"Частни оръжейници източили милиони в афера с "Кинтекс"" извежда на първа страница в. "Монитор"

Специализираната акция на прокуратурата в офисите на "Кинтекс" е проведена след сигнал по извършена ревизия от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Става въпрос за договори за продажба на оръжие от предприятието към Индия и други държави. Това заяви зам.- главният прокурор Иван Гешев.

Още рано сутринта маскирани ченгета и спецпрокурори влязоха в сградата на "Кинтекс" на ул. "Джеймс Баучер"66 в столицата. До нея беше паркиран микробус на обвинението, а поне пет патрулки стояха в локалното платно. До ранния следобед никой не напусна сградата, а от обвинението заявиха, че се изземат документи.

"Схемата, по която са източени милиони левове от държавата, е била следната. "Кинтекс" е сключила договори за продажба и доставка на оръжия с Индия и още няколко държави. Отделни договори е сключила и с три български частни производители.

Продукцията, която е реализирана, обаче се оказала некачествена и съответно от индийска страна са поискали неустойки.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Шефът на "Антикорупция" оправда евтините си имоти с неточни нотариални актове" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Засега никой не смята да проверява странните сделки на Пламен Георгиев

Председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев даде абсурдни обяснения защо цената на закупените от него два апартамента е под данъчна оценка на имотите. От прессъобщението, изпратено до всички медии, излиза, че и в двете сделки ниските цени са резултат от неверни обстоятелства в нотариалните актове на жилищата. Не е ясно дали някоя институция ще провери Георгиев - по закон това следва да бъде направено от подчинените му в комисията. Прокуратурата тепърва ще се запознава с казуса.

Както "Сега" писа, Георгиев и съпругата му са сключили три сделки под данъчната оценка на имотите. През 2012 г. те са закупили апартамент от 99 кв. и два гаража за 207 318 лв. при данъчна оценка от 264 310 лв., а през 2014 г. са придобили още един гараж за 6845 лв. при данъчна оценка 17 158 лв. Най-крупната покупка е от 2017 г., когато Георгиеви придобиват жилище от 156 кв. м с две тераси - от 48 и 187 кв. м. Жилището е на три нива и се явява нещо като тризонет. Данъчната оценка за него е 452 786 лв., а сделката е сключена за 293 374 лв. После е купен и гараж за 10 000 лв. с оценка 42 134 лв.

Според Георгиев и двата апартамента всъщност са купени над данъчни оценки, въпреки че в нотариалните актове пише друго. Жилището, закупено през 2012 г., не било с данъчна оценка 264 310 лв., както по "незнайни причини" за Георгиев пишело в акта.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Германските фирми са инвестирали 6.9 млрд. лв. в България", четем в "Капитал"

В износа намалява делът на леката промишленост за сметка на електротехниката, показва анализ на германската камара

Официалната статистика подценява германските инвестиции в България с 1.4 млрд. лв., а реалният им размер за последните над 20 години приближава 6.9 млрд. лв. Това показват изчисления на Института за пазарна икономика (ИПИ). Анализът е финансиран от фондация "Конрад Аденауер" и подкрепен от Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) в България. 

Целта на изследването е да направи максимално реалистична и обхватна оценка на преките чуждестранни вложения с краен собственик инвеститорите от Германия. Второ проучване, изготвено от Института за икономическа политика, разглежда външната търговия между двете страни. 

Според изчисленията на ИПИ германските инвестиции в България са подценени с 25%, или 1.4 млрд. лв., като по-реалистична е сумата 6.87 млрд. лв. Това поставя Германия на второ място след Холандия като най-голям инвеститор в местната икономика. Разликата идва от начина на отчитане на преките чуждестранни инвестиции. Стандартният статистически подход предполага те да бъдат класифицирани според произхода на преките чуждестранни собственици на българската компания. Много от вложенията обаче се правят през дъщерни дружества, регистрирани в страни като Холандия например. 

Германският бизнес инвестира най-много средства в търговията в България (43% от всички капиталовложения), като сред големите представители са "Кауфланд", "Билла", "Лидл" и "Метро".

