Винаги има несигурност на пазарите, но с преминаването към 2019 г. е ясно, че има повишено ниво на несигурност за суровините. Това предполага, настъпването на още една нестабилна година. Но ето десетте водещи теми, които да следим следващата година според експертите от ING.

Изминалата година започна силно за стоковия пазар (където се обменят суровини или основни продукти), като индексът Bloomberg Commodities Index достигна своя връх в началото на май. Оттогава пазарът се понижава, като темата за търговските войни оказва своето негативно влияние. Другата ключова тема, която предизвика мечото настроение заради търговските напрежения, е санкциите както за петролните, така и за металните пазари. Тези 2 теми вероятно ще останат ключови за стоковите пазари през 2019 г., като все още не е сигурно как точно ще се развият те.

Относно петрола пазарът ще следи отблизо как се развива политиката на ОПЕК+ през годината. Дали групата ще удължи сключеното наскоро споразумение за повече от договорения срок от 6 месеца ще зависи от въздействието на санкциите на САЩ върху Иран, нарастването на добива на петрол в САЩ и перспективите за търсене през 2019 г. Скорошните данни на ОПЕК предполагат, че ОПЕК + може да предприеме допълнителни действия за 2019 г. Въпреки това, намесата на ОПЕК + трябва да означава, че цените на петрола ще се повишават през 2019 г. в сравнение със сегашните нива.

Обръщайки се към пазарите на метали, е ясно, че търговските преговори ще са от ключово значение за развитието през 2019 г. Случващото се при основните метали е като цяло положително, което трябва да бъде в подкрепа на цените, но възможността за забавяне в Китай вероятно ще запази пазара предпазлив. Сега санкциите са сякаш по-малко притеснителни, заради администрацията на САЩ, която обяви плановете си за отмяна на санкциите срещу производителя на алуминий Rusal. Въпреки че все още има потенциал за Конгреса да се опита да блокира решението през следващите 30 дни.

И накрая, решаваща за посоката при металите е перспективата за щатския долар. Силата му през 2018 г. изненада много хора и въпреки че изглежда, че в краткосрочен план може да има повишаване на зелениет пари, нараства консенсусът, че те ще отслабнат през втората половина на 2019 г.

В селскостопанските суровини отново перспективата ще зависи от търговските преговори. Неотдавнашните дискусии между Китай и САЩ на срещата на Г-20 бяха конструктивни, като Китай отново стана купувач на соя от САЩ. Въпреки това, докато 25%-ните мита за внос на суровината от САЩ останат в сила, Китай е малко вероятно да се върне в ролята на значителен купувач.

Това се отразява и на други пазари в селското стопанство, като американските фермери вероятно ще направят значителен преход от соя към царевица, когато става въпрос за насажденията през 2019 г.

Междувременно, относно захарта, очаква се, че ниските нива са зад гърба ни и цените ще се засилят през 2019 г., особено през последната част на годината, със съкращаване на излишъка през 2018/19 г. Също така се очаква, че през 2019/20 г. пазарът ще се завърне към дефицит.

Ще следим отблизо тези 10 теми:

Стратегията за петрол на ОПЕК + през 2019 г.

Регулациите на Международната морска организация за сяра

Увеличението на втечнения газ

Цените на въглеродните емисии в ЕС остават с добра подкрепа

Търговските напрежения и медта

Златото и политиката на централните банки

Санкциите хвърлят сянка върху пазара на алуминий

Замяна с паладий

Намаляване на засетите със соя площи в САЩ

Световният пазар на захар ще се затяга