Глобалното затопляне, породено от емисии на изкопаеми горива, бива обвинявано от учените за засилване на бурите, повишаване на морските равнища и продължителни суши. Сега има все повече доказателства за един положителен ефект: може да сме отложили следващата ледникова епоха със 100 000 години или дори повече, съобщи Bloombеrg.

Условията, необходими за настъпването на нов ледников период, са били избегнати на косъм в началото на индустриалната революция през 19 век, съобщиха изследователи от Потсдамския институт за изследване на климатичното въздействие в журнала Nature. Оттогава насам повишаването на емисиите на задържащия топлина въглероден диоксид от изгарянето на петрол, въглища и природен газ е направило разстилането на ледени пластове дори по-малко вероятно.

„Това изследване потвърждава това, което подозирахме от известно време – че въглеродният диоксид, който хората добавят към атмосферата, ще промени климата на планетата за десетки до стотици хиляди години и е отменил следващата ледена епоха” заяви Андрю Уотсън, професор в Ексетърския университет, който не е участвал в проучването. „Хората вече ефективно контролират климата на планетата”, добави той.

Изследователите в Германия са използвали компютърни модели, за да направят копия на последните осем ледникови цикъла и да предоставят прогнози кога може да се случи следващият.

Учените са установили, че дори без по-нататъшно производство на задържащи топлина газове следващият ледников период вероятно няма да се появи през следващите 50 00 години. Това би направило настоящия т.нар. интер-ледников период „необичайно дълъг”, смята водещият автор на изследването Андрей Ганополски.

10 големи града, които ще станат необитаеми до 2100 г. заради климатичните промени

10 големи града, които ще станат необитаеми до 2100 г. заради климатичните промени

Освен ако светът не намали емисиите

„Проучването ни показва, че относително умерените допълнителни антропогенни емисии на въглероден диоксид от изгарянето на петрол, въглища и газ вече са достатъчни, за да отложат следващата ледникова епоха с още 50 000 години”, добавя той. Това означава, че следващият ледников период вероятно няма да започне в следващите 100 000 години.

Според Ганополски по този начин прескачаме цял ледников период, което е невиждано досега.

Нивата на въглероден диоксид са се качили до около 400 частици на милион в момента спрямо 280 частици на милион преди индустриалната революция. Авторите на най-новото изследване предупреждават, че ако концентрацията навремето е била 240 частици на милион, е могло да бъде задействано настъпването на нова ледена епоха и че земеделските практики преди индустриализацията може да са ни спасили от преминаването на тази граница.

Макар избягването на ледникова ера е положително за хората, в продължение на три десетилетия учените предупреждаваха за опасностите от климатичните промени, които могат да застрашат съществуването на някои нации, тъй като повишението на температурите увеличава и морското равнище. Делегати от 195 държави постигнаха ново споразумение в Париж миналия месец, за да задържат повишението на температурите от 19 век до под 2 градуса по Целзий и да работят за таван на увеличение от 1,5 градуса.

11 държави обещаха близо $250 млрд. за справяне с глобалното затопляне

11 държави обещаха близо $250 млрд. за справяне с глобалното затопляне

САЩ, Канада и 9 европейски страни искат създаване на фонд за климата

Последната ледникова епоха на Земята е продължила около 100 000 години и е приключила преди около 12 000 години. Интер-ледниковият период обикновено продължава между 20 000 и 30 000 години, казва Джонатан Бамбър от Бристълския университет.

„Едновременно е забележително и малко плашещо, като се замислим, че за кратък период от време хората са съумели да променят климатичната система по такъв драматичен и основен начин”, казва Бамбър.