Прочети още от " Капитал"

"Цветанов си тръгна с нови маратонки, Дариткова спасява колежка в първия ден като шеф на групата" четем в "24 часа"

Смяната начело на депутатите от ГЕРБ вече факт

Цветя и рози по пътя ѝ прашен, пожела на коалиционната партньорка Валери Симеонов със стих от старо градско танго

Нови маратонки, спасяване на човешки живот и стихове от старо градско танго. Така започна първият работен ден на новата шефка на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова и завърши последният за предшественика ѝ Цветан Цветанов.

Той си тръгна от парламента с нови маратонки, които му бяха подарени на сбогуване от депутатите от неговата група. Посланието им било "със свободата, която има в момента, е много по-добре да продължи да бяга в този дълъг политически маратон"

Предаването на поста стана на извънредна сбирка на групата на ГЕРБ в почивката на пленарното заседание. Цветанов дойде с голям букет цветя, за да поздрави приемничката си Дариткова.

Оставката на Цветанов като депутат ще бъде гласувана днес. Първоначалното намерение бе в петък да бъде одобрена и смяната на правосъдния министър, но премиерът Бойко Борисов така и не обяви кандидатурата си, защото не е завършил всички проверки на избрания човек.

Прочети още от в. "24 часа"

"Инвестират 640 млн. лв. в пътища в Софийско", четем във в. "Стандарт"

Общо 647 млн. лв. са средствата от държавния бюджет, европейските фондове и Механизма за свързване на Европа, които се инвестират за изграждане и ремонт на пътища в Софийска област. Това е съобщил заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в Сливница, където е участвал в дискусия за регионалното развитие, информираха от пресцентъра на МРРБ.

Основен приоритет през 2019 г. ще бъде магистралата Калотина-Сливница. Имало е жалби по процедурата за избор на строителен надзор за участъка между Драгоман и Сливница с дължина 16,9 км, които са оттеглени. Очаква се строителството му да стартира през май и да завърши за около две години. Стойността на строителните работи на отсечката е 140 млн. лв., като 40 млн. лв. са от Механизма за свързване на Европа.

Избран е изпълнителят за другия участък от магистрала - от Калотина до Драгоман. Очаква се да приключи процедурата за строителен надзор и, ако няма жалби по нея, строителството може да стартира през юни.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ДНСК прехвърли отговорността за небостъргача "Златен век" към прокуратурата и Здравков", пише в. "Капитал"

Никой не казва дали сградата в Лозенец има валидно разрешително, а решението вероятно ще мине през съд

Подчинената на регионалното министерство Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) е поредната институция, която не може (или по-скоро избягва) да отговори дали 100-метровата сграда "Златен век" на компанията "Артекс" се строи законно. Това стана ясно на брифинг за резултатите от разпоредената от премиера миналата седмица проверка. Директорът на ДНСК арх. Иван Несторов заяви, че сградата в "Лозенец" има редовно издадени строителни книжа и в този смисъл не може да се разглежда като незаконна. Той обаче отказа да отговори на въпроса дали разрешителното й за строеж е изтекло в периода 2017-2018 г., каквито изказвания направи преди ден главният архитект на София Здравко Здравков, или е валидно до 2020 г. 

За да избяга от отговорност, Несторов се оправда с прокуратурата и съда. Той обясни, че през април 2018 г. Софийската градска прокуратура е постановила проверка за "Златен век" и е изискала документацията по случая. "В производство сме, чакаме от няколко месеца прокуратурата може да каже дали разрешителното е нищожно или не", заяви шефът на ДНСК (прокуратурата може да поиска от съда да определи документа за нищожен - бел. ред.).

Прочети още от в " Капитал"

"Не се радвайте на оставката на Цветанов", пише в. "Сега"

Как ще коментирате решението на Цветан Цветанов? Какво ще правим сега?

Ще подаде ли оставка? От една седмица ту ме питат, ту чувам да питат някой друг коментатор. Ето, подаде я. Това е въпрос за изпаднала в летаргична гражданска зависимост нация. Аз така питам лекарите, когато стане напечено около мен - какво ще ме правят?!

Нима това е въпросът? Нима не трябва да решим какво ще правим ние със себе си и с държавата си? Не е ли това важният въпрос? Нима не знаем останалото? "Скандалът е дело на опозицията (коя точно, няма значение); моментът е избран нарочно, удрят най-верния син на партията" и други болшевишки глупости...

