Най-притеснителното послание, което можем да открием в икономическите новини, е "Без паника" - а тези две думи се чуват често напоследък. Въпреки това избягването на рецесията и икономическият растеж са възможно развитие - и предстоящите избори в САЩ ще дадат отговори на много въпроси.

Това коментираха участниците в панел "Международни пазари" на форума "Силата на инвестициите", организиран от infostock.bg.

Главният инвестиционен консултант в "Елана Трейдинг" Цветозар Цачев вижда много паралели с 30-те години на XX век и други предвоенни исторически периоди.

Снимка 684758

Източник: Димитър Кьосемарлиев

По думите му от 90-те насам имаме икономически растеж, който се базира на вземането на пари на заем с резултат огромни държавни дългове - а инфлацията се появява, когато има дългове. Следващата ситуация е тази, в която инвеститорите не искат да финансират дълга - даже и при високи лихви, а тогава идва вдигането на данъците, което Цачев нарича "преразпределение".

Българска финтех компания готви мултимилионен борсов дебют

Българска финтех компания готви мултимилионен борсов дебют

Инвеститорите се завръщат на БФБ, доминират българите

Експертът подчерта, че ако с дълга вземаме пари от децата си, то данъците удрят пряко нас, а тенденцията е фискалната тежест да расте. "Четвъртата фаза е тази, в която стигаш до конфискация на имущество и войни", предупреди той.

По думите му централните банкери не бързат да свалят лихвените проценти, защото има риск да се повтори фазата на ръст на инфлацията. Затова държавните политики са с голямо значение - а "държавните мъже и жени гледат само 1-2 години напред, а не 20".

Цветозар Цачев коментира, че лош сценарий ще е сваляне на лихвите в продължение на по-дълъг период като година и половина, защото ефектът ще се забави и ще трябва да преживеем 2-3 години криза, която ще има тежки социални последици.

Портфолио мениджърът в "Скай управление на активи" Красимир Йорданов коментира, че в сегашната ситуация решението на Фед за сваляне на лихвите вероятно ще има много благоприятно действие върху икономиката.

Снимка 684759

Източник: Димитър Кьосемарлиев

"В момента безработицата е ниска, през последните години са се качили заплатите и в един момент Фед ми смъква лихвата по кредитната карта. От гледна точка на потребителя това е много добро развитие - ще раздвижи потребителските разходи и вместо рецесия ще има реакселерация на икономическия растеж", прогнозира той, като очакването му е догодина лихвите да тръгнат нагоре.

Цачев предупреди, че може всички да гледат успешното за икономиката сваляне на лихвата от Фед от 1995 г. като паралел със сегашната ситуация, но други подобни интервенции е имало през 2001 г., 2007 г. и 2020 г. в тези случаи е имало "черен лебед" (11 септември, Lemon Brothers и COVID-19) със силно негативно развитие като дотком балона или Световната финансова криза.

Ангел Диков, старши трейдър в ОББ, отбеляза, че в момента има много технологични компании с ръст от стотици проценти. "Ако Nvidia потъне, ще повлече всички останали компании с подобни ръстове. Коефициентите, при които се търгуват, са силно надвишени, калкулациите са за години напред и заложените ръстове се разминават с реалните финансови резултати", отбеляза той.

Снимка 684757

Източник: Димитър Кьосемарлиев

По думите му "опасността е, че израсна поколение инвеститори, което не е виждало сериозна криза и обръщане на тренда". "Ако инвеститорите виждат едно сериозно движение надолу, може да изчезне ликвидността - може да изпаднат в сериозна паника", предупреди Диков.

Красимир Йорданов посочи, че "целият пазар е миниран с шорт на опции" - това създава възможност за много големи скокове, но и също толкова големи пропадания в цените на акциите.

Цветозар Цачев коментира, че през следващата година трябва да се избягва секторът на суровините. Според него Доналд Тръмп има по-голям шанс да спечели битката за Белия дом, а той ще се опита да свали цената на петрола - и няма да успее, защото производителите работят с пълен капацитет, а разходите им растат.

По думите на Йорданов в момента "най-опасният актив е златото", защото обявените от Китай стимули идват след 2 години, в които заради проблемите в имотния сектор азиатски инвеститори купуваха. "Сега реалните лихви ще се качат и цената на златото ще падне. Много е вероятно да сме видели връх", отбеляза той.

Според него Пекин не е заплаха за хегемонията на САЩ, защото "имат много да изчистват - цялата им банкова система е фалирала и декапитализирана". На Запад са свикнали да мислят за демокрация и пазарна икономика, а в такива режими "играта" е консолидацията на властта и репресията срещу частния сектор да продължават, подчерта експертът.

Според него Китай няма да отвори пазара си за чужди фирми, защото означава да даде власт на външни сили. Няма да се вдигнат и доходите на населението, защото това би разклатило властта на компартията.

Гледайте цялата дискусия на тема "Международни пазари" във видеото!

*Коментарите на участниците във форума "Силата на инвестициите" не представляват инвестиционен съвет.