"Край на данъчните хитрини с основното жилище - 50% остъпка ще има само за 1 имот" е заглавиe от в. "24 часа"

От догодина няма да се намалява такса смет за необитаемо жилище

Собственик, който има повече от един имот в България и е посочил пред общината две или повече от едно от тях като основно, да не ползва данъчната отстъпка. Това предлага като промяна в Закона за местните данъци и такси финансовият министър Владислав Горанов. Тристранният съвет и МС вече одобриха поправката и предстои внасянето ѝ в парламента.

Ако бъде приета без промени, това ще означава, че всеки, който до момента е плащал половината от данъка, като е посочвал повече от едно жилище за основно, вече ще подлежи на санкция, ако продължи да го прави.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Туризмът и земеделците ползват най-много данъчни преференции" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Финансовото министерство ще реже отстъпките, които са неефективни

Селското стопанство и туризмът са галениците на държавата. Това са отраслите, които ползват най-много данъчни преференции. Благодарение на държавното рамо през миналата година фирмите от аграрния сектор са си спестили 129.696 млн. лв., а от туризма - 127.588 млн. лв. Това сочи анализ на финансовото министерство за данъчните разходи през 2017 г. Той показва какви средства не са влезли като приход в бюджета заради отстъпки и намаления от налозите.

В селското стопанство най-големите отстъпки идват по линия на възстановения акциз върху горивата за земеделската техника. Само от него през миналата година селските стопани са си спестили почти 84 млн. лв. Отделно на регистрираните земеделски производители се преотстъпват до 60% от корпоративния данък, от което през миналата година те са "спечелили" 27.691 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Нов скандал, заровен под релсите на ул. "Граф Игнатиев"", четем в "Капитал"

Неправителствената организация "Спаси София" е изпратила сигнал до европейската служба за борба с измамите OLAF, както и до българските власти, с данни за нарушение на Закона за обществените поръчки. Според документите, с които организацията разполага, е била извършена смяна на материала, който се полага под релсовия път и служи за изолация на вибрациите, а този, който е положен в момента, нямало да е достатъчно ефективен за опазване на сградите от вибрациите.

Прочети още от " Капитал"

"Перничани най-рядко гинат на пътя" четем във в. "Монитор"

Перничани най-рядко гинат на пътя. Това стана ясно от думите на новия началник на "Пътна полиция" Росен Рапчев.

Той изнесе данни, според които в миньорския град и областта от началото на годината са загинали 7 души, което в сравнение с териториите на другите областни дирекции си е своеобразно отличие. В Перник са най-малко и тежките катастрофи. "480 души са загинали при катастрофи в страната от началото на годината, което с 33-ма по-малко от миналата година", каза Рапчев по време на конференция по пътна безопасност в Правец. Там стана ясно още, че са издадени са общо 810 621 фиша за установени на място нарушения, а 412 371 са снимани с превишена скорост. Написаните актове са малко над 205 хиляди. Свалените регистрационни номера са 13 500, като 9054 са за каране без книжка. Пияните са били 3732-ма, а дрогираните малко над 1000. Росен Рапчев обясни, че у нас има 3,7 млн. регистрирани коли и 4 млн. шофьори.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Усещаме повишените цени у нас и искаме да има само едно часово време", четем във в. "Стандарт"

Мнозинство от 70 на сто от пълнолетните български граждани твърдят, че в последните седмици са усетили увеличение на цените на стоките и услугите, които ползват. От интервюираните 74 на сто очакват, че повишението на цените на основните стоки ще продължи. Мнозинството от българските граждани не одобряват смяната на часовото време през пролетта и есента.

Данните са от независимото във финансирането си национално представително изследване, осъществявано всеки месец, известно като Политически и икономически индекс на "Галъп интернешънъл", съобщават от социологическата агенция.

