Продължителният спад на цените на мелничарската пшеница на европейския пазар (почти до петгодишното дъно) най-накрая провокира раздвижването на експортния фронт”, коментират наблюдателите.
След мащабния египетски търг, проведен на 25 февруари (300 хил. тона по средна цена 177 долара за тон, на пазара се появиха и други големи купувачи. Тези дни Саудитска Арабия напазарува чрез международен търг 870 хил. тона твърда пшеница, а Алжир потвърди за сделка внос на 280 хил. тона пшеница.
Увеличеното търсене за наемане на зърновози е още една сигурна индикация за стабилни „експортни потоци от Франция за Мароко и Алжир.
Но независимо от активизирането на експортната дейност мнозина експерти се съмняват във възможността за обръщане на тренда поне в краткосрочна перспектива, тъй като депресиращото влияние на фундаменталните балансови фактори върху зърнените пазари в Европа и САЩ все още е твърде значимо.
Същото мнение споделят и представителите на търговските среди. Според тях, стартът на „новата експортна кампания е бил много бавен вследствие на прекомерните претенции от страна на Египет и влошените финансови възможности на държавите от Средния Изток заради драстичното поевтиняване на петрола”. При тази неблагоприятна конюнктура, ЕС едва ли ще успее да редуцира в необходимата за подкрепата на цените степен, натрупаните големи запаси от пшеница до края на настоящия сезон.
Стабилизирането на котировките е по-забележимо на германския пазар, тъй като саудитската сделка за 870 хил. тона ще се покрива до голяма степен с доставките на германско хлебно зърно.
Полските производители също са окуражени от повишения интерес към закупуване на големи количества качествена полска пшеница от страна на международните компании, участници в саудитския търг. На пазара се наблюдава прекъсване в низходящия тренд и дори леко повишение на котировките „продава”до 655-665 злоти (ЕUR 150,4-152,7) за тон.
Полски източници информират и за стабилен износ на пшеница за африкански държави – 44 хил. тона за Южна Африка и 44 хил. т за Кения, натоварени през миналата седмица и още 27 хил. т за неизвестна дестинация. Част от полските фермери спряха продажбите, тъй като очакват, че измръзналата част от житната реколта през януари (7-10% от посевите) ще доведе до по-високи цени в края на настоящия сезон (май-юни).
Източник: SINOR.bg.