"Дончев с формула за богата държава", четем във в. "Стандарт"
Нова икономическа формула за превръщането на България в развита държава с високи доходи предлага вицепремиерът Томислав Дончев.
Голямата ни цел е икономическа трансформация. Време е не само да добиваме и изнасяме суровини, а да произвеждаме с тях високотехнологични стоки с голяма добавена стойност, обясни вицепремиерът в интервю за "Стандарт". Реализирането на новата политика минава през иновации, дигитална икономика и връзка бизнес-наука.
Основна роля в плана "Дончев" имат индустриалните зони, които държавата трябва да подготви с разрешителни и инфраструктура, за да привлече инвеститори.
Най-бързо развиващият се отрасъл е автомобилостроенето.
"ЕК критикува България за прикриването на финансови престъпления на политици" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Европейската комисия отправи остри критики срещу България, че не прилага ефективни мерки срещу корупцията и прането на пари. В доклада за икономическия напредък на страните Брюксел посочва, че у нас потенциалните финансови престъпления не се разследват както трябва. 2/3 от сигналите за съмнителни сделки, които банки и други финансови институции пращат към звеното за финансово разузнаване в ДАНС, засягали "местни видни политически личности", но правоприлагащите органи не са предприели "подходящи последващи действия", сочи докладът.
България не е направила анализ какво пречи тези случаи да бъдат разследвани и изпратени в съда с необходимите доказателства. Според ЕК ограничените финансови разследвания и финансово профилиране пречат ефективно да се възстановяват активи по дела за организирана престъпност и корупция.
Прочети още от статията на в. "Сега"
""Автомагистрали" започва да строи "Хемус" след Боаза до май", четем в "Капитал"
Нови 10 км от магистралата между Ябланица и Боаза ще са готови още тази есен
Докато на дневен ред в момента е строителството на нови 134 км от магистрала "Хемус", които държавата планира да изгради сама за четири години, дойде и новината, че преди края на годината ще има новопостроена отсечка.
В края на януари Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви, че 67% от отсечката Ябланица - Боаза е готова и е силно вероятно да бъде завършена изцяло още през есента. Днес, след проверка на новия директор на АПИ Георги Терзийски, новината се потвърди, като изграждането е стигнало 75%, съобщиха от агенцията.
Терзийски заяви, че до май тази година ще започне изграждането и на два етапа от "Боаза" до пътя Русе - Велико Търново, където би трябвало да строи държавната компания "Автомагистрали". Преди време премиерът Бойко Борисов обяви, че през март ще има първи копки на въпросния лот, но явно сроковете са се отложили. Засега няма план и как ще се избере надзорна фирма, а по закон строителството не може да започне без нея.
"Вече онлайн банкирането по-евтино, поскъпва на гише" е заглавиe от в. "24 часа"
Таксите за откриване на сметка и теглене на пари са се увеличили. Банките предлагат и разплащателна сметка за бедни -без пари или срещу символична сума
Онлайн банкирането става по-евтино, докато физическото обслужване на клиенти в офисите на банки поскъпва.
Това може да се направи като извод от данните на БНБ за средния размер на таксите, събирани от финансовите институции.
Информацията отразява цените на услугите до 31 декември 2018 г.
Откриването на разплащателна сметка в офис е поскъпнало с 5 стотинки за една година. Но ако се издава дебитна карта, услугата поевтинява.
При някои от таксите увеличението е скрито - например през 2017 г. внасянето на пари до 4161 лв. е било с нулева такса.
През 2018 г. същата услуга е без такса, но за по-малка сума - до 3889 лв. По-скъпо струва и тегленето на пари на каса в банков офис.
"10 на ден се жалят от имотната мафия" извежда на първа страница в. "Монитор"
По десет жалби на ден срещу имотната мафия постъпват при разследващите в цялата страна. Това научи "Монитор" от справка при нотариусите и МВР. Първите подавали сигнали към вътрешното ведомство, а другите ловили мошениците. Най-честите опити за измами ставали с фалшиви лични карти и с менте завещания. В момента, в който нотариусите виждали нещо нередно, веднага подавали сигнал до правоохранителните органи.
Само за две години подадените оплаквания към МВР и прокуратурата били над 7000, научи "Монитор". Това прави по поне 10 опита на ден за измами. Само преди седмица прокуратурата и СДВР разбиха банда, в която участвал бивш нотариус, наказван над 10 пъти. Той, както и още трима членове от бандата, се сдобиха с обвинения за измами заради опити да отмъкнат апартаменти на възрастни и психически нестабилни хора. Според данните на разследващите, само за последната година бандата е направила опит да задигне 23 жилища.
В същото време сигнали за подобни измами постъпват и в държавните психиатрични болници. Там всеки месец постъпва по един пациент с психично-социални проблеми - заболяване и същевременно останал без жилище заради имотна измама или защото близките са злоупотребили и са отдали апартаментите и къщите им под наем без тяхно съгласие.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Чакалнята за еврото е вътрешният кръг, където се разпределят милиарди" четем в "24 часа"
Влезем ли там, получаваме защита срещу кризи, тласък за икономиката, коз за автомобилен завод. Трябва да побързаме - наесен ще има нов шеф на ЕЦБ
Тези дни министър-председателят изрази увереност, че през юли България ще влезе в чакалнята на еврозоната. Става дума за ЕРМ2 - валутнокурсовия механизъм, който е задължително предварително условие за влизане в еврозоната. Миналата година България пое ангажимент да изпълни редица изисквания и реформи, преди да кандидатства едновременно за ЕРМ2 и за банковия съюз. Тези реформи трябва да се изпълнят в следващите месеци и през юли да се подаде заявка за членство.