Проучването от 5 до 12 октомври е сред представителна за пълнолетното население на страната извадка от 820 души. От тях 18 на сто отговарят, че в последните седмици не са усетили увеличение на цените на стоките и услугите, които ползват, а 3 на сто - че са усетили намаление. Останалите или нямат мнение, или не са отговорили.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България бележи ръст в дигиталната икономика, но той е заради ниската база", пише "Капитал"

Анализи на McKinsey показват, че компаниите се притесняват за сигурността на данните при дигитализацията на процесите

Можеш ли да накараш ИТ специалист със заплата от няколко десетки хиляди евро на година да работи нощна смяна в предприятие някъде в селските райони? Този въпрос повдигна д-р Андрас Кадокса, партньор в McKinsey & Company - Унгария, по време на презентация за тенденциите в Индустрия 4.0 по време на годишния бизнес форум в Пловдив, организиран от "Икономедиа", община Пловдив и "Тракия тех". 

С този въпрос се сблъскват предприятия и в България, и по целия свят. Отговорът, разбира се, е "малко вероятно". Той насочва към един от основните проблеми, с които компании и предприятия се сблъскват в адаптацията си към новата ера на дигитализация и автоматизация. От една страна, тя трябва да направи производството по-лесно и наситено с хора, но от друга - то не може да стане независимо от служителите.

Прочети още от " Капитал"

"0% данък печалба - еретична идея или умна реформа", пише в. "Сега"

През последните години темата за корпоративния данък и оптималните ставки става все по-популярна. Правителства, ЕС, ОИСР, граждански организации обсъждат прилагането на единна данъчна основа, методи за борба с избягване на облагането, дори предложения за обща ставка в ЕС. Данъчната реформа в САЩ от 2017 г. разпали и глобални дискусии. На този фон възниква въпросът доколко ефективен е корпоративният данък и какво ще стане, ако той бъде премахнат.

В последните 20 години се наблюдава глобална тенденция за намаляване на корпоративното облагане в почти всички развити държави. Средната ставка за страните от ЕС е спаднала от 35% през 1995 г. до под 22% през 2017 г., а в България - от над 40% до 10%. Естествен завършек на тази тенденция е въвеждането на 0% ставка върху неразпределената печалба на компаниите.

Прочети още от в. "Сега"

"55% от българите оценяват принадлежността към Евросъюза като "нещо добро"", пише в. "Стандарт"

Над половината българи (55 на сто) са на мнение, че принадлежността към ЕС е "нещо добро", показва проучване, разпространено от Европейския парламент. За сравнение - същото мнение споделят 62 на сто от останалите европейци. Според 11 на сто от хората в ЕС и 10 на сто от българските участници в допитването членството в ЕС е "нещо лошо". Всеки четвърти гражданин на ЕС и всеки трети българин оценява членството в ЕС като "нещо нито добро, нито лошо".

Общо 60 на сто от българите и 68 на сто от останалите в ЕС намират, че държавата им е спечелила от принадлежността си към ЕС. На обратното мнение са 24 на сто от отговорилите. Онези, които нямат мнение, са 8 на сто в ЕС и 16 процента у нас.

Със седем на сто, до 59 процента, нараства за година броят на българите, според които ЕС дава нови възможности за работа и това е най-силно изтъкваното предимство. На следващите места се отбелязват възможностите за международно сътрудничество, за растеж на икономиката, стандартът на живот.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Светът се преобърна, бедните намаляха" пише в. "24 часа"

Според американския институт "Брукингс" през септември 2018 е имало повратна точка

За първи път във всемирната история половината свят е в средната класа. 3,8 млрд. души живеят с над 11 долара на ден

Септември 2018 година е повратна точка в световната история - за пръв път 50% от човечеството вече са в средната класа, а бедните и хората в риск от бедност не са глобално мнозинство.

Това съобщава авторитетният американски институт "Брукингс".

Според доклада на "Брукингс", публикуван и от сайта на Световния икономически форум, 3,8 милиарда души вече покриват критерия за средна класа - домакинства, всеки от членовете на които живее средно с над 11 долара на ден. 200 милиона от тях са в графата "богати", т.е. живеят с повече от 110 долара на ден.

Прочети още от в. "24 часа"