“Дрехи за € 1,35 млрд. шием за Европа” четем на първа страница във в. “Монитор”
Акули в модния бранш се натискат за поръчки у нас. Най-много изнасяме за Германия, Италия и Франция, само 5% от BG производителите работят със собствена марка.
Износът на дрехи, изработени по поръчка у нас или собствено производство, за Европа през миналата година е над 1,35 млрд. евро. Това сочи секторният анализ на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), предоставен на „Монитор”. Под 5% е износът ни извън ЕС, като стойността му е далеч по-малка – 78,6 млн. евро.
Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Онлайн търговци крият 500 млн. лв. данъци", четем на първа страница на в. „24 часа"
НАП започна проверки, следи сделките със специален софтуер

Всяка десета компания за търговия по интернет укрива продажбите и печалбите си, не плаща ДДС и корпоративен данък. Това показват данни на Националната агенция за приходите.

Според хостинг компании през магазините за онлайн търговия минава оборот от 5 млрд. лв. Това означава, че укритите данъци са поне 500 млн. лева.

Прочети още от в. „24 часа"

“България втора в ЕС по измами с европари" четем на първа страница на в. “Труд”
България е втора в ЕС по измами с европари, твърди доклад на Европейската служба за борба с измамите с еврофондовете (ОЛАФ) за 2015 г.

Преди нас е само Румъния, а след страната ни – Унгария.

Общо засечените нередности с европроекти в България са 513 за миналата година. ОЛАФ е приключила 19 проверки в страната ни, като по 12 са издадени препоръки.

В Румъния са направени 45 проверки и са издадени 22 препоръки.

Прочети още от в. “Труд”

“Училищата с нови имена до 15.IX ”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Създават по-различни учебни предмети като Възраждане

Общо 19 нови стандарта трябва да приеме МОН до първи август, когато влиза в сила новият училищен закон. Днес просветното министерство представи два от тях. МОН се захваща да сложи ред в морето от абревиатури в имената на школата.

Значителна част от българските училища ще трябва да сменят наименованията си до 15 септември, съобщи вчера просветният министър Диян Стаматов. Това се налага заради влизането в сила на новия училищен закон от първи август. С него се въвеждат единни наименования на училищата, които до момента всеки кръщаваше както си иска. Една от най-популярните абревиатури СОУ (Средно общообразователно училище) вече ще бъде СУ, разясни Стаматов. Промяната е залегнала в стандарта за институциите в системата на образованието, който просветното министерство представи.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Горанов се отказа от най-спорната си пенсионна поправка", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Най-спорното предложение на финансовото министерство - за начина на изплащане на пенсиите от частните фондове, отпада. То се отлага за неясното бъдеще след дебат със синдикати и бизнес.

Във вторник финансовият министър Владислав Горанов обяви, че за одобрение в Министерски съвет ще внесе само промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО), свързани с изискванията към дейността на пенсионните дружества, както и към инвестиционната им политика (виж карето). През април ръководеното от него ведомство публикува за обществено обсъждане предложения, които уреждаха изплащането на пенсии от универсалните пенсионни фондове. Проектът обаче предвиждаше само един вариант – пожизнени пенсии без право на унаследяване. Текстовете предизвикаха широко обществено недоволство, защото част личните спестявания щяха да се преразпределят към други пенсионери. Темата засяга 3.5 млн. души и активи за почти 8 млрд. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Горанов изненадващо оттегли промените за втората пенсия” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Финансовият министър Владислав Горанов се отказва от спорните си идеи за втората пенсия, но държи на предложенията си за по-строг контрол над частните пенсионни дружества. Преди месец министърът изненадващо публикува за обществено обсъждане законопроект, с който парите от индивидуалните партиди трябваше да отиват в общ пул за изплащането на пожизнена пенсия без право на наследяване. Вчера също толкова неочаквано той обяви, че е изгубил увереността си, че е подготвен да поеме отговорността за уреждане на фазата на изплащане на втората пенсия и прехвърля топката към социалния министър Зорница Русинова. Така в сила остават сегашните текстове в Кодекса за социално осигуряване, които са твърде неясни по отношение на изплащането на пенсия от втория стълб.

