Представителите на най-богатият 1% от населението на света са натрупали средно по 400 000 долара или общо 42 трлн. долара през последните 10 години - или близо 34 пъти повече от най-бедните 50%, които са прибавили са същото време средно по не повече от $335. Това показват данни от анализ на Oxfam, оповестени преди срещата на финансовите министри и централните банкери от Г-20 в Рио де Жанейро.
На форума се очаква постигането на глобално споразумение за облагането на топ богаташите, като инициативата се подкрепя от Бразилия, ЮАР, но също и Франция и Испания.
Според Oxfam години наред е била водена "война срещу честното облагане" и така едва по-малко от 8 цента от всеки долар данъчни приходи идва от налози върху богатството. Така в рамките на 4 десетилетия състоянието на най-заможните се е увеличило значително, докато най-високите данъчни ставки са намалели с около една трета.
Така в глобален план милиардерите плащат средно по малко по-малко от 0,5% от богатството си, докато то е растяло с по над 7% в продължение на години.
Затова и Oxfam смята, че е нужен 8-процентов данък върху свръхбогатствата.
"Неравенството е достигнало непристойни нива и досега правителствата не са успели да защитят хората и планетата от катастрофалните му последици. Най-богатият един процент от човечеството продължава да пълни джобовете си, докато останалите са оставени да се борят за трохи", коментира Макс Лоусън, ръководител на отдела за политика в областта на неравенството в Oxfam International.