Какво да коментира човек в страна, в която някой е решил да махне Милко Балев, но в същото време да остави Тодор Живков?! Някога изглеждахме толкова смешни и обнадеждени, когато сложиха Петър Младенов вместо Живков, защото май бил по-навит към перестройката. Бях студент и също се захласвах, а сега - шкембе, бяла коса, големи деца - и същият наивен въпрос витае наоколо. Например - "Не е ли по-добре Томислав Дончев да заеме мястото на Цветанов, че май е по-евроатлантически и модерен?".

До вчера в ГЕРБ цели трудови колективи, общини и отделни активисти писаха писма в подкрепа на "другаря" Цветанов и търсеха врага с партиен билет. А останалото общество още стиска палци на някоя от двете тенденции, за да се облекчи от нуждата да направи нещо самостоятелно и съзнателно.

Прочети още от в. "Сега"

"4000 фирми си признаха за неплатен данък печалба и ДДС" пише в. "Монитор"

След като НАП им изпрати писма за открити липси при инвентаризациите 

4000 компании са коригирали материалните си запаси, като са съставили протоколи за корекции в последния месец и половина в отговор на изпратени от НАП писма и течащите инвентаризации и проверки.

По време на контролните действия на НАП, инспекторите често откриват липсваща стока, което потвърждава съмнението на данъчните, че част от нея е отдавна продадена без документи, като не са платени дължимите корпоративен данък и ДДС. Припомняме, че в края на миналата година на 13000 фирми с нелогично високи материални запаси спрямо продажбите им, бяха изпратени предупредителни писма, в които бе даден едномесечен срок за доброволна корекция. Към момента приблизително 30 % от рисковите търговци са направили корекции, като в оставащите дни до 1 април, компаниите все още имат възможност доброволно да направят промени, допълват от НАП.

Прочети още от в. "Монитор"

"До 2030 г. всички коли в ЕС с електрически мотор" е заглавиe от в. "24 часа"

Eвродепутатите и министрите на ЕС са постигнали съгласие относно по-високите цели (37,5%) за намаляване на емисиите на парникови газове за нови автомобили до 2030 г. в сравнение с предложената от Европейската комисия цел от 30%.

Законодателството също представя цели за намаляване на емисиите на CO2 за нови лекотоварни автомобили (31%) до 2030 г., съобщиха от пресцентъра на Европейския парламент.

Производители, чиито средни емисии надвишават лимитите, ще трябва да плащат такса за извънредно количество емисии.

Новият закон изисква оценка на ниво ЕС на пълния жизнен цикъл на емисиите от автомобили. Комисията трябва също да прецени дали е необходима разработка на обща методология за оценка и единно докладване на данни най-късно до 2023 г. Ако се сметне за необходимо, трябва да бъде предложено законодателство.

На практика решението означава, че след 11 години всички нови автомобили и бусове трябва да изхвърлят под 60 грама СО2, за да са в еконормите. С други думи, всички автомобили трябва да са хибриди или изцяло електрически при сегашните показатели на двигателите с вътрешно горене.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Фейсбук удря тесла на политическата реклама", пише в. "Стандарт"

Представители на компанията-майка на социалната мрежа фейсбук съобщиха, че въвеждат по-строги правила за политическа реклама в Европейския съюз, за да се предотврати чужда намеса в предстоящите избори за Европейски парламент, предадоха световните агенции.

"За да се предотвратят злоупотреби и намеса, всички рекламодатели от ЕС ще трябва да имат разрешение в страната си да представят реклами, свързани с изборите за Eвропарламента", заяви вицепрезидентът на медията Ричард Алън, цитиран от ДПА.

Компанията се надява допълнителните проверки на самоличността и местоположението да създадат "реална бариера пред всеки, който възнамерява да използва нашите реклами за външна намеса в изборите в дадена страна", отбеляза Алън.

Подобни мерки бяха въведени в последните месеци за изборите в Индонезия и Канада. Европейските избори ще се състоят в периода между 23 и 26 май, припомня ДПА.

Прочети още от в. "Стандарт"