"Не се чувствам подготвен да коментирам сега кое е най-доброто решение за фазата на изплащането", каза Горанов, без да уточнява какво е преобърнало позицията му за месец.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„БЕХ и гръцката Gastrade започват работа по проекта за газов терминал", пише в. “Капитал Daily”
Българският енергиен холдинг (БЕХ) и гръцката Gastrade (част от групата Copelouzos) са сформирали работна група, която да изработи проект за строежа на терминала за втечнен газ край Александруполис, съобщи Reuters. Идеята за включването на България в проекта беше обявена през април, но според запознати източници съществува от началото на тази година. Така или иначе плановете предвиждаха работният проект за терминала да бъде финализиран до края на годината.

Според предварителни изчисления терминалът ще струва около 400 млн. евро, но част от сумата може да бъде финансирана от Европейската комисия (ЕК), тъй като проектът е приоритетен. Това означава, че за изграждането му могат да бъдат осигурени до 50% грантови средства. Така участието на България, която панира евентуално да придобие 20% от тер;инала, ще струва около 40 млн. евро. Евентуалната бъдеща инсталация се планира да бъде с годишен капацитет от 5.3-5.6 млрд. куб.м.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Близо 300 ВЕИ фирми може да фалират заради орязани цени", пише в. “Сега”
Фалит очаква 274 зелени централи заради новите изкупни цени на тока, които бяха намалени с промени в Закона за енергетиката. Заради промяната без работа ще останат около 1800 души, обявиха вчера част от собствениците на ВЕИ фирми, финансирани по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).

Заради т.нар. двойно финансиране - изкупна цена и финансиране от ЕС, преди година ЕК отказа да признае 28 млн. евро за плащания, направени от април 2011 до октомври 2013 г. От засегнатите предимно семейни фирми заявиха, че не са били предупредени за възможен проблем. В договорите им никъде не е записано обезщетение или защита при едностранна промяна на цените.

Сътрудници и депутати от ГЕРБ директно са предлагали да купят централите им на много по-ниска цена, заявиха потърпевшите.

Прочети още от в. “Сега”

“Накъде върви светът, видян от Санкт Петербург” пише в. „Труд"
Конвергенция вместо неолиберализъм, интеркултурализъм вместо мултикултурализъм, национални интереси вместо евроатлантически ценности

76% от руснаците смятат, че страната им върви в правилната посока, при българите - едва 22%.

Ежегодно в Русия се провеждат две големи международни дискусии на учени и политици, очертаващи посоката, в която вървят светът и Русия - клубът „Валда?й“ във Велики Новгород и Международните лихачовски четения в Санкт Петербург. Тези дни завърши срещата в Санкт Петербург. Какви бяха доминиращите нагласи, споделени официално и неофициално.

Прочети още от в. „Труд"

“BG емигранти купуват луксозни имоти у нас“, четем във в. “Монитор”
15% стигна печалбата от препродажба на жилище
Българи, които живеят в чужбина, масово започнаха да купуват луксозни имоти у нас. Това съобщи Весела Илиева, управляващ партньор в Unique Estates по време на Седмото издание на форума „Шумът на парите“. „Чужденците ги няма на българския пазар, разчитаме предимно на родни клиенти“, уточни Илиева.

96% от купувачите на имоти търсят жилища за собствени нужди, а 15 на сто е ръстът на клиентите, които купуват с цел продажба. Почти всеки втори пък (56%) иска по-просторно жилище – с високи тавани, големи спални и широки всекидневни.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Фирмата, която спря толсистемата, без лев активи", пише в. „24 часа"
От пътната агенция подозират, че умишлено се бавят новите такси

Фирмата, която обжалва търга за толсистемата и временно спря обществената поръчка за нея, няма нито лев активи. Това показва счетоводният баланс на “Мархинженеринг” към 31 декември 2014 г.

На 5 май тази година “Мархинженеринг” е внесла жалба в КЗК срещу решението на председателя на агенция “Пътна инфраструктура” за поръчката за проектиране, изграждане и въвеждане на толсистема за камионите и за електронна винетка за леките автомобили.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Гръцките номера вече ни излизат солено", пише в. “Стандарт”

Петолевка за магистралата до Солун. Тази изненада скоро ще сполети българските и други чуждоземни автомобилисти, имащи честта да навлязат от севера на славната елинска земя. Въвеждането на тол такси за високоскоростното шосе ще удари най-здраво по джоба на нашенските туристи, които за миналата година са надхвърлили 1 млн.

Таксата е също дребен опит правителството в Атина да се опита по заобиколен начин да обложи гърците, регистрирали колите си у нас. Същевременно в условията на жестоки съкращения, наложени от международните кредитори, петолевките на шофьорите са живителна капка роса за хазната.

Прочети още от в. “Стандарт”