поредното административно задължение под угроза от санкции - подаването на данъчна декларация за починали лица.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Бюджетът е на огромен излишък и през септември", пише в. “Капитал Daily”
Приходите в бюджета продължават да са повече от разходите и през септември, като превишението достига 3.39 млрд. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. Както и през предходните няколко месеца, излишъкът се дължи на повече приходи спрямо миналогодишните, но и на задържане на разходите, основно тези за инвестиции. Значителен принос имат и парите от ЕС, като излишъкът по европейските средства е в размер на 1.6% от прогнозния БВП. През летните месеци темпът на трупане на излишък се забавя.

Финансовият министър Владислав Горанов вече даде заявка годината да завърши на минус, макар и двойно по-малък от планираните със закона за бюджета 2% от БВП. Това означава, че подобно на 2015 г. държавата ще харчи ударно през последните няколко месеца на годината.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Разори другарче", пише в. “Сега”
Как е възможно вече осем години световната икономика да е парализирана в депресия? Икономическата наука няма отговор, преобладава мнението, че причините са екзогенни (външни за стопанската система), сиреч политически. Това не е опит да се хвърли върху политиците отговорността за липсващия изход и безкрайния ступор. Миналият петък ни поднесе поредно доказателство за политическата природа на икономическата депресия. Само за един ден се сринаха с над 10% и се върнаха с 5% назад акциите на Дойче банк АГ, безспорния флагман сред германските банки, стожер на европейските финанси. Причината: Департаментът на правосъдието на САЩ обяви, че ще наложи на банката рекордна глоба от 14 млрд. долара (12.5 млрд. евро) за злоупотреби с рискови ипотечни облигации. Така взриви финансова бомба с 10-годишна давност
и показа ясно, че и до днес светът е заложник на същите процеси, които причиниха глобалната финансова криза от 2008/9 г.

Прочети още от в. “Сега”

“IT и аутсорсинг компании влизат в “Офис парк Пловдив”” пише в. „Труд"
Превръщането на Пловдив в предпочитано място за инвестиции от страна на IT и аутсорсинг индустрията привлича в града все повече нови фирми. Водещите компании в сектора разчитат на университетския профил на града, който генерира достатъчно квалифицирани кадри. Тенденцията се доказва и от факта, че в града вече са отворили офиси много утвърдени на международната сцена компании като Telus International, Aii Data Pro, Scale Focus, Unify, 60К, Questers Group, Sibiz, Programista, Sofica Group, SBTech, Reward Gateway, Speedflow и други.

Развитието на технологичния бранш от своя страна активизира пазара на офис площи. Като отговор на нарасналото търсене инвестиционната компания “Галакси инвестмънт груп” изгради проекта “Офис парк Пловдив”, който се очаква да приеме първите си наематели в края на октомври. Сградата отговаря на всички изисквания на високотехнологичните компании и предлага гъвкави схеми за оформяне на офисното пространство.

Прочети още от в. „Труд"

“Цените на плодовете и зеленчуците тръгнаха нагоре“, четем във в. “Монитор”
Оранжерийните домати поскъпнаха с 15% и се търгуват по 1,46 лв./кг. Цената на градинските също нарасна с 11,5 на сто и достигайки до 1,07 лв. за килограм. Българските оранжерийни краставици се продават средно за 1,08 лв. за килограм, което е увеличение от 3,8%. По данни на комисията през изминалата седмица картофите са се тъгували по 0,63 лв. за килограм на едро, а зелените чушки за 0,86 лв./кг. Увеличение се отчита и в цената на патладжана, като тя достига 0,80 лв./кг, или с 8,1 на сто повече. От зеленчуците намаление се отчита само при червените чушки, който през последната седмица са се търгували за 0,93 лв./кг, или с 5,1% по-евтино.

При плодовете ябълките са поскъпнали с 3,2 на сто и се продават средно по 0,98 лв./кг, докато цената на гроздето е паднала с 2,5% до 1,17 лв. за килограм. Крушите се продавали средно по 1,60 лв./кг.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Банките с печалба 1 млрд. лв. за 8 месеца", пише в. „24 часа"

В топ 5 по пазарен дял няма промени 1 млрд. лв. са спечелили 27-те български банки за осемте месеца на тази година, сочат данни на БНБ. Това е с 327 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2015 г. И през последния летен месец на тази година депозитите и кредититепродължават да растат. Домакинства, фирми и правителство са поверили за управление на банките общо 76,5 млрд.лв. Най-голям дял в нарастването има новопривлеченият ресурс от нефинансови предприятия - със 759 млн. лв. Домакинствата са добавили за месец 75 млн.лв.

Прочети още от статията на  в. „24 часа"