Влизането в чакалнята на еврозоната не е толкова лесно, колкото беше преди. В добрите времена преди кризата всеки влизаше когато си поиска - включително проблемни страни като Гърция и Италия, които по-късно предизвикаха кризата в еврозоната. Но оттогава нещата неимоверно се промениха и изискванията се затегнаха жестоко. Вратата на ЕРМ2 е заключена и от 14 г. нито една страна не е била приета.
Последно Словакия влезе в далечната 2005 г.
"Новият закон за земята ще се пренаписва до края на годината", пише "Капитал"
Новият закон за земята, който трябваше през февруари да влезе за обсъждания в парламента, обединявайки цялото поземлено законодателство, отново ще бъде отложен. В сряда депутатите гласуваха решение за удължаване на срока, в който да се изготви законопроектът, а искането за това е на земеделското министерство. Сега предстои да бъде създадена нова работна група, която да обсъжда текстовете.
Поредно удължаване на срока
Още преди две години парламентът възложи на земеделското министерство да изготви изцяло нов закон за земята и поземлените отношения, в който да влезе цялото законодателство в сектора, разкъсано в момента между различни закони за собствеността на земите, за арендата, за селскостопанското имущество и др. Първоначално този срок беше до октомври миналата година, но той беше удължен впоследствие до този февруари. В сряда парламентът гласува ново удължаване - до 31 декември тази година. Повод за това станаха забележките на най-големите земеделски организации в страната към различни текстове, включително за наемите на земи, разпределението на т.нар. бели петна - терени, които пустеят, комасацията и др.
"Бъдещето на ГЕРБ се крепи на перките на петролни акули", пише в. "Сега"
Преди дни видяхме поредния драматичен епизод от сериала "Борисов респектира". В него премиерът стовари справедливия си гняв връз онези петролни бизнесмени, които все успяват да финтират бюджета и да си спестяват ДДС и акцизи. И нажежи напрежението със заканата, че в някой от следващите епизоди ще има и арести на бензинови "акули" - както вече се случило на техни колеги от цигарения и алкохолния бранш. Освен ако не решат скоростно да се поправят...
Когато Бойко Борисов се заканва, обещава или хвали, винаги е добре да имаме пет, че и повече наум. Например миналия месец той се похвали, че цялата мощ на държавата вече е събрана в единен контролен център, в който данъчни, митничари, ГДБОП и други служби рамо до рамо дебнат с монитори, камери и радари криминалния и сивия контингент. И така зорко следят Черно море, Дунав и пристанищата, че не танкер или гемия, дете с пояс да влезе във водата, ще го спипат с шпионската си супертехника.
"БГ компания прави завод за електрически коли в Русе" пише в. "Монитор "
Българската компания Sin Cars изгражда високотехнологична фабрика за производство на електрически и хибридни автомобили в Русе. Фирмата вече е започнала реализация по проекта и производствената линия трябва да тръгне през 2020 г.
Първоначалната инвестиция е над 10 млн. лв. и ще осигури между 50 и 100 нови работни места.
Оптимизираният производствен процес ще позволи бързо и лесно сглобяване на различните варианти на платформи, като се използват стандартни материали. Новата производствената линия L-City е проектирана с годишен капацитет от 20 000 автомобила, които ще бъдат насочени към европейския пазар. След това производството може да се увеличи.
Една от водещите цели при създаването на проекта L-city е ангажирането с каузата за опазване на околната среда, намаляване на емисиите в градовете и създаване на по-здравословна жизнена среда. Тъй като електромобилите са бъдещето на автомобилната индустрия, проектът на Sin Cars се основава на концепцията за лесен за използване, екологичен и лесен за производство автомобил.
"Има ли химия между Тръмп и Ким", пише в. "Стандарт"
Харесаха се, но се разделиха
Днес сутринта изглеждаше, че само големите обективи карат Тръмп и Ким да сдържат радостта си от новата среща. Сигурно затова и веднага се усамотиха на нова - тет-а-тет, за да дадат воля на чувствата си.
Както всички успяха да забележат, той му е определено много симпатичен, този Ким. С него Тръмп се чувства доста по-комфортно в сравнение с много други, с които му се налага да се вижда, особено вкъщи. Например, с бившия му. Адвокат, де. Когото конгресът, както става ясно, би дал мило и драго с часове да го слуша как нарича Тръмп лъжец, мошеник и аморален тип.
А Ким изобщо не го интересува какво е правил Тръмп с онази порнозвезда. За него е важно това да не се случи със Северна Корея.
Любов и взаимно съгласие. Това излъчваха двамата, докато се сипеха комплиментите. Като за начало, те показаха, че могат да се отворят помежду си. И в крайна сметка, това се оказа единствената им договорка. Нищо по-съществено не произтече от втората